Audiohobby.pl

Wkładka do Telefunken TS 850

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
08-05-2023, 16:33
Jak w temacie. Zastanawiam się jaką wkładkę do niego kupić. Oryginalnie jest tam zamontowana TM 500. Budżet jaki posiadam to 300-500 PLN razem z igłą. Dziękuję za wszelkie sugestie.

WOY

  • 583 / 4639
  • Ekspert
08-05-2023, 17:10
Osobiście przez wiele lat grałem na Ortofon OM 5E i 2M Red mogę je polecić jako dobre uniwersalne wkładki.
Można też kupić któryś podstawowy model Audio Technica VM95C, VM95E lub VM95EN.

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
08-05-2023, 17:19
Dzięki. Czytałem przede wszystkim o Shure np. M75 ED type 2 ale chętnie rozważę inne. Rozumiem, że z tych zaproponowanych przez Ciebie nie będzie kłopotu z wymianą?

Pozdrawiam
Robert

WOY

  • 583 / 4639
  • Ekspert
08-05-2023, 17:39
Ze zdjęć które obejrzałem w necie ten Telefunken ma standardowy odkręcany od ramienia koszyczek. Jak go odkręcisz to dobierzesz się do śrubek i kabelków.
A potem po zamontowaniu nowej wkładki następuje cała precyzyjna regulacja.

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
12-05-2023, 16:44
Dzisiaj dojechał mój Telefunken TS 850. Docierają też inne zabawki do niego. Chciałbym go stuningować coś na wzór jak  TUTAJ. Ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tym zakresie? Jeżeli chodzi o elektrykę (RCA zamiast kabla DIN5) czy dołożenie podświetlenia - dam radę ale jeżeli chodzi o elementy artystyczne (docinanie szkła, itp.) to mam dwie lewe ręce ;)

I jeszcze pytanie odnośnie ramienia. Jest luźne, to znaczy nie zatrzaskuje się w jakiejś pozycji początkowej tylko opiera delikatnie niezależenie od położenia dźwigni. To prawidłowe?

Dziękuję za wszelkie sugestie
K0V4L
« Ostatnia zmiana: 12-05-2023, 16:58 wysłana przez K0V4L »

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
12-05-2023, 20:23
Tuning się robi w określonym celu aby osiągnąć określone korzyści, jak maja to być świecidełka i pierdzidełka to doradzam jeszcze kadzidełka.
Warto się zastanowić czasem czy strata czasu i pieniędzy da nam odzwierciedlenie w poprawie jakości... obciążanie np talerza ciężarkami w pewnym momencie może niezbyt dobrze wpłynąć na silnik.

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
12-05-2023, 20:27
Tuning się robi w określonym celu aby osiągnąć określone korzyści, jak maja to być świecidełka i pierdzidełka to doradzam jeszcze kadzidełka.

Nie o to pytałem :)

Warto się zastanowić czasem czy strata czasu i pieniędzy da nam odzwierciedlenie w poprawie jakości... obciążanie np talerza ciężarkami w pewnym momencie może niezbyt dobrze wpłynąć na silnik.

Dzięki. To ważna informacja.

P.S.
zatrzask ramienia odnaleziony :)
« Ostatnia zmiana: 12-05-2023, 20:31 wysłana przez K0V4L »

pień

  • 2228 / 1023
  • Ekspert
13-05-2023, 12:13
A co tutaj sugerować bo widać że plan masz :)
  Z wkładkami to już na bank bo się nie znam hahahaha.   Nie mam jakiejś jazdy szczególnej na gramofony to wystarczają mi fabryczne.
Standardowa Technicsa ta 200C  czy jak jej tam i ostatnio wszedłem w posiadanie gramofonu złoma Grundiga.  I o ile on to taki z tych badziewnych jak mi się zdaje to sama wkładka jest OK-  oczywiście zamontowana w Techniolu i muszę stwierdzić że ma swój urok.
 Ładnie >basowo< chodzi w porównaniu z 200C.   Tyle że musiałem dwa razy igłę kupować bo zasugerowałem się informacjami z innego forum gdzie prężny dział o gramofonach Grundiga był i tam napisali że  oooo>  ta to najlepsza.
A ona do tej wkładki nie pasuje i trzeba było NOS-a kupić parę razy droższego :(
(chłopakom umknęły takie drobiazgi jak kąt ramienia igły jak i jego długość)
  Znaczy pasuje technicznie tak jak koło na rozstaw śrub :)   Ale jednak słabo by np.  podchodziło koło z torowego  BMW  M5   do mojej kopniętej Hondy  (Hyundai znaczy )  i20

Co do tuningu.
 Ten z linka podoba mi się :)   Oczywiście wiem że to lamki, trąbki i bombki  ale jest zajebisty w/g mnie.   I rozumiem że ktoś może mieć zajawkę żeby gramofon był ładny :)   Gdy skończysz swój tuniningować i zechcesz komuś podarować to ja się zapisuję :)
Chyba pierwszy jestem heheheheh
   Samo szkło to weź walnij szablony i zwyczajnie do jakiegoś szklarza którego działalność wykracza poza wymianą okien w całości.
Zwykły szlif na krawędzi szkła w domowych warunkach jest trudny do zrobienia a co dopiero gdy są jakieś wygibasy.
A jeżeli zainwestujesz np.  w szlifierkę ze zmiennymi obrotami to same kamienie i papiery do szkła wyniosą więcej niż szklarz skasuje.
Chociaż wiadomo że za darmo robić nie będzie.

ed:  w zasadzie to podobnie wybajerzyć można przy użyciu zwykłej pleksy :)   Problemów technicznych być nie powinno ale ---nooo-
     klasa nie będzie taka wysoka  hehehehe
« Ostatnia zmiana: 13-05-2023, 12:31 wysłana przez pień »

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
13-05-2023, 12:58
Tak, ten z linku robi wrażenie :) Ważny jest dla mnie wygląd. Nie jakieś tam błyskotki, kadzidełka czy migotanie ale podświetlenie dające klimat. Odnośnie Telefunkena. Sprawdziłem komplet. Brakuje jakiegoś adaptera core "for 17 cm records"  (załącznik). Mam nadzieję, że to nie będzie jakiś problem. Napisałem do sprzedawcy. Telefunken idzie teraz do czyszczenia i przejrzenia wnętrza.  Potem kalibracja i odpalę jakąś płytę. Jestem podekscytowany :) Tuning (może poza wymianą wkładki) zostawiam sobie na potem jak się już trochę nacieszę (osłucham)

K0V4L

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
13-05-2023, 13:41
Gdy skończysz swój tuniningować i zechcesz komuś podarować to ja się zapisuję :)
Chyba pierwszy jestem heheheheh

To ja będę drugi ;), a jak mi się on trafi, to Ci oddam za darmo Robercie ;););).

Jak do tej pory mam niewiele do czynienia z grajkami typu "Koval'owego", to jednak u mnie sprawdziły się tylko albo igły (wkładki) fabryczne albo przynajmniej o tym samym szlifie. Naprawdę próbowałem różnych i te o jednakowym szlifie sprawdziły się najlepiej. Gdzieś już o tym pisałem.

WOY

  • 583 / 4639
  • Ekspert
13-05-2023, 16:19
Brakuje jakiegoś adaptera core "for 17 cm records"  (załącznik).

K0V4L
Gram sobie na gramofonach ok. 35 lat i tan adapter o którym napisałeś nigdy nie był mi potrzebny :)
Ale tak dokładniej o co chodzi. Płyty analogowe posiadają centryczny otwór o średnicy 7 mm. bywa jednak że wpadnie do kolekcji singiel z minionych lat który będzie miał otwór 38 mm. Wówczas aby zapełnić centrycznie tę wielką dziurę i poprawnie obsadzić tę małą płytkę na szpindlu, trzeba zastosować taki adapter.
Są ich dziesiątki modeli dostępnych w handlu od paru zł. do kilkudziesięciu (takie audiofilskie).
« Ostatnia zmiana: 13-05-2023, 16:21 wysłana przez WOY »

pień

  • 2228 / 1023
  • Ekspert
13-05-2023, 19:04
Gdy skończysz swój tuniningować i zechcesz komuś podarować to ja się zapisuję :)
Chyba pierwszy jestem heheheheh

To ja będę drugi ;), a jak mi się on trafi, to Ci oddam za darmo Robercie ;););).

 Taa,  zaraz :)
   Teraz takie czasy niepewne że muszę zapytać-   tak dla zasady.
      Oddasz dlatego że mnie lubisz ?    Jako kolegę forumowego,  dodam bo pełno też nadimpretatorów na świecie (w sumie to nie wiem czy jest takie słowo ale brzmi spoko)
      Czy może wprost przeciwnie?

  W każdy razie Kowal już wie co i jak :)

Co do tych adapterów na dużą dziurę to ja mam nawet jedną płytę taką.  Sam adapter na bazarze kupiłem razem z niepotrzebnym kablem.
   Ale cena była taka że nie było jak wydać sprzedawcy i coś musiałem dołożyć do zakupu :)
   Fakt-  to taki zwykły-  nie audiofilski.   Pewno dlatego ta płyta trzeszczała

ed:   igły :)   Do techniola kupiłem ze trzy w sumie i również ta ze szlifem fabrycznym najlepiej mi na ucho pasuje.   Dodam że specjalnie nie przejmuję się czy płytę X  mogę odtworzyć na niej 100 razy  a na jakiejś hipotetycznej igle z wypasionym szlifem 500 razy.   Jaką płytę raz na ruski miesiąc kupuję dla siebie bez zamiaru bogacenia się na niej za 50 lat np...

« Ostatnia zmiana: 13-05-2023, 19:16 wysłana przez pień »

K0V4L

  • 44 / 392
  • Użytkownik
13-05-2023, 19:27

  W każdy razie Kowal już wie co i jak :)


Znalezione i zamówione na Amazonie :)

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
13-05-2023, 20:57
Teraz takie czasy niepewne że muszę zapytać-   tak dla zasady.
      Oddasz dlatego że mnie lubisz ?    Jako kolegę forumowego,  dodam bo pełno też nadimpretatorów (nad-interpretatorów) na świecie (w sumie to nie wiem czy jest takie słowo ale brzmi spoko)
W sumie to nie wiem dlaczego miałbym Ci oddać za darmo, ale teraz taka ładna pogoda, że mogę oddać za darmo. Jak będę go miał (gramofon od Koval'a) ;).
 A może to właśnie zrobiła mi rekonwalescencja po piątym zawale miesiąc temu, nie wiem (ale się domyślam). :):):)
 

pień

  • 2228 / 1023
  • Ekspert
13-05-2023, 23:22
Znalezione i zamówione na Amazonie :)

Wow  -  to taki audiofilski :)
  Dobra- rób tuning po całości bo jak widzisz my tutaj już mamy plany
hahahah