Audiohobby.pl

KRELL KAV-250a

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
29-04-2023, 11:03
Arturo, niema najmniejszego problemu, nic się nie stało :-)
Chciałbym by trochę pograł u mnie, dlatego takie metody. Jak pisałem wcześniej będzie na dłuższy okres czasu spokój. Za jakiś czas wstawię końcowe pomiary, napięcia itp. Także troszę opiszę co się zmieniło po "recapie".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
29-04-2023, 12:25
Widzę Wojtku że na Krela uwziąłeś się konkretnie :)
  Jeżeli on się za to nie odwdzięczy no tooooo-   zanim wywalisz do możesz wysłać do mnie hehehehehe.
  Dobra- ja tam zmotywowany od patrzenia na obrazki-  wyspany-  rosoła zjadłem no to sobie pójdę.
Trza kuć żeby ten mój co się na niego zawziąłem też jakoś wyglądał.  Bo póki co połączyłem drutami na próbę i jeszcze nic nie wybuchło hahahaha

panterka

  • 125 / 5549
  • Aktywny użytkownik
29-04-2023, 13:58
Wojtku, mierzyłeś z ciekawości stare kondensatory. Ciekawe co w nich jeszcze zostało.

Trochę zazdroszczę możliwości łatwego rozkręcenia i demontażu płytek. w A-77x nie ma takiej opcji.
« Ostatnia zmiana: 29-04-2023, 14:11 wysłana przez panterka »
Łukasz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
29-04-2023, 14:30
Wojtku, mierzyłeś z ciekawości stare kondensatory. Ciekawe co w nich jeszcze zostało.
Owszem i główne w zasilaczu jakiejś tragedii nie miały 6800 uF było w okolicach 5700 do 6100uF. Ale najgorzej było z kondami na płytce driver-a czyli 3300uF/16V Nichicon-a na 85 stopni, tam było już po 1300uF ;-(  W oryginale są tam 2 sztuki zainstalowane, ja dałem tam 3300uF/25V na 105 stopni Panasa z serii FR. Reszta była do przyjęcia, w dobrej kondycji były także kondy  47uF/100V Mallory-a te osiowe, na 105 stopni.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
29-04-2023, 14:53
Ja też jestem pełen podziwu Wojtku dla Twojej pracy. Przywiązujesz wagę do szczegółów i dobierasz elementy dokładnie pod kątem ich lokalizacji. Stąd później są efekty. 

Trochę zazdroszczę możliwości łatwego rozkręcenia i demontażu płytek. w A-77x nie ma takiej opcji.

Dla mnie w pierwszym momencie ten Krell wyglądał trochę jak jakiś projekt DYI :)
Paweł

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
29-04-2023, 15:10
Dla mnie w pierwszym momencie ten Krell wyglądał trochę jak jakiś projekt DYI :)

Dokładnie Pawle tak to wygląda wewnątrz, jest to jedna z najtańszych i budżetowych konstrukcji Krell-a. Co za tym idzie musieli na czymś zaoszczędzić, o wiele lepiej by to wyglądało gdyby dać trafo po środku i końcówki po bokach. Lepsze i równomierne odprowadzanie ciepła z obu kanałów poprawiło by to także stabilność temperaturową układu. Ale co tam brzmi to naprawdę dobrze, jak na taką konstrukcję.

Ja też jestem pełen podziwu Wojtku dla Twojej pracy. Przywiązujesz wagę do szczegółów i dobierasz elementy dokładnie pod kątem ich lokalizacji. Stąd później są efekty.

Dziękuję bardzo Pawle. Staram się by miało to przysłowiowe ręce i nogi ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
05-05-2023, 21:11
Poniżej wklejam schemat układu końcowego, brak stopnia sterującego. W internecie serwisówek brak, także i do modelu KAV-500i. Po "wygrzaniu zasilacza" przyszła pora na podłączenie końcówek.
Regulacje:
1.
Regulacja "zera na wyjściu" (DC offset) potencjometr precyzyjny (R68) na płytce stopnia wstępnego.
Pomiar wykonujemy na zaciskach wyjściowych, dążymy do jak najmniejszej wartości +/- 0.00mV.

2.
Regulacja prądu spoczynkowego lub tzw. spadek napięcia na rezystorach emiterowych (BIAS). Potencjometr precyzyjny (R22) na płytce stopnia wstępnego. Spadek napięcia na rezystorach emiterowych ma wynosić 4.2mV. Oczywiście wzmacniacz musi być rozgrzany po około 20-30 minutach jest już odpowiednia temperatura.

cdn...

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
05-05-2023, 21:26
Pomiary po uruchomieniu wzmacniacza wykonane przed regulacją.

DC-offset:
L - 9.5mV
R - 9.7mV

Po regulacji :

L -  1.6mV
R - -1.6mV

Spadek napięcia na rezystorach emiterowych po regulacji:

L - 4.2mV
R - 4.2mV

Takie tolerancje są do przyjęcia. Wzmacniacz skręcony i już dwa tygodnia się wygrzewa.
Temperatura radiatorów po 30min. pracy wzmacniacza bez obudowy to 39 stopni.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
06-05-2023, 23:46
Niską wartość ma ten prąd spoczynkowy. Skoro nie ma serwisówki to skąd ta wartość? Wyliczyłeś ją sam Wojtku?
Nie mam dużego doświadczenia ze wzmacniaczami, te kilka które ustawiałem miały zazwyczaj coś koło 10-20mV.
Paweł

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
07-05-2023, 00:59
Jeśli mogę?
Moje doświadczenia mówią mi, że prąd spoczynkowy (BIAS) w końcówkach mocy zależy od stopnia dobrania pary tranzystorów i poziomu zniekształceń na wyjściu. Para komplementarna powinna mieć jak najbardziej zbliżony Hfe i V polaryzacji złącza C/E. Natomiast poziom zniekształceń powinien być możliwie najniższy.
 Spadek napięcia na rezystorach emiterowych (kolektorowych) nie musi być najbliższy zeru, a wręcz może być wyższy od serwisówki nawet kilkadziesiąt procent, o ile pozwoli to zbić zakłócenia do minimum.

Ale to mi tylko mówią moje doświadczenia i nie muszą być brane pod uwagę.

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
07-05-2023, 09:51
Spadek napięcia na rezystorach emiterowych (kolektorowych) nie musi być najbliższy zeru,
On nawet nie może być blisko zero bo powstaną zniekształcenia crossover (w końcówce AB). Wyższy=lepszy bo bliższy klasie A, ale kosztem temperatury i zużycia prądu. 
Paweł

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
07-05-2023, 12:58
Niską wartość ma ten prąd spoczynkowy. Skoro nie ma serwisówki to skąd ta wartość? Wyliczyłeś ją sam Wojtku?
Oczywiście spadek napięcia się zgadza, 4.2mV należy pomnożyć przez ilość par tranów końcowych i wyjdzie nam ogólny spadek.
To oczywistość.
Przeważnie jest on w okolicach 10-30mV na jednej parze tranów, klasa AB.

A bliskie tzw. "zeru" to jest napięcie stałe (DC offset)  na wyjściu, o czym wspominałem  w wpisie ;-)

« Ostatnia zmiana: 07-05-2023, 15:51 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
17-05-2023, 12:00
 Moje estradówki, w sumie 8 kW, grające non stop 10 godzin na max dochodzą do 76-78stC. I nic się nie dzieje, a czasem je konserwuję, więc sprawdzam też kondycję kondziów.
Jednakowo żywotność kondensatora zależy od jego temperatury pracy. Niższa to zawsze dłuższy żywot i cały czas mówimy tylko o temperaturach niższych od maksymalnej.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES