Audiohobby.pl

Kondensatory elektrolityczne jakie typy i w jakie miejsce.

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
11-01-2023, 08:26
Mili koledzy......koleżanek nie widzę .......
Mam konkretne pytanie i prosiłbym o pomoc w temacie.
Na rynku mamy sporo typów kondensatorów i jak się zorientowałem, to te różne typy mają zastosowania w różnych miejscach elektroniki, ze względu na swoje właściwości.
Jedne pasują do zasilaczy, inne przy scalakach Dolby czy stopniach wyjściowych, albo końcówkach mocy.
I teraz pytanie.
Mamy urządzenia
1. magnetofon
2,wzmacniacz
3. odtwarzacz cd


Czy bylibyście tacy mili i sięgając po swoja wiedze lub innych i doświadczenie wskazali w które miejsca elektroniki, np tor zapisu , odczytu, zasilanie , przedwzmacniacze itd itp w tych urządzeniach należało by montować określony typ kondensatora, np gdzie Nichicon Gold, a gdzie Rubycon czy jakiś inny Nichicon.
Jaki do blokowania zasilania kości aa jaki w torze sygnałowym.

Taki temacik pomógłby przy restaurowaniu sprzętu aby uzyskać jak najlepsze parametry przy zastosowaniu jak najlepiej dobranych typów kondensatorów.
Dotychczas jak było trzeba stosowałem takie np Jamicony, ale myślę że warto wznieść się na wyższy pułap, tym bardziej że one nie są najwyższych lotów.
Przydadzą się też linki gdzie najlepiej i najtaniej się zaopatrzyć w dobry towar kompleksowo, co skróci czas poszukiwań i zmniejszy koszty.
« Ostatnia zmiana: 11-01-2023, 13:56 wysłana przez AUDIOTONE »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
11-01-2023, 08:57
Jak wywalałem elektrolity z zasilania torów wzmocnienia małej mocy to się zawsze poprawiało brzmienie,haha. Tzn zasilanie szło bezpośrednio ze stabilizatorów scalonych bez tego ''cudownego''rezerwuaru energii w postaci elektrolitycznego kondona.

« Ostatnia zmiana: 11-01-2023, 08:59 wysłana przez almagra »

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
11-01-2023, 09:24
Bardzo się cieszę z tego powodu, ale jak widzisz temat tematu to nie interesują nas teraz modyfikacje, ale wymiany i tylko wyłącznie temat tematu.
O modach i wywalaniu porozmawiamy trochę później w innym temacie.

bsw

  • 515 / 4924
  • Ekspert
11-01-2023, 10:25
gdzie Nichicon Gold, a gdzie Rubycon czy jakiś inny Nichicon.
Kiedyś za najlepsze uchodziły ruskie olejaki, ale teraz to chyba passe...
;-)

chorazy3

  • 1479 / 1589
  • Ekspert
11-01-2023, 11:34
Do bezpośredniego toru sygnału audio: Nichicon FG lub Muse KZ (uwaga: są duże rozmiarowo i mają grube wyprowadzenia) i bipolarne Muse ES lub Elna RBD, niższe wartości można zastąpić foliowymi, np. Wima,
Inne miejsca w obwodach audio daję j.w. lub Elna Silmic II lub Panasonic FC lub FM lub Nichicon KA lub FW.
Zasilanie: Nichicon KA (bo na 105C) lub Nippon Chemi-Con, Panasonic FC lub FM albo inne Nichicony przeznaczone do zasilaczy np UPW.

Nie ma chyba specjalnie znaczenia w czy to magnetofon czy coś innego, poza może ewentualnie sekcją cyfrową w CD tam mogą być specjalne wymagania.

Kupuję zwykle na Alle u sprzedawcy ArcziZ35 a czasem też na eBay'u (byle nie z Chin) oraz w sklepie tme.eu.
« Ostatnia zmiana: 11-01-2023, 11:38 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
11-01-2023, 13:56
KoMdensatorów nie stosuję, za to kondensatory już owszem ;)
Do zastosowań ogólnych tj. zasilacze, jakieś wieżyczki itp. używam Jamiconów z serii TK (czarne z niebieskimi napisami/oznaczeniami) i wbrew temu co wiele osób mówi o Jamiconach, nie są złe, a stosunek ceny do jakości wypada bardzo dobrze. Mają dość niski ESR i pojemność taką samą lub bardzo zbliżoną do podanej. Oprócz nich jeszcze jak najbardziej te podstawowe Panasonic-i. Myślę, że w.w. kondensatory są również wystarczające do torów audio w sprzęcie typu proste odtwarzacze CD czy decki klasy DIORA czy ZRK, czy jakieś niskie Technicsy, Pioneery itp. Sam wstawiam je teraz do Polskich decków i nie mam zastrzeżeń.

Oprócz tego oczywiście to, co wyżej wymienił kolega Paweł.

Kiedyś za najlepsze uchodziły ruskie olejaki, ale teraz to chyba passe...
;-)

Za to takich cudów to nie mam nawet w TV Elektronie haha :D
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
11-01-2023, 13:59
Poprawiłem tytuł tematu.... bo były "komdensatory" ;-)
Jak będzie potrzebna edycja to proszę pisać PW.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.