Audiohobby.pl

Technisc SB-F860

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-01-2023, 19:05
Proszę kolegów z forum o konsultacje w  sprawie wytłumienia tych kolumn. Odkręciłem ten największy głośnik aby zobaczyć w  środku co i jak. Tam jest "pusto jak w kalwińskim zborze"-oprócz głośników (Technisc EAS17PL04A/TechnicsEAS-65PH85C-T/Technics3FP03L , malutka zwrotnica,przewody  kolorowe na złączkach. Bez wytłumienia nie najlepiej grają jednak(dudnienie, dziwny bas). Moje pytanie
następujące- czym wytłumić, wata,mata samoprzylepna itp. czy wszystkie ściany w kolumnie wytłumić napchać na pełno, czy nie-? Szukałem w internecie jakiegoś  filmiku-nie znalazłem-:((((
Czy muszę obliczać pojemność  w litrach skrzynki głośnikowej-bo ile trzeba tego wytłumienia?

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-01-2023, 19:11
Czy jesteś pewny że to kolumny ?
Bo sobie tak myśle że co byś tam nie wsadził to i tak nie zagra.....

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-01-2023, 19:17
Czy jesteś pewny że to kolumny ?
To są 3 różne głośniki wstawione do skrzynki drewnopodobnej-? zamkniętej i z niej wydobywa się dźwięk jak podłączy do wzmacniacz-jest ich 2xszt. To chyba jednak są kolumny dźwiękowe typu podstawkowego-może się mylę jednak-(((

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-01-2023, 19:20
Czy jesteś pewny że to kolumny ?
Bo sobie tak myśle że co byś tam nie wsadził to i tak nie zagra.....
Na pewno nie zagra jak audofilska, ale czy nie można trochę usprawnić akustycznie?
To mam je porąbać w piwnicy, wystawić do ogrodu jako strach na wróble, może Tobie wysłać paczkomatem(pokryje koszty wysyłki) będziesz ode mnie miał na eksperymenty pamiątkę-:))))
One tylko nie grają jak nie jest włączony wzmacniacz.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 19:22 wysłana przez Wojciech7 »

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-01-2023, 20:42
tylko nie to chcę mieć zdrowe uszy .........
Ja mam JBL podłogowe i jak dupne to urywają zadek....i Heco podstawkowe doskonałe do odsłuchu normalnie.
Dobra rada, sprzedaj te Technicsy i nie gmeraj zapłacą Ci dużo .... a zainteresuj się dobrymi kolumnami.
W tych puszkach nic nie zrobisz....

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-01-2023, 21:42
tylko nie to chcę mieć zdrowe uszy .........
Ja mam JBL podłogowe i jak dupne to urywają zadek....i Heco podstawkowe doskonałe do odsłuchu normalnie.
Dobra rada, sprzedaj te Technicsy i nie gmeraj zapłacą Ci dużo .... a zainteresuj się dobrymi kolumnami.
W tych puszkach nic nie zrobisz....
Konkretnie jaki model podłogowców JBL-?

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
07-01-2023, 21:54
Duże i drogie .....heheh teraz nie napisze bo ciężko się dostać tam z tyłu

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
07-01-2023, 22:00
Duże i drogie .....heheh teraz nie napisze bo ciężko się dostać tam z tyłu
Rozumiem-:)))

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
08-01-2023, 11:30
Tam jest "pusto jak w kalwińskim zborze"

Coś dudni jakby powiadasz.
  Taaa, ja uważam że można spróbować coś zwojować.  W końcu niczego do stracenia nie masz :)   i gonić siekierę do roboty tak z bomby nie wypada :)
  Nie piernicz się z oklejaniem ścianek i główkowaniem co do nich przylepić.   Weź trochę jakiej waty choćby ze starej poduszki- zrób z tego coś na podobę szynki czy grubej kiełbachy albo kluchy (jak by to nie nazwać) -  ale nie ubitej na amen oczywiście.
  Przyp.......   przymocuj na dwie zszywki z góry na dół i posłuchaj czy coś dało.   W środku oczywiście heheheeh
 Znaczy zrób eksperyment tylko w jednym pudle-  będzie lepiej słychać czy jest lepiej czy całkiem do d....

Można najpierw oczywiście przywalić jakiś sznurek i na nim budować kiełbachę.
  (w długich kolumnach przydatna byłaby pończocha- trzeba zajumać żonie najlepiej, żeby w razie W nie było jakichś niepotrzebnych pytań.
  Trochę waty w nią wpychamy itd....  )
« Ostatnia zmiana: 08-01-2023, 11:36 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
08-01-2023, 12:14
Jak już gdzieś się "chwaliłem", używałem kolumn 3-Way "Panasonic". Jak one wyglądały w środku nie pomnę, ważniejsze, na co chcę zwrócić tu uwagę to jakość mocowania głośników do płyty czołowej. Jest porażką na całej linii. Do ich mocowania użyte są zwykłe drewno-wkręty.
 Jeśli nie ma w tych "Technics'ach" takich nakrętek fi 4mm (lub podobnych) z pazurkami, a są gołe drewno-wkręty, radzę je wymienić w pierwszej kolejności. Po dwóch wykręceniach i wkręceniach, można zapomnieć o szczelności.

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
08-01-2023, 12:28
Nie wiedziałem że śruby , mocowanie głośników ma też znaczenie. Tam są jednak zwykłe drewno-wkręty-:(((
Czy takie śruby mają być jak na zdjęciu-? to trzeba wiercić otwór w obudowie-?

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
08-01-2023, 13:13
Tak, takie jak na fotce. A wiercić i tak będzie trzeba jak kilka razy dokręcisz stare wkręty.

Jan61

  • 206 / 3752
  • Aktywny użytkownik
08-01-2023, 13:14
Mój kolega miał takie kolumny. Kombinowaliśmy trochę, coś zmieniło sie na lepsze  ale niewiele. Jeżeli ktoś w pobliżu ocieplał dom to weź od niego parę kawałków wełny skalnej (gr 5cm) uformuj w prostokąty/kwadraty i owiń cieniutką folią. Możesz też kupić takie coś: https://allegro.pl/oferta/mata-wytlumiajaca-pyle-5149611226.
Możesz tez pokombinować z przewodami (dać grubsze, z czystej miedzi, wymienić kondensatory na zwrotnicy na dobrej jakości foliowe do wysokich i średnich, elektrolity np Nichicon, Elna lub Nippon do niskotonowych, oczywiście najlepszy byłby jakiś bipolarny Mundorf) możesz też poeksperymentować z wysokimi zamieniając fazy. Niekiedy skutkuje to poszerzeniem sceny. Co do wkrętów to nie wiem czy śruby znacząco pomogą, zobacz czy obudowy głośników mają jakieś uszczelnienie w miejscu mocowania do skrzynki jak nie to dotnij samoprzylepną taśmę piankową na całych obwodach i mocno dokręć. Po tych zabiegach powinno być lepiej, ale nie używaj tych kolumn do głośnego słuchania, przy niewielkim odkręceniu potencjometru zagrają znośnie.
« Ostatnia zmiana: 08-01-2023, 13:37 wysłana przez Jan61 »
Janusz

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
08-01-2023, 14:24
Ja proponuje dać śruby niemagnetyczne audiofilskie bo zwykłe pożerają dźwięk i dlatego kolumny nie grają.... i choćbyś wsadził tam waty po sufit ....to nie zagrają.......

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
08-01-2023, 14:31
Ja proponuje dać śruby niemagnetyczne audiofilskie bo zwykłe pożerają dźwięk i dlatego kolumny nie grają.... i choćbyś wsadził tam waty po sufit ....to nie zagrają.......
To jak będę słuchał jak "nie zagrają" w pokoju gdzie będzie waty pod sufit, to chyba jakiś audiofilski tunel trzeba będzie zrobić aby wchodzić do pokoju-jak zareaguje pieskówna-?
Tylko nie wiem czy będę miał na tyle papierzaków w pugilaresie na  zakup niemagnetycznych śrub audiofilskich-:((((