Audiohobby.pl

zwrotnica głośnikowa

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-01-2023, 09:59
nareszcie mądrze zaczynasz .....

royal

  • 369 / 1712
  • Zaawansowany użytkownik
05-01-2023, 11:22
Zgadzam się że skutki mogą być różne przy takich zmianach zwrotnica głośnikowa-kolumna.Zaeksperymentuje mam nadzieję że nie będzie dymku z wzmacniacza  nie uszkodzę głośników.Nie przypuszczałem że będę musiał przypomnieć  pewne działania matematyczne-no trudno-:)))) Jednak audiohobby jest czasami wymagające -hehehe.....
Jeśli chodzi  "czy to przeżyjesz" to poproszę w razie czego o szybką pomoc małżonkę
-najlepiej metodą "usta-usta"-:)))
Jeśli wszystko się uda z tą zamianą zwrotnicy i tak odsłuch oceni pieskówna  bo ma lepsze uszy odemnie-:))))
Dziękuję za informacje.
Dymek z wzmacniacza robi się w ten sposób że się zwiera na krótko kabel głośnikowy czyli zaciski wejściowe zwrotnicy . Bez tego się nie uda.

Powiedzmy sobie wprost że jeśli twoje kolumny nie są bardzo miłosiernie  brzmiące albo są niemiłosiernie to co byś nie zrobił to będą jakieś plusy ujemne i plusy dodatnie. Nie ma żadnej reguły która mówi która zwrotnica jest najlepsza do wszystkich kolumn. Do jednych może być lepsza a do drugich gorsza a  cena komponentów nie rozwiązuje sprawy Ale kto nie gra w totka ten nie wygra.

 Mnie się kiedyś udało trafić szóstkę ot przypadkiem bo miało być tylko tak "aby było stereo" . Ale te same komponenty i głośniki tych samych typów  innym razem dały tylko  czwórkę a to jak totkowicze wiedzą nieproporcjonalnie mniej przyjemności Teraz  przypadkiem kupiłem zupełnie inne kolumnisie  do małego amplitunerka żeby go było w ogóle słychać , wydało mi się że ciekawe co by było gdyby wywalić fabryczną watę i znowu szóstka  Może być najlepiej dobrana zwrotnica a jak jest złe tłumienie albo wymiary to dalej będzie  kakofonia

Lutek

  • 535 / 5859
  • Ekspert
05-01-2023, 11:23
W takim razie...
Radze pokornie usluchac tego co Ci radzi Melo, bo zapewniem Cie, ze On wie co mowi.

Wojciech7

  • 1494 / 1093
  • Ekspert
05-01-2023, 19:38
Bardzo dziękuje Wszystkim kolegom z  forum że poświęcili swój prywatny czas  aby pomóc w temacie zwrotnica głośnikowa.To nie  zwrotnica głośnikowa  ani kolumny technicsa zamulały tylko-wzmacniacz  SU-V620.Podłączyłem kolumny do wzmacniacza Pionieer -SA540, potem do Pionieer-A109. Kolumny dostały 2 życie-wcale nie są takie jednak beznadziejne akustycznie.Nie przypuszczałem że będzie taka różnica na plus dla Pionieera-:))) Regulatory barwy dżwięku we wszystkich wzmacniaczacz postarałem się ustawić na tych samych ustawieniach i głośność aby test był w miarę dokładny. No trudno jest już ten wzmacniacz Technicsa SU-V620 , przecież nie  rozwalę go teraz młotkiem, czy wywalę na elektrozłom-ani nie będę na kolanach się czołgał po dywanie-zostaje jako ten co miękko gra-:)))  Z tego wszystkiego  mojego audiofilstwa:((( wypiję dzisiaj butelkę dobrego piwa przy muzyce ze wzmacniaczem Pionieera który pożeniłem na  chwilę z kolumnami Technics SB-F860.
Jeszcze raz dziękuję-:)))

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-01-2023, 20:01
Co do danych zwrotnicy, są opisane.
Jeśli zmiana zwrotnicy nie będzie zadowalać akustycznie , to wrócę do tego co było fabrycznie, zwrotnica wyląduje w szufladzie lub gdzie indziej nie widzę problemu.
Przykład takiej zwrotnicy:


Jak te dane zwrotnicy są opisane? Podali głośniki do których była projektowana? Nie widzę.
Popatrzy jak to wygłada:

"Opis:

Model: B-301 (dzielnik wysoki, średni i niski potrójny)

Rozmiar: 9,3 cm x 7,3 cm x 3,3 cm

Punkt częstotliwości: 1000-5000 Hz (bas działa na częstotliwościach poniżej 5000 Hz, wysokie tony przy 1000 Hz lub więcej)

Moc: 150 W Impedancja: 5-8 euro

Zamontować otwór ukośny 10,2 cm, kąt sąsiedni: 6,2 cm

Obwód: Tony wysokie to standardowe 12db / oct, bas to standardowe 12db / oct"

"Kraj wysyłki
Chiny"


Trzymaj się z daleka od takich chińskich wynalazców. Żółci to najwięksi naciągacze. Te towary z Chin na alledrogo są pewnie takim nadmiarowym stuffem wynoszonym za płot fabryki w komitywie z sekretarzem partyjnym - jak w PRLu.

Nie ma zwrotnic uniwersalnych więc podane jej parametry można sobie w buty włożyć. Może sobie tam napisać cokolwiek i zawsze będzie to tyle samo warte - dopóki nie poda co najmniej typów głośników dla których była mierzona zwrotnica.


PS.  taki chiński naciągacz sprzedał mi dłuto z gównolitu - dawało się skrobać nożem tapicerskim. To była jakaś atrapa do zabawy dla dzieci. Potem mi jeszcze spamował konto koślawo tłumaczonymi prośbami wycofania oceny, aż musiałem interweniować u administratora portalu.

Porzuć nadzieje, że można coś zrobić tanio i dobrze przez naciśnięcie palcem pola "kupuj" na stronie internetowej - siedząc w fotelu i bawiąc się smartfonem.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-01-2023, 20:01
jeśli chcesz tuningować brzmienie to znajdź kogoś kto wykona pomiary i przeprojektuje zwrotnice.
« Ostatnia zmiana: 05-01-2023, 20:04 wysłana przez tetejro »

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-01-2023, 20:22
Bardzo dziękuje Wszystkim kolegom z  forum że poświęcili swój prywatny czas  aby pomóc w temacie zwrotnica głośnikowa.To nie  zwrotnica głośnikowa  ani kolumny technicsa zamulały tylko-wzmacniacz  SU-V620.Podłączyłem kolumny do wzmacniacza Pionieer -SA540, potem do Pionieer-A109. Kolumny dostały 2 życie-wcale nie są takie jednak beznadziejne akustycznie.Nie przypuszczałem że będzie taka różnica na plus dla Pionieera-:))) Regulatory barwy dżwięku we wszystkich wzmacniaczacz postarałem się ustawić na tych samych ustawieniach i głośność aby test był w miarę dokładny. No trudno jest już ten wzmacniacz Technicsa SU-V620 , przecież nie  rozwalę go teraz młotkiem, czy wywalę na elektrozłom-ani nie będę na kolanach się czołgał po dywanie-zostaje jako ten co miękko gra-:)))  Z tego wszystkiego  mojego audiofilstwa:((( wypiję dzisiaj butelkę dobrego piwa przy muzyce ze wzmacniaczem Pionieera który pożeniłem na  chwilę z kolumnami Technics SB-F860.
Jeszcze raz dziękuję-:)))

Wojtek a o czym ostatnio rozmawialiśmy i powiedziałem Ci z góry ze ten wzmacniacz to qr..a syf... Pioneer lepszy ? .....aaa widzisz.....słuchaj tatusia bo on wie co dobre ....hehehhehehe