Audiohobby.pl

Denon DR-M34HR

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
31-12-2022, 22:31
Kolejna rzecz do remontu.
Świeci i kręci - ale jak wsadzę kasetę, to ledwo ją ciągnie i wydaje jakieś straszne jęki z mechanizmu.
Głowice wyglądają OK.
Mam jednak problem z serwisówką do niego - ma może ktoś?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
31-12-2022, 22:41
Idler suchy do wymiany.... jak w każdym starym Denonie.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
31-12-2022, 23:32
34 to bardzo nie doceniany magnetofon. Ponad to model 34 to 44 bez auto kalibracji z dodanymi potencjometrami od "BIAS-u i Level-u." Więc można coś podejrzeć w wersji 44.

Jakbyś miał Krzysztofie problem z kalibracja to także i 24 da się coś podejrzeć : https://www.tapeheads.net/threads/denon-dr-m24hx-34hr-no-internal-bias-adjustment-pots.83111/

Wynika z tego że bliżej mu do modelu 24 jednak...
« Ostatnia zmiana: 31-12-2022, 23:37 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
01-01-2023, 00:09
O, super, dzięki za info, do modelu DR-M24HX akurat SM mam, więc sprawdzę co i jak tam wygląda i jakie są podobieństwa.
Elektronika sama w sobie działa, dźwięki wydaje, ale mechanika do remontu, więc najpierw muszę wytargać mechanizm z obudowy.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
01-01-2023, 16:17
Mocowanie idlera na wcisk takim kołkiem/osią to jakiś sen wariata.
Prawdopodobieństwo, że podstawa idlera się złamie przy którymś tam razie jest wysoka.
Sam idler nie był twardy, a po zastosowaniu szeregu zabiegów pielęgnacyjnych jeszcze mu się poprawiło.
Może nie będę go wymieniał.

Natomiast pochwalić muszę łatwo dostępną praktycznie z zewnątrz regulację siły hamowania na talerzykach.
Tylko trzeba mieć na uwadze, że sprężyna z prawego talerzyka jest inna niż z lewego.
Nie wolno ich pomylić przy montażu.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
01-01-2023, 16:29
no ... idlery są w nich masakryczne, ja mam tak z 5 do wymiany i na razie chęć do tego jest ......skromna.

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
01-01-2023, 18:33
Fajny magnetofon, możliwości kalibracji nagrywania jak w Aiwie F880.
Z Twoim zapałem i dociekliwością będzie jak nowy już niedługo.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
01-01-2023, 19:36
Fajny magnetofon, możliwości kalibracji nagrywania jak w Aiwie F880.
Z Twoim zapałem i dociekliwością będzie jak nowy już niedługo.
Miałem dylemat - GX-6 czy ten Danonek ;)
Skusiła mnie w DR-M34HR ta opcja Rec Cal, to będzie wtedy pierwszy magnetofon z taką funkcją u mnie, jestem ciekawy jak wypadnie.
W tle CR-2 pogrywa losowe używane kasety nagrywane przez ludziów ...
Jest klimat :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
03-01-2023, 18:07
Powolutku sobie idą sprawy do przodu.
Nie jest prawdą to co napisałem o idlerze i jego wymianie - aby go prawidłowo wyciągnąć należy wymontować silnik napędu szpulek i wtedy całą dźwignię z idlerem można spokojnie wyciągnąć do remontu.
Na tą chwilę wyremontowałem silnik od szpulek i zregenerowałem rolki oraz wyczyściłem tor taśmy.
Nie ruszałem jeszcze capstanów i ich silnika. Ale pomiary nie są złe:
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-01-2023, 19:32
te dwuwałkowe są naprawde świetne, powinno Ci się udać zejść niżej na końcu.

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
05-01-2023, 12:05
To bardzo dobry wynik. Ja bym dał nowy olej na osie capstanów i kropelkę oleju na ośkę silniczka capstanów i tak zostawił. Chyba, że chcesz jeszcze zregenerować sam silniczek, ale zawsze można przy tym coś sp***.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
06-01-2023, 14:54
A to wszystko na oryginalnych paskach i rolkach :D

Na chwilę obecną:
Paski oczywiście zdjąłem, wymyłem, i poddałem pielęgnacji płynami do gumy.
Rolek nie zdejmowałem, szczególnie, że lewa ma regulowane ustawienia, które musiałbym zepsuć gdybym chciał ją zdjąć by np. ośkę jej nasmarować.
Zostały tylko wyczyszczone na ile to było możliwe w samym magnetofonie.
Silnik od capstanów otwarłem bez problemu, wypolerowałem co trzeba i nasmarowałem.
Teraz "rozgrzewam" smar ;)
Capstany olejem wazelinowym nasmarowałem po uprzednim wyczyszczeniu wszystkiego oczywiście.

Czy do smarowania osi rolek stosujecie jakieś konkretne oleje/smary? Raczej coś w stylu wazelinowego czy bardziej gęste?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
06-01-2023, 22:29
Ja do pasków nie stosuję środków od pielęgnacji gumy po tym jak w jednym magnetofonie uległy mi rozciągnięciu pod ich wpływem (użyłem Platenclene). Od tej pory tylko IPA, ewentualnie papier ścierny.
Oleju wazelinowego nie dawałbym na osie capstanów. Do tego używa się odpowiedniego oleju syntetycznego.
Do osi rolek to samo co na osie capstanów jeśli rolka jest na metalowej tulejce a olej silikonowy jak na plastikowej.
Dobrze jest sprawdzić w SM co zaleca producent do smarowania.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
07-01-2023, 16:34
Ja do pasków nie stosuję środków od pielęgnacji gumy po tym jak w jednym magnetofonie uległy mi rozciągnięciu pod ich wpływem (użyłem Platenclene). Od tej pory tylko IPA, ewentualnie papier ścierny.
Oleju wazelinowego nie dawałbym na osie capstanów. Do tego używa się odpowiedniego oleju syntetycznego.
Do osi rolek to samo co na osie capstanów jeśli rolka jest na metalowej tulejce a olej silikonowy jak na plastikowej.
Dobrze jest sprawdzić w SM co zaleca producent do smarowania.
Ten środek do gumy to jedynie jak pasek jest nienaprężony po za magnetofonem. I po aplikacji i wytarciu ze środka do sucha pasek sobie leżał jedną noc zanim go rano założyłem.

Co do olejów do capstana i rolek - oryginałem SM do tego modelu nie dysponuję, ale mam do M24HX - a tam ani słowa o olejach, albo ja nie wiem jak to odszukać (też możliwe).
Gdzieś na forum znalazłem,  że stosujecie 0W10-30 - taki rozrzut jest między Wami.
Ale gdzie w tym stoi olej wazelinowy? I czemu jest nieprawidłowy? Stosuje się go w maszynach do szycia od kiedy pamiętam.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
07-01-2023, 19:20
Gdzieś na forum znalazłem,  że stosujecie 0W10-30 - taki rozrzut jest między Wami.
Jest to olej tak jak napisał Paweł lub olej do amortyzatorów motocyklowych o symbolu SAE10 ,20 ,30 ( te 3 typy mieszczą się w zalecanych widełkach) i te się sprawdzają bardzo dobrze. Kto stosuje ten typ oleju co napisałeś ? Nie wiem czy olej typu 0W10, 20, 30 będzie odpowiedni. SAE10 to nie to samo co 0W10  ;-)

W maszynie do szycia działają inne siły, dużo większe.  Mechanika jest wydaje mi się mniej precyzyjna (tj. delikatna) w stosunku do mechaniki magnetofonu.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 19:23 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.