Audiohobby.pl

Technics - pomoc w skompletowaniu wieży

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
02-01-2023, 17:18
Skompletowane- TechnicsTower-:)))
Można będzie słuchać/nagrywać "łubudu...bum-bum- hehehe" ......

Jan61

  • 204 / 3725
  • Aktywny użytkownik
03-01-2023, 21:05
Niestety nigdy nie mogłem zaakceptować tej zaokrąglonej plastikowej linii Technicsa, ale ten BX-701 Wojciechu to bardzo dobry deck.
Janusz

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
04-01-2023, 00:28
Przyzwyczaiłem się do zaokrąglonego Technicsa-gdybym był nawiedzonym audiofilem zaraz bym udowadniał czemu tak zaprojektowano właśnie -hehehe .Jeśli chodzi o ten model magnetofonu to szybkie przewijanie taśmy, rozbudowaną kalibrację sterowanie pilotem, silnikowe otwieranie drzwiczek na  kasety magnetofonowe. Jest też kanciasty magnetofon z napędem typu DD.
Co do zaokrągleń- bliższe sercu są takowe u kobiet-:)))
« Ostatnia zmiana: 04-01-2023, 00:31 wysłana przez Wojciech7 »

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2023, 21:13
Cytat: Krzysztof_zdrojek
Retro Tape wspomniał o moim Technicsie i w związku z tym wrzucam fotki tych moich 3 zestawów aby można było na spokojnie zobaczyć jak to wygląda a nie szukać i sobie wyobrażać
Zestawy wyglądają niesamowicie, trzeba mieć do tego jak sądzę oddzielne pomieszczenie bo zajmuje konkretnie miejsca. Zawsze jak widzę SL-P1000 to mi się ciśnienie podnosi. Od niepamiętnych czasów miałem ochotę go nabyć, ale nigdy się nie udało, bardzo lubię brzmienie SL-P320, który ma tak sam laser :)

Cytat: Wojciech7
Jest też kanciasty magnetofon z napędem typu DD.
Pewnie RS-B555 albo 565, bardzo fajne magnetofony, dobrze grające. 555 gra nieco lepiej, ale 565 też jest ok, najważniejsze że są dość bezawaryjne, pomijając nieszczęsną zębatkę silnika. Kolumny robią konkretne wrażenie, aż się chce to wszystko włączyć.

Nie wiem tylko czemu wszystko kolegów takie czarne, poza mną nikt nie zbiera srebrnych wersji, eech ... 

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
04-01-2023, 23:29
Nie wiem tylko czemu wszystko kolegów takie czarne, poza mną nikt nie zbiera srebrnych wersji, eech ...

To nie jest czarne tylko  ciemno-białe--- trzeba pamiętać w jakim świecie żyjemy :)
   Białe =  znaczy srebrne jest -noooo-    nie modne :(    Poza tym mało tego i trudno dostać w świecie szerokim.
Jednak przyznam się że sam chętnie swój główny sprzęt zamieniłbym na taką wersję.
  (mam nadzieję że mnie nikt nie zakapuje )

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
05-01-2023, 01:53
Kolor magnetofonu lub całego zestawu chyba też jest ważny-tak myślę. Mam teraz do wyboru czarne pionki, srebrne nikko lub w kolorze technicsa-:))) Jeszcze nie zbadałem czy kolor sprzętu oddziałowuje na nagrywanie/odtwarzanie-nie wiem jak do tego się zabrać- hehehe.... Ja Ciebie nigdzie nie zakapuje-:))) Codziennie świat i tu gdzie mieszkam dowiaduje się o tym  abym przypadkiem nie zapomniał.Powoli przyzwyczajam się do odmiennego grania technicsa i jest fajnie:)))
Nie widziałem białego magnetofonu i tak dalej -może źle  szukałem w internecie-:(((
Gdybym nie był na tym forum i nie zainteresował tytułem tego wątku to nie byłoby technicsa jednak. Na wszelki wypadek już
 zakupiłem zestaw ratunkowy (paski oraz zębatki) do magnetofonu BX701 -aby nigdy nie były potrzebne-:)))

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
05-01-2023, 12:54
Brzmienie odtwarzaczy Technicsa z dacami MASH jest po prostu tragiczne.Wyrzuciłem je precz.Nie wiem skąd może brać się ochota na słuchanie takiego badziewia?

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
05-01-2023, 14:20
Brzmienie odtwarzaczy Technicsa z dacami MASH jest po prostu tragiczne.Wyrzuciłem je precz.Nie wiem skąd może brać się ochota na słuchanie takiego badziewia?
O którym konkretnie modelu z przetwornikiem MASH mówisz, bo jak sądzę masz świadomość, że każdy CD z MASH brzmi inaczej. Układy miały do tego różne generacje, niższe były w tańszych modelach wyższe w droższych. Do tego stosowano różne kombinacje w zależności od modelu, dwa, cztery, nawet osiem układów. Wystarczy popatrzeć jak różne S/N Ratio miały poszczególne modele z układami MASH, tutaj: https://vintagetechnics.audio/cdplayers.php

Zresztą przetworniki 1 bitowe (Bitstream) były stosowane przez większość liczących się firm, choćby Philips czy SONY, a Harman/Kardon i Sansui korzystały z układów Technics. Także nie ma co uogólniać, bo to niczemu nie służy. Sam miałem kilka modeli CD z MASH i jedne gały bardzo dobrze, a inne słabo.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
05-01-2023, 16:41
No,tak,cóż ja mogę wiedzieć o brzmieniu daców...

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
05-01-2023, 17:03
Brzmienie odtwarzaczy Technicsa z dacami MASH jest po prostu tragiczne.Wyrzuciłem je precz.Nie wiem skąd może brać się ochota na słuchanie takiego badziewia?
Czy może kolega opisać na czym polega tragiczność tego układu akustycznie-?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
06-01-2023, 00:12
Łoooo, ale bitwa o Technicsa :)
 No to się pochwalę heheheeh.    Mam takiego jednego co ma 4 dac  i  S/N  113 dB.  Jakoś tak- czytałem instrukcję.
Użytkowo to bardzo wdzięczny sprzęt z niego jest- pełno bajerów i przede wszystkim >szybko trybi<   hehehe.  Jego główny konkurent znanej firmy a już na bank nie z taką parszywą opinią standardową dla Technicsów - gdzie po włożeniu płyty to można iść na fajka i zrobić kawę.
Gdy się wróci to jest szansa że ogarnie ile jest utworów na płycie.
Standardowo dla Technicsa odtwarza wsio jak leci- przysłowiowe płyty chodnikowe również.   Wiele razy był ostatnią brzytwą ratunku :)
Deską znaczy miało być.   Gra spoko- taka moja obserwacja-   tam gdzie gitarowo jest to jest mistrz.   Reszta?   Kwestia gustu
Ale znam jeden przypadek gdzie bezapelacyjnie lepiej sobie radzi niż każdy inny CD, również z takim gdzie siedzi uwielbiany TDA 1541
Ciekawe dlaczego?   Dynamika czy co?

ed:   A tak właściwie to MASH  chyba nie jest jakimś tam dac-iem.   W Techniolach 1 bit i wsio.   Chyba raczej chodzi o dodatek do samych dac-ów   co owersamplingują- filtrują  itd..    Prawda?
Jeżeli tak to dac-i   technicsa całkiem parszywe być nie mogą bo mam jeszcze Harmana który niby to ma jakiś tam swój własny.  A prawda taka że g.....  prawda.   Jednobitowiec w środku a dorobione jakieś 24 bitowe ustrojstwo dookoła.  Znaczy- trochę tam ich jest tych jednobitowców -zamotałem się przy liczeniu heheheeh.
   Żeby nie było-  gra bardzo ładnie ten Harmann

A z tym brzmieniem CD  z MASH  na pokładzie- słyszałem zdaje się takiego którego nie szło słuchać :)  No ale za dużo Technicsów nie miałem to nie miałem czego wyrzucać-  trafił się taki który jest spoko w/g mnie.
I tutaj jest chyba odpowiedź na czym polega parszywość dźwięku >  MASH
    Z nie spełnionych nadziei 
Każdy ma jakiś tam swój wzorzec-upodobania- konkretny skład woskowiny usznej itd....   Coś nie podchodzi i kaplica będzie i nie pogadasz.

aaa, zapomniałem.   Najgorzej grającym CD ever   w/g  wcale nie był Technics tylko Schneider  z TDA na pokładzie. 
 Dosłownie dźwięk zrobiony pod niemieckiego emeryta który całe życie słuchał orkiestr dętych a przepracował w hałasie.
    Wywaliłbym przez okno bez mrugnięcia okiem.
« Ostatnia zmiana: 06-01-2023, 00:54 wysłana przez pień »

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
06-01-2023, 02:01
MASH (Multi Stage Noise Shaping) to nazwa 1 bitowego przetwornika cyfrowo analogowego czyli po prostu DAC. Można zajrzeć do pierwszej lepszej instrukcji serwisowej i zobaczyć jak to Technics opisuje.

Sama idea działania układu jest znakomita, zupełnie inna od klasycznych wielobitowych. Stosuje się tutaj bardzo wysoką częstotliwość próbkowania mierzoną w MHz (nie kHz) i zapis 1 bitowy czyli same zera i jedynki. To taki strumień danych "lejący się" mocniej lub słabiej aby odwzorować fale dźwiękowe. Powstałe szumy kwantyzacji z pasma słyszalnego usuwa się za pomocą "noise shapingu" czyli tzw. kształtowania szumu - stąd zresztą nazwa MASH, a wszystko odbywa się w tym samym układzie DAC.

Wiadomo, że na brzmienie danego odtwarzacza CD ma wpływ wiele czynników, a przetwornik DAC jest tylko jednym z nich. Producenci w początkowych konstrukcjach mieli rzeczywiście problem, aby wszystko opanować i niestety sporo konstrukcji było nieudanych. Późniejsze były jednak dużo lepsze, choćby popularny SL-PS770A z MASH w wersji S-Advanced był zawsze bardzo wysoko oceniany, choć nie był wcale najwyższym czy najdroższym modelem w ofercie.

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
06-01-2023, 11:31
Dzięki za objaśnienie :)
  Ja to taka krowa na rowie i trzeba jej po ludzku a to co w instrukcji- noooo-   niby czytam :)
   Czasami :)   heheheeh

A no to teraz dla dopełnienia-   wspomniałem o Harmanie . 
Popiepszyło mnie się - to Kenwood jest.  Na deklu mu namalowali że 24 bit itd.....    W instrukcji napisane że tam te MHz  o których wspomniałeś to ponad 40 tych MHz jest.   Nie pamiętam-  trzeba sprawdzić.
   Czyli to zapewne cóś takiego jak ten MASH  Technicsa   w wersji  Kenwooda ?
  Chodzi o DP 5090

 

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
06-01-2023, 11:48
Brzmienie odtwarzaczy Technicsa z dacami MASH jest po prostu tragiczne.Wyrzuciłem je precz.Nie wiem skąd może brać się ochota na słuchanie takiego badziewia?

podpisuje się4 roma nogami , Technics nowy to płaskie cycki, próbowałem się przez lata przyzwyczaić  kupując czasem okazyjnie , ale nie wytrzymywały do końca płyty...
To jest jak jedzenie hamburgera bez mięsa......bezduszne.
Dotyczy to każdego komponentu, wzmacniacza, cd i kaseciaków nowych.
Stare kaseciaki miały jeszcze ta odrobine ciepełka, stare cd z napędem Philipsa ukośnym też cos brzęczały.
Cop z tego ze ładne jak kiszka bez skwarek.

Robie teraz kaseciaki RS B40 i M 235 , jakże ich brzmienie się różni od tych późniejszych......
Ale jak ktoś jest głuchy i nic poza Technicsem nie widział i słyszał to przykre..

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
06-01-2023, 12:41
Ale jak ktoś jest głuchy i nic poza Technicsem nie widział i słyszał to przykre..
Dlaczego przykre-od razu szufladkowanie, dzielenie na lepszy gorszy.
Czy jeśli ja mam rower tzw miejski co ma 3 biegi w torpedzie bez  wstecznego  jest wygodny,sprawny to też przykre bo nie widziałem lepszego nie jeździłem takim super rowerem-? Sprzęty audio kupujemy wg swoich kryteriów -jeśli nie pasują inny to też niedobrze ?
Jeśli na tym forum moje sprzęty nie pasują uważają że są kiepskie -to jego problem nie mój. Jestem ze  wszystkich zadowolonych bo spełniają podstawowy warunek ich odtwarzanie/nagrywanie/słuchanie sprawia mi przyjemność w życiu jakie mi jeszcze zostało. Nie prowadzę wojny,nie przekonuje nikogo do sprzętów firmy Technics- tym którzy mają takowe
życzę zadowolenia i przyjemności z posiadania mimo różnych opinii na temat tego sprzętu.