Audiohobby.pl

Ceny za serwis/naprawę magnetofonu

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
05-12-2022, 11:54
Zastanawialiście się nad kosztami, które w sumie ostatnio wzrosły znacznie.
Coraz trudniej o dobre zamienniki, których cena jest też niemała.......
To jak zastanawialiście sie? ile możne nas prywatnie kosztować zrobienie sprzętu działającego poprawnie, nie mówiąc idealnie, bo nie każdy ma laboratorium w domu.
Jak wycenić prace wkład czasowy poświęcony....
No ile konkretnie, jakieś przykłady.
A za ile zrobilibyście to jako usługa dla obcego.....
Temat trudny, wiem, ale z ciekawości......

chorazy3

  • 1460 / 1567
  • Ekspert
05-12-2022, 17:57
Temat ciekawy.
Sam nie wykonuje tego typu usług, zdaża mi się tylko niekiedy sprzedawać naprawione dla siebie egzemplarze.
Nie ma z tego jakiegoś szczególnego zarobku ale można pobawić się, posłuchać i spróbować kolejnego modelu.

Co do wyceny ewentualnej naprawy dla kogoś obcego to sprawa jest trudna. Pewnie trzebaby liczyć godziny przeznaczone na naprawę x jakaś stawka godzinowa. 100/h? Części zamienne to dodatkowy koszt ponoszony przez zamawiającego.
Co może dać sytuację, że naprawa kosztuje więcej niż sam deck, więc tańszych modeli nikt nie da do naprawy. No ale ale jak dla mnie poświęcony czas=stopień trudności naprawy.
Do tego problemem może się stać sytuacja w której nie uda się naprawić, albo naprawa okaże się zbyt kosztowna a jest to całkiem realne - patrz padnięta głowica w kosztownym modelu albo popękane koła zamachowe, które pokazywałem w Sony TC-KA3ES.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2022, 18:27 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
05-12-2022, 18:21
Może w ten sposób tego co ostatnio robiłem sobie TC-RX311, prosty deck z reversem.
Koszt części - rolki gumowe 2 x 20-30 zł zależy od źródła, do tego pasek 20 zł
Już mamy min 60 zł.
Sam kaseciak zakup ok 80 zł za brudasa.
Czas na robotę i dopieszczanie, testy prędkości i skosu, taka usługa 100 zł.
Czyli mamy 240 zł.
Stopień trudności serwisu  3,5/5, deck był w bardzo dobrym stanie
Czy warto było? a za ile to odsprzedać.

Aha.... nie robię to usługowo tylko policzyłem ceny z rynku

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
05-12-2022, 20:32
Zdarza mi się z ciekawości sumować godziny spędzone nad jakimś sprzętem, odejmując przerwy, doliczyć koszty części z wysyłką itd....
   Wychodzi dosyć często,  zaskakująca kwota.   
( gdyby jednak z tego miał żyć to byłoby i tak cienko)
To w wersji z najniższą krajową na lewo i bez podatków bo papierów na takie usługi nie mam hehehe
Jeżeli w miejsce najniższej krajowej za godzinę biorę tyle ile np.  elektryk czy hydraulik za godzinę roboty plus wydatki, podatki >)   
   Wychodzi hmmmm, jak by to napisać ,,,,,,,,,
    Gościa chyba p.................     z tym magnetofonem np.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2022, 20:34 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
05-12-2022, 22:25
Cenniki "cechoskie" ostatnio aktualizowałem jakieś 5 lat temu. Stoi tam 75pln/rh, ale nie wiem czy żywej roboty czy też opierd....a się, bo ciut poniżej jest napisane wyraźnie/: wymiana elementu biernego - 5min, wymiana elementu aktywnego 5 - 40min. Czynności ablucyjnych nie wymieniają w cenniku.
Może dobrą metodą jest odniesienie się do średniej krajowej brutto (6687,92pln), przeliczenie jej na godziny i dodanie wszelkich podatków, zusów, srusów i innych. Wychodzi jakieś 38pln/rh i wszystko jasne. ;) <0

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
09-12-2022, 18:14
Ja chętnie oddałbym do zrobienia za taka kase...40 zł /h.
Tyle że nie ma hurtowni w której zamówisz oryginalne rolk , paski, zębatki i robota idzie jak petarda.
Tak było 30 lat temu.
A jak na razie to jest jak jest i za przywracanie artefaktów jest x 2,3,4,5............