Audiohobby.pl

ZRK M 9010

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
04-11-2022, 01:16
M 9010, czyli w zasadzie topowy model z serii ZM 9000, produkowany na eksport. Od pozostałych modeli z serii różni się przede wszystkim wyposażeniem w układ RSD (wyszukiwanie utworów), przez co również mechanizm został wyposażony w elektromagnes, oraz płytkę z przełącznikami. Ponadto silnik nie pracuje tutaj od momentu włączenia zasilania, tylko dopiero po załączeniu którejś z funkcji mechanizmu (na w.w. płytce jest przełącznik, który uruchamia silnik).
Prezentowany egzemplarz kupiłem jeszcze 10 lat temu, a ostatnio wziąłem się za jego serwis, który ukończyłem przed chwilą.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
04-11-2022, 01:24
Serwis mechaniki zrobiłem już wcześniej. Niestety nie porobiłem zdjęć, ale oprócz zmian wymienionych w pożywszym poście, niewiele różni się pozostałych z tej serii (choć w krótce będę robił takiego koledze, to wtedy zrobię jakieś fotki :) ). W zasadzie jest to to samo, co w starszym M 7020.
Głowicę wymieniłem już jakieś 10 lat temu (ALPS, tylko nadruki zmyły się kiedyś podczas czyszczenia) zaraz po tym, jak go kupiłem, bo oryginał był zajeżdżony. Niestety po wymianie głowicy (a nawet teraz, po skalibrowaniu odczytu) nie działa RSD i nie mam pojęcia dlaczego - a tak jest w nich wszystkich po zmianie głowicy na inną :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
04-11-2022, 01:27
Zaraz po ogarnięciu mechanizmu, kiedy miałem brać się już za kalibrację, zauważyłem, że przerywają niektóre PR-ki. Poza tym miałem akurat zamawiać kondensatory to egzemplarza kolegi, więc stwierdziłem, że czemuby nie zamówić więcej i nie zrobić "przy okazji" pełnego recap'u w swoim?.. :P
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
04-11-2022, 01:35
Tak więc wczorajszym popołudniem zabrałem się za to i kiedy tylko zacząłem wylutowywać i sprawdzać stare kondy, cieszyłem się, że podjąłem decyzję o wymianie wszystkich... Połowa lub większość nadawała się już tylko do śmieci, ale te dwa pokazane na foto w testerze przebiły wszystko...
O dziwo miały jeszcze dość niski ESR, ale w jednym z 220 uF zrobiło się 313, a w drugim ze 100 uF zrobiło się 293 (tutaj sprawdziłem z niedowierzaniem jeszcze dwa razy oraz później inne kondy, bo myślałem, że tester zgłupiał :D)
Po wymianie wszystkich kondensatorów pomęczyłem go trochę i ustawiłem odczyt. Niestety RSD nie zadziałało, o czym wspomniałem już wyżej :( Przed chwilą skończyłem kalibrację zapisu, zrobiłem próbę nagrywania muzyki i nagrywa super - jest to, co ma być :)
Zapis skalibrowałem do fabrycznie nowej kasety Stilon XF, która prawdopodobnie jest odpowiednikiem BASF'a Ferro Extra.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
04-11-2022, 06:37
Warto zaznaczyć że laminat w polskich kaseciakach jest wyjątkowo delikatny do przelutowania elementów

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
04-11-2022, 15:24
Nie jest tak źle, już trochę tych magnetofonów robiłem i nie miałem z tym problemu. Już częściej zdarzało mi się to w wieżach "all in one" z lat 90 lub młodszych, boom-box'ach itp.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
04-11-2022, 19:50
Co do RSD-u to trzeba by zobaczyć czy jest sygnał na wejściu do układu, ponieważ on wyszukuje przerwy (cisza od 4-5 sec.) niższych nie wyszuka.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5900
  • Ekspert
04-11-2022, 22:03
Jakubie, pierwszorzędna robota. Gratulacje.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

JaKub92

  • 1822 / 5483
  • Ekspert
05-11-2022, 10:35
Co do RSD-u to trzeba by zobaczyć czy jest sygnał na wejściu do układu, ponieważ on wyszukuje przerwy (cisza od 4-5 sec.) niższych nie wyszuka.

Już po kalibracji sprawdzałem na taśmach, na których zrobiłem celowo nawet dłuższe przerwy i bez zmian... Układu nie sprawdzałem, ale pamiętam, że na oryginalnej głowicy RSD jeszcze działało :( No nic, może kiedyś zachce mi się ruszyć temat. To RSD nie jest mi w zasadzie potrzebne, ale w sumie tylko tego mu obecnie brakuje do 100% sprawności. Jak wkrótce zabiorę się za egzemplarz kumpla, to może właśnie będę drążył coś więcej :)

Jakubie, pierwszorzędna robota. Gratulacje.

Dzięki! :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
05-11-2022, 18:41
Już po kalibracji sprawdzałem na taśmach, na których zrobiłem celowo nawet dłuższe przerwy i bez zmian... Układu nie sprawdzałem, ale pamiętam, że na oryginalnej głowicy RSD jeszcze działało :( No nic, może kiedyś zachce mi się ruszyć temat. To RSD nie jest mi w zasadzie potrzebne, ale w sumie tylko tego mu obecnie brakuje do 100% sprawności. Jak wkrótce zabiorę się za egzemplarz kumpla, to może właśnie będę drążył coś więcej :)

Warto sprawdzić pracę tranzystora T5... czy tam za nim jest w ogóle sygnał podawany na układ RSD.
Poniżej wycinek z serwisówki od 7010 i krótki opis RSD.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.