Audiohobby.pl

Jak gra magnetofon

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
13-02-2022, 17:24
W wielu opisach magnetofonów kasetowych wyczytałem że ten pięknie gra środkiem, inny znowu wyeksponowuje wysokie a inny znowu ma misiowate basy. Jeśli z któryś kolegów na  forum miałby taką możliwość sprzętowo-techniczną - aby  nagrać ten sam utwór na różnych  magnetofonach z tymi samymi ustawieniami  byłoby super, czy wtedy byłoby słychać takie różnice. Niestety ja chyba jestem głuchy bo tego nie  słyszę pomino że mam różne modele magnetofonów innych firm.
To jest tylko moja propozycja w tym temacie.

Destroyer

  • 335 / 1317
  • Zaawansowany użytkownik
13-02-2022, 18:27
W wielu opisach magnetofonów kasetowych wyczytałem że ten pięknie gra środkiem, inny znowu wyeksponowuje wysokie a inny znowu ma misiowate basy. Jeśli z któryś kolegów na  forum miałby taką możliwość sprzętowo-techniczną - aby  nagrać ten sam utwór na różnych  magnetofonach z tymi samymi ustawieniami  byłoby super, czy wtedy byłoby słychać takie różnice. Niestety ja chyba jestem głuchy bo tego nie  słyszę pomino że mam różne modele magnetofonów innych firm.
To jest tylko moja propozycja w tym temacie.
Magnetofon tak gra jak mu na to kondycja pozwala. Takie testy można robić jak osobniki są po profesjonalnych serwisach. A i tak jest to jeszcze uzależnione od ustawienia m.in skosu głowicy. Każda firma ustawiała to po swojemu. Jest jeszcze coś takiego jak kompatybilność nagrań pomiędzy urządzeniami różnych firm. Więcej się nie wymądrzam....))
St.

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
13-02-2022, 18:33
Dzięki za wyjaśnienie, czyli nie jest to takie proste jak mi się wydawało.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
13-02-2022, 18:46
Odpowiadam na pytanie.
Magnetofon nie gra , grają głośniki, on tylko odtwarza a jak ? to co mu zapodasz, jakosć, taka jak taśma oddaje.

paluch.

  • 277 / 2765
  • Zaawansowany użytkownik
13-02-2022, 19:45
Odpowiadam na pytanie.
Magnetofon nie gra , grają głośniki, on tylko odtwarza a jak ? to co mu zapodasz, jakosć, taka jak taśma oddaje.
Magnetofon nie tylko tak sobie odtwarza, to on wnosi przestrzeń, dbałość o szczegóły, całą muzykalność. Dobra kaseta to podstawa, ale te dobre magnetofony radzą sobie znakomicie z podstawową taśmą.
Lecz aby to wychwycić to trzeba dysponować dobrym wzmacniaczem, głośnikami.  Najważniejsze to mieć wysokiej klasy źródło dźwięku do której można to wszystko porównać a i dobry słuch czyli młody :)
« Ostatnia zmiana: 13-02-2022, 20:01 wysłana przez paluch. »
Tomek

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
13-02-2022, 19:59
Odpowiadam na pytanie.
Magnetofon nie gra , grają głośniki, on tylko odtwarza a jak ? to co mu zapodasz, jakosć, taka jak taśma oddaje.
Masz racje z magnetofonem, głupio napisałem w tytule  nowego wątku.

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
13-02-2022, 20:05
Odpowiadam na pytanie.
Magnetofon nie gra , grają głośniki, on tylko odtwarza a jak ? to co mu zapodasz, jakosć, taka jak taśma oddaje.
Magnetofon nie tylko tak sobie odtwarza, to on wnosi przestrzeń, dbałość o szczegóły, całą muzykalność.
Nie jestem już młodym jednak, muzycznego słuchu nie mam ,myślę że jest przeciętny albo trochę poniżej przeciętnego. Chyba za szczegóły w magnetofonie odpowiada elektronika mam na myśli procesory itp tak to nazwę bo się nie znam.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
13-02-2022, 20:55
Wojtek.....tam, nie ma procesorów od dźwięków, raczej jak już to korekcja zapis/odczyt, przystosowana do danej prędkości odczytu i rodzaju taśmy.
Czasem w serwisówkach jest tzw schemat blokowy, w sumie budowa modułów magnetofonu jest bardzo prosta
Schemacik z Denona 800

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
13-02-2022, 21:40
Zrobiłem niedawno teraz taki test. Ten sam utwór na tej samej kasecie nagrałem na różnych magnetofonach.
Jeśli YT zezwoli to może będzie  do zobaczenia. W teście brały udział 4 różne magnetofony , ale wszystkie były czarne.

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
14-02-2022, 10:00
ja powiem inaczej


mam fiat 126p ...  ma swoj sound
mamy  vw  passat .ma swoj
itd itd .


mysle ze sie jasno wyrazilem





Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
14-02-2022, 10:38
ja powiem inaczej
mam fiat 126p ...  ma swoj sound
mamy  vw  passat .ma swoj
itd itd .
mysle ze sie jasno wyrazilem
Jasno.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
14-02-2022, 20:24
Każdy magnetofon brzmi inaczej. A przy niskiej jakości reszcie toru nic nie będziemy w stanie "usłyszeć". Żadnych różnic, także pozostawiam to do przedumania dla każdego osobno.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1502 / 1100
  • Ekspert
15-02-2022, 01:04
Każdy magnetofon brzmi inaczej. A przy niskiej jakości reszcie toru nic nie będziemy w stanie "usłyszeć". Żadnych różnic, także pozostawiam to do przedumania dla każdego osobno.
Uszy zagoniłem do roboty i przedumałem jak to jest z tym magnetofonem.