Audiohobby.pl

Nasze kolumny - prezentacja

Destroyer

  • 331 / 1302
  • Zaawansowany użytkownik
06-02-2022, 12:51
Zakładam ten wątek dla chętnych, którzy podzielą się wrażeniami ze swojego podwórka.
NOBIS 2st
Te zestawy użytkuję już 25 lat.
     Amerykańska, nieistniejąca już manufaktura produkowała zestawy głośnikowe w l.1986-1995. Wyprodukowała także hybrydową końcówkę mocy Nobis Cantabile, Nobis Convigore i CD/SACD Pegasus.
Seria 2st to najdroższe zestawy (2200 dol.) z całej palety jej produktów.Wykonane wyjątkowo solidnie z ciekawym wykończeniem na t.zw. pończochę, zamiast lakieru fortepianowego.Górną i dolną powierzchnię stanowi lite drewno z kanadyjskiego jesionu.Waga jednej szt.to ok. 25 kg. Kolumna zbudowana jest z dwóch jednakowych głośników niskośredniotonowych z polipropylenu i miękkiej kopułki z chińskiego jedwabiu.Komora średniego pasma jest całkowicie oddzielona od komory pasma niskiego. W każdej z nich w tylnej ich części są dwa otwory bassrefleksu na różnych poziomach. W otworach zamontowane są do wewnątrz dwie rury z PCV o różnej długości.Przypomina to trochę strojenie instrumentu.Cała konstrukcja jest wybitnie sztywna. Do kolmn można podłączyć jedną parę przewodów za pom. wtyków bananowych ew.bezpośrednio goły kabel.Obowiązkowo kolumny stoją na kolcach.
Co do brzmienia, to grają wyjątkowo liniowo i neutralnie.Żaden kawałek pasma nie jest wyróżniony.Czystość przekazu muzycznego jest na b.wysokim poziomie.Bas jest różnicowany przez co nie ma natury nudnego i monotonnego. Średnica znakomicie zestrojona i dobrze wkomponowana w całe pasmo.Wysokie tony perliste i szczegółowe.Dźwięk żywy b.świeży i dynamiczny.
Firma, co nieco dziwi, zamontowała w kolumnach zabezpieczenia w postaci zwykłych bezpieczników.Mimo to,dźwięk był satysfakconujący.Dość często zastanawiałem się, jak to się ma w stosunku do wszelkiej maści highendowych kabli, skoro i tak cały potencjał dźwiękowy przepływa przez cieniutki drucik grubości ludzkiego włosa.Zawsze byłem i jestem dość sceptyczny co do właściwości tych kabli i ich wpływu na ostateczny dźwięk.A swoją opinię opieram na stwierdzeniu mojego kolegi który przyszedł do mnie z różnymi kabelkami i stwierdził że mój system jest nieczuły na nie i nie wykazuje różnicy w brzmieniu żadnego z nich.
Od jakiegoś czasu jednak chodziła mi po głowie myśl, żeby te bezpieczniki zastąpić czymś konkretnym, aby sygnał miał większą swobodę przepływu. Ostatecznie zastąpiłem je pozłacanymi elementami w postaci końcówek bananowych jakie stosuje się przy wejściach do kolumn. Wystarczyło je nieco skrócić i po problemie.
Efekt jest taki, że w pokoju gra teraz nie jeden zestaw kolumn a co najmniej trzy pary.Dźwięk popłynął tak szeroko i swobodnie jakby został zwolniony z krępującego go ogranicznika. Wszystko w tej muzyce urosło do naturalnych wymiarów - instrumenty,wokale i potężna przestrzeń. Teraz można się zorientować czy wokalista siedzi czy stoi.Czy zespół gra w małej czy dużej sali.
 No cóż - usłyszałem i uwierzyłem. Moje przekonania co do audiofilskich modyfikacji zostały zweryfikowane. Coś w tym jest...)) A byłem przekonany że nic już lepiej nie będzie.
Polecam takie eksperymenty.
W Stanach istnieje firma, która na indywidualne zamówienie może wykonać repliki tych kolumn. Cena jednak odstrasza,niestety.   
St.

pień

  • 2226 / 1020
  • Ekspert
08-02-2022, 09:06

W Stanach istnieje firma, która na indywidualne zamówienie może wykonać repliki tych kolumn. Cena jednak odstrasza,niestety.   
Eetam :)   Bliżej też by się znalazło co nie oznacza że byłoby całkiem bezboleśnie.
Trzeba tylko trochę wymiarów znać- parę fotek itd....   

Gdyby ci się kiedy chciało to dawaj :)   bo to ciekawa kolumna jest.  Z Twojego opisu wynika że są to, tak na chłopski rozum-   dwie kolumny  BR w kupie z dwoma strojeniami które się nie gryzą :)
  W sumie to chętnie bym się zmierzył z taką ideą chociaż prawdę mówiąc w ostatnim czasie coraz bardziej przekonuję się do obudów zamkniętych.  Ale dech trochę jest w szopie :)
 Nie żeby BR był zły bo to świetne,  optymalne moim zdaniem rozwiązanie,  które szybko może zadowolić spore grono słuchaczy.
Sam BR-y lepię z uporem maniaka myśląc przy tym o zamkniętych albo może jeszcze z otworem stratnym.
    W dyskusje na ten temat oczywiście nie zamierzam się wdawać bo to generalnie do niczego nie prowadzi poza nerwami.
   
   
   
« Ostatnia zmiana: 08-02-2022, 09:12 wysłana przez pień »

Destroyer

  • 331 / 1302
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2022, 23:20
Niestety, innymi fotkami i danymi oprócz tych które opublikowałem, nie dysponuję. Kolumny są obciągnięte czarnym półprzepuszczalnym materiałem, nie zdejmowalnym. Więc nic nie widać. W sieci też b.niewiele info na ich temat. Więcej po zalogowaniu się na poniższą stronę:
https://www.audiogon.com/bluebook/brands/nobis-technologies/products/nobis-technologies-dm-2st?_gl=1%2Aimjcxg%2A_ga%2AMTU2MDY3NjQ3Ny4xNjQ0MzU4NDU2%2A_ga_SR0PMVVEN1%2AMTY0NDM1ODQ1NS4xLjEuMTY0NDM1ODcyOC43
« Ostatnia zmiana: 08-02-2022, 23:24 wysłana przez Destroyer »
St.

meloman

  • 67 / 787
  • Użytkownik
26-02-2022, 19:50
Slucham na Quadral Wotan MK V (4 sztuki), jakos mi nigdy nie przyszlo na mysl, zeby je zamienic na inne.

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Quadral_Wotan_Mk_V
« Ostatnia zmiana: 26-02-2022, 20:25 wysłana przez meloman »

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
26-02-2022, 20:04
Quadral Votan MK V
Jak posłuchałem u kolegi "Vulkanów" to byłem zafascynowany ich dobitnym przekazem.
Ale już po posłuchaniu czegoś innego "bardziej liniowego" a nie grającego tzw. "V" odrazu mi się odechciało niemieckich kolumn z tamtego okresu. Ale jak to mówią, co ko lubi ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

meloman

  • 67 / 787
  • Użytkownik
26-02-2022, 20:21
Wazne jest tez dobrac cala reszte do kolumn :-) Mialem " Vulkany" sprzedalem, kupilem "Wotan`y" i jestem mega zadowolony, zwlaszcza z glosnikow wstegowych. Na czym Ty sluchasz ?

Ps; Zalezy tez jeszcze jakie to byly " Vulkan`y"  ;)
« Ostatnia zmiana: 26-02-2022, 20:30 wysłana przez meloman »

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
26-02-2022, 20:30
Mikro kapiszony AVI Neutron III.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

meloman

  • 67 / 787
  • Użytkownik
26-02-2022, 20:32
I jakie one maja pasmo przenoszenia ?, o te malenstwa chodzi ?

http://www.retrotechaudio.co.uk/avi-neutron-iii.html

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
26-02-2022, 20:36
I jakie one maja pasmo przenoszenia ?, o te malenstwa chodzi ?

http://www.retrotechaudio.co.uk/avi-neutron-iii.html

Tak to te maluchy.
Nawet się nie zastanawiałem. To jest do słuchania a nie do wpatrywania się w cyferki... :)

P.S. Sprawdziłem... +/- 2dB 100Hz to 23kHz
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

meloman

  • 67 / 787
  • Użytkownik
26-02-2022, 20:38
Czasami takie czy inne malenstwa potrafia zaskoczyc, mial je moj kumpel w Polsce, posluchalem u niego i powiem Ci ze bylem dosc pozytywnie zaskoczony :-)

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
26-02-2022, 20:40
Tak jak pisałeś wcześniej, ważne by reszta toru też się zgrała z kolumnami. A to nie zawsze wychodzi...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

meloman

  • 67 / 787
  • Użytkownik
26-02-2022, 20:42
Zgadza sie, nie jest to latwe, czasami trezba sporo sprzetu przetestowac az w koncu trafi sie na to co trzeba.