Audiohobby.pl

Tuner Octagon 1028p - zagadka audio i nagranych plikow

Alamar

  • 2 / 3977
  • Nowy użytkownik
30-12-2021, 17:01
Witam

Przez ~10lat uzywalem tuner sat 1028p, nie uzywalem innego nie mialem przez ten czas porownanian. Wiedzialem gdy go kupowalem ze slyna on z min. najlepszej jakosci obrazu oraz skalowania. Tego czego nie wiedzialem (a dowiedzialem sie dopiero gdy octagon przestal dzialac i kupilem nowy tuner) i do dzis jakby nikt poza mna moze nie wie, ze ten tuner rowniez wplywa w jakis sposob na swoje nagrania ze te gdy odsluchuemy je droga
analogowa (np. po przeniesieniu plikow nagran na pc do ktorego mamy podlaczonego droga analogowa czyli kablami rca do karty dzwiekowej a ta takze kablem droga analogowa (jedyna w tym hifi) do wiezy technics, nagranie brzmia totalnie inaczej niz te zrobione w najnowszych tunerach i tez przeniesione jako pliki, w teorii z info parametrow kodekow np. media player classic sa identyczne.
Za to ze jest inne brzmienie napewno wplywa co najmniej chipset (bodajze STi7110), przanalizowalem datasheet i ten w octagonie w przeciwientswie do innych ktore patrzylem ma wbudowany 24bitowy DAC (jaki?) dla drogi analogowej.

Ale to jeszcze nie wyjasnia dlaczego on zmienia pliki tak ze brzmia milion razy lepiej (lepszego audio juz nie potrzebuje, znalazlem to co mnie "kreci"* w moim setupie) i wlasnie ta kwestia siedzi mi caly czas w glowie bo teraz zadne inne audio nie podoba mi sie juz :( gdy uslyszalem te swietne audio muzycznych audycji
nagrane na octagonie, jak taka sama charakterystyka uzyskac w innych plikach, co nalezy zrobic, oto wlasnie nie latwa zagadka jako chcialbym zeby ktos pomogl mi rozwiazac.
Bo odsluchiwanie wylacznie tylko tego co nagram wylacznie na tym starym urzadzeniu to troche malo i chyba nie
musze tlumaczyc, chcialbym dokladnie taki sam dzwiek uzyskiwac w przyszlosci.

Do tego dochodzi karta dzwiekowa sound blaster titanium hd (wymienilem w nim juz b. dawno jedna pare opampow na lme49720) bo nagranie sa fantastyczne na pc wlasnie takze z jej uzyciem ale tylko w plikach nagranych przez octagona.
Nowy tuner ma wyjscie optyczne ktore podlaczylem do titanium hd i to juz nie to (wtedy min. zadne z opampow nie sa uzywane).

Pomozcie mi odkryc co ten tuner robi z nagranymi plikami przegladajac jego hardware (software ma dedykowany (nie e2) octasoft na Stapi od Fortisa, tam sa jakies pliki do audio.elf i video.elf) i jak uzyskac to samo poza tunerem (lub z tunerem/odtwarzaczem czyli w przyszlosci jaki kupic) z jakims urzadzeniem lub softwareowo. Oczywiscie z octagona mozna odtwarzac pewne rodzaje plikow (nie tylko te zapisane przez niego) i miec to podlaczone bezposrednio do wiezy ale wtedy ich nie modyfikuje (fajnie jakby mozna bylo sprawic ze je przekoduje, ze je jakby nagra na
nowo) a takze wtedy swojej roboty nie robi karta dzwiekowa (i jej DAC) no i jak to rozwiazac?

Wiec jak widac taki prawdopodobnie efekt dala wspolna praca dwoch DACow (zakladajac ze DAC w ogole ma jakis udzial w procesie nagrywania ale patrzac na jakosc dzwieku tak), jakbym mial szukac DAC na slepo dla uzyskania tej jakosci to bez sensu wiec licze na pomoc specjalistow od audio i brzmienia. W przyszlosci jesli odzyskam octagona sprobuje nagrac jednoczenie ta sama audycje z nowiutkiego tunera (na enigmie2) i z Octagona 1028 zeby kazdy mogl sobie sprawdzic gigantyczna roznice brzmienia (po rca), moze to cos pomoze. Na nagraniach z octagona 1028
wszystko jest wyrazniejsze, dynamiczne i lepsze, same instrumenty pieknie brzdakaja i zyja i mozna to w nieskonczonosc sluchac a w innych nagraniach wszystko w porownaniu przytlumione i przebasowane.

Przy okazji niech mi ktos powie jaka karta mogloby w ogole zastapic SB Titanium HD zeby byla podobna w brzmieniu dzwieku. Przy okazji powiem ze ja po roznych probach mam ja ustawiona w windowsie tak ze w ustawieniach dzwieku jest 5.1 (wszystkie glosniki normalno zakresowe), w ustawienach konsoli creative headphones, a kolumny hifi technicsa (na wiezy tylko funkcja super sound eq wlaczone ale bez tego tez jest dobrze) tak naprawde mam kolumny stereo oczywiscie, to daje najlepsze brzmienie dzwieku u mnie, takze najlepsze poczucie przestrzeni.

Tutaj tez zalozylem ten temat na oficjalnym forum octagona: https://octagon-forum.eu/threads/1028p-fantastic-audio-in-rec-files.47173 i dolaczylem znalezione programy dla developerow.