Audiohobby.pl

harman/kardon PM 655

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
24-10-2021, 22:56
Polecam duże słuchawki albo tak przynajmniej pół gwizdka wzmacniacza typu A-77
Zgram na  kasetę magnetofonową potem na  słuchawki.  Jutro pobiegnę  zakupić  jeden 4 pak piwa, bo bez tego będzie lipa a nie test audiofilski:))) Żeby być w klimacie dogram  jeszcze trochę  szwajcarów , bo też dają czasami:))) Jak się rozkręcę  to na  wzmacniaka, a co tam będą leniuchować MOS-y...
Będzie kolekcjonerska kaseta magnetofonowa i już.


« Ostatnia zmiana: 24-10-2021, 23:11 wysłana przez Wojciech7 »

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
25-10-2021, 08:56
  Pośmiać się fajna sprawa- ale tak na dobrą sprawę to też nie łapię po cholerę w niemieckiej wersji taką zadymę przy wejściu gramofonowym robią-   teraz nie wiem czy dobrze widziałem ale jakieś cewki jeszcze w torze dodali.
  To tak na schemacie - bo nie zwracałem uwagi kompletnie co tam siedzi gdy grzebałem w środku -
założyłem że działa  :)  cały przedwzmacniacz.
   Jednak jego duży pobór mocy nie daje mi spokoju.  Tzn ten typ tak ma :)   ma działać ładnie to musi trochę żreć.   Tylko dlaczego cały czas?   Dzisiaj wymyśliłem że dorobię włącznik i skojarzę go z gałką funkcyjną
  cd--tuner--phono.
   Przekręci się na phono to przedwzmacniacz dostanie dopiero wtedy zasilanie

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
25-10-2021, 10:12
Jak ma ładnie brzmieć zwłaszcza na basie to musi pobierać prąd.
Sprawdź prąd spoczynkowy, czy ktoś nie podkręcał go w ramach gmerania.
Ale żeby przedwzmacniacz ? tyle prądu ? na pewno ? chyba nie.
Mój amplituner Harmana grzeje się bardzo mocno jak tylko stoi, za to dźwięk cudny.
Jak zaczniesz go przerabiać to potem odsprzedaż prawie niemożliwa.

panterka

  • 125 / 5576
  • Aktywny użytkownik
25-10-2021, 19:21
Z szybkich obliczeń według schematu pobór mocy przez pre phono wynosi 7W.
Łukasz

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
25-10-2021, 19:30
  W takim razie coś jest walnięte.  Zauważyłeś tą >sporą< parę tranzystorów?   One grzeją o wiele mocniej niż wypadałby dla 7W- choćby tylko dla nich.   Ogrzewają spoczynkowo kawał aluminiowej obudowy o wiele skuteczniej niż główne tranzystory w końcówce mocy swój własny radiator.   Który robi się ciepły dopiero gdy -odrobinę- wzmocnienie odkręcimy.
   No ale wszystko gra jak należy.
Choroba noooo.
 muszę z miernikiem trochę posiedzieć nad nim.
« Ostatnia zmiana: 25-10-2021, 19:33 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
25-10-2021, 20:44
A jak to zmierzyleś pobór w watach jak nie gra ?

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
25-10-2021, 20:50
Robercie zmierz spadek napięcia na punktach TP4 i TP5 w kanale lewym i TP6 i TP7 w kanale prawym. Spadek napięcia ma wynosić 30mV, jeśli jest większy to trzeba wyregulować podkówkami VR403 i VR404. Tak ustawisz prawidłowy prąd spoczynkowy, po tym tylko "zero" na wyjściu (lub może "zero"wpierw przed prądem spoczynkowym) i będzie git. Strona 3 serwisówki. Te trany sterujące co są podpięte do radiatora od spodu mogą się trochę grzać, ale w granicach rozsądku. Końcówka ma niski prąd spoczynkowy więc niema mowy o dużym grzaniu się na biegu jałowym.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
25-10-2021, 23:20
 Dzięki za podpowiedź :)
 Znajdę trochę czasu to zmierzę -  pewno dopiero w weekend

A jak to zmierzyleś pobór w watach jak nie gra ?

  Zewnętrznym miernikiem-   wkładanym w gniazdko do którego podłączamy zasilane urządzenie.
     Uprzedzam że jest dokładny
Cały wzmacniacz na >luzie < pobiera średnio 60W  po około 5 minutach od uruchomienia, bo na początku łyka pod 70W.
 Po odłączeniu we wnętrzu wzmacniacza zasilania płyty głównej  zużycie spada do ok 30W .
    Pod napięciem jest wtedy tylko przedwzmacniacz gramofonowy.

Dla porównania :  magnetofon JVC  zużywa ok 15W podczas pracy.  Kenwood 5010  ok 20W.
  Wzmacniacz Rotel RA 820A  na luzie zużywa15W
« Ostatnia zmiana: 25-10-2021, 23:24 wysłana przez pień »

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
19-07-2023, 00:50
W sumie to nie o wzmacniacz chodzi :)   że odgrzewam.   Chodzi raczej o to żeby się śmiać :)
Ja rżę z samego siebie już ze trzy godziny to inni też mogą.

Dobra-  Harman jest spoko i ciągle jest wzmakiem nr1 dla mnie.    Położył kilka innych które wcześniej były nr.1  itd.....
No ale w końcu musi trafić kosa na kamień. 
  Zawziąłem się jakiś czas temu na solidny wzmak pracujący w klasie D-  tak tak-  klasa D    bo jak mi się zdaje ma szansę przeskoczyć Harmana.   Utknąłem na takim drobiazgu jak przedwzmacniacz do niego- albo żeby chociaż regulować głośność z jego poziomu.   
  Dotychczas zrobiłem oczywiście próby ale telefon to zasilał  i pomimo tego wynik obiecujący.  Potem jakoś odłożyłem bo inne >problemy< sobie wymyśliłem i dopiero wczoraj położyłem wszystko ponownie na stole i problem przedwzmaka powrócił.
   No i głowkuję :)   A może olać to wszystko i zrobić jako stopień mocy?    Adi będzie tym sterować bez problemu-  no ale co z magnetofonem?
Itd  itp........   W końcu o mało nie kupiłem przedwzmacniacza  na ebayu i powstrzymało mnie tylko to że to nie był H/K  a Rotel.
  No i dzisiaj wracam z roboty, patrzę na stół i przypomniał mi się kumpel który kupił kiedyś Mitsubishi Animala  czy jak mu tam-  takie coś co można i na urlop pojechać bo kabina wypasiona a i worki z kartoflami przywieźć od babci ze wsi.   Fajny samochód :)
  No więc kolega miał go ze 2 lata i szarpał się ze składaniem lusterek sposobem klasycznym-  czyli tak jak by to był nie Animal  tylko nasz PRL-owski  Tarpan.   Pojechałem z nim kiedyś do sklepu tym Animalem po parę worków cementu.  Kolega niefortunnie skręcił łapę i mówi żebym ja pojechał dalej.  OK-  nigdy Animalem nie jechałem to sprawdzę.   Wsiedliśmy- patrzę co gdzie jest, odpalam.
Kolega mówi że trzeba się pofatygować i wyleźć celem rozłożenia lusterek,   W czasie gdy on to mówił ja zwyczajnie nacisnąłem guziczek opisany Mirror  -  zaraz obok klawiszy do ustawiania i lusterka oczywiście rozłożyły się samodzielnie hehehehehe
   Takich okrągłych oczu jakich dostał chyba wcześniej nie widziałem.   Jak to zrobiłeś?!   
heheheehe
Pokazuję mu guziczek którego on przez te dwa lata chyba nawet nie zauważył :)
 
To wspomnienie podsunęła mi chyba jakaś załapana szara komórka w moim tępym łbie.  Pewnie biudula jest całkiem osamotniona :(
   Bo gdy cała historia z kolegą mi się przewijała to spojrzałem na Harmana  i ze zdziwieniem?   Widzę że jeden z klawiszy opisany jest
Pre- out
Main

Co?  jeszcze raz się patrzę.  No żesz kurza twarz - faktycznie-  przecież on ma nawet z tyłu ekstra wyjście z samego przedwzmacniacza i ekstra wejście do samej końcówki mocy !
   A z kumpla co ma Animala śmiałem się -  hehehehehe
Ja p......    Nawet nie wiem jak taką pomroczność nazwać.   Co za debil ze mnie,  chce kupić przedwzmak na ebayu-  nie kupuje na koniec bo to nie H/K   a przed oczami -  będzie jakoś rok przynajmniej-  codziennie uruchamiany  Harman   z rozdzielnym przedwzmacniaczem.
hahahahaahhaah

Oczywiście podłączyłem sprawdzić czy to działa-
  Działa
:)

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
19-07-2023, 20:35
no urzekła mnie Twoja opowieść i cud że dotrzymałem do końca....... no to dalej ciągnij konika... jak gra ....