Audiohobby.pl

Rotel RA-820A

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
20-07-2021, 09:24
Małe pytanie:
  Model z fabryczną tabliczką że dostosowany do napięcia 240V.   Ostatnio mi zaczął dziwnie zniekształcać i brumić, myślałem że zaczął
podupadać na zdrowiu. Rozkręciłem, pomierzyłem trochę, wyregulowałem prąd spoczynkowy bo troszeczkę słaby był.
Przyczyną dziwnego zachowania okazał się selektor.  Trochę go tam poczyściłem i wejście CD działa ok, z pozostałymi niekoniecznie.
Na razie wystarczy bo tylko tam póki co daję sygnał.
  Ale zauważyłem że transformator za bardzo się grzeje, co fachowo zmierzyłem przytykając palec do niego.  Łapie ze 60 stopni w/g mojego czucia i to przy cichutkim graniu tak na 1/4 gwizdka
  Czy to nie za dużo?
No i czy powodem może być to że teraz jestem w kraju gdzie sieciowo jest 230V.

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
20-07-2021, 10:46
Może masz jakieś DC w sieci. Możesz sobie sklecić jakiś DC bloker i sprawdzić czy jakaś zmiana jest.

Niższe napięcie w sieci to akurat mniejsze grzanie powinno dawać ale 10V to coś koło 4% więc raczej słabo zauważalne.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

bsw

  • 513 / 4902
  • Ekspert
20-07-2021, 12:34
No i czy powodem może być to że teraz jestem w kraju gdzie sieciowo jest 230V.
Mierzyłeś? U mnie jest prawie 250V...

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
20-07-2021, 18:48
Dzięki za podpowiedź.
      Człowiek uczy się całe życie a taki głupi.  Przynajmniej ja tak mam.
Nawet przez myśl mi nie przeszło żeby zmierzyć napięcie w gniazdku.
Poprawiłem się- wynik 236V
O śmieciach w sieci też nie pomyślałem.  Piętro niżej pracuje kupa sprzętu medycznego co pewno parę ładnych kW ciągnie.
Zamówię blokera jakiego z amazona i zobaczy się co dalej.

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
20-07-2021, 21:57
A są tam jakieś w rozsądnych cenach? Bo ifi to ponad 600 PLN. A blocker to w zasadzie mostek diodowy, kondensator i obudowa/wtyczki.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
21-07-2021, 09:42
Jak by to powiedzieć. Gdybym akurat nie siedział to pewno bym się obalił gdy zobaczyłem co oni sobie wołają za wtyczkę z napisem HiFi.
  Niczego nie zamówiłem.
Dzisiaj w pracy być może coś ogarnę?  Jeden przystanek który obsługuję to firma elektrotechniczno-instalacyjana.   Będę u nich to zapytam czy nie mają jakich filtrów DC do sieci.  Na ładności puzderka oczywiści wcale mi nie zależy.

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
21-07-2021, 11:44
Nie wiem czy poza audiofilami ktokolwiek w filtrowanie DC z sieci się bawi.

Z iFi jest trochę dziwnie, mają trochę audiofilskiej magii w tych aktywnych filtrach po stronie AC.

Ale np zasilacze impulsowe mają świetne (iPower, iPower X), nawet jak się zestawi je z dobrymi liniowymi to dużą część potrafią zakasować.
« Ostatnia zmiana: 21-07-2021, 11:47 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
22-07-2021, 12:17
No i jest jak mówisz, nikt tym się nie zajmuje.  Pani z biura wysłała mnie jednak do ich szalonego magazyniera żeby u źródła zapytać czy tam co się nie wala.
Magazynier z Iranu i faktycznie trochę stuknięty ale pod warstwami kurzu znalazł to co mi trzeba :)
Wiszę mu browara.
W sumie to trochę się rozgadaliśmy i tak od słowa do słowa jakoś wyszło że on lubi jakieś audio rupiecie zbierać i ma przynieść dzisiaj magnetofon z DBX-em  :)  co bym go sobie obejrzał.
Co za magnetofon to z opisu nie kumam, on nie pamięta co za firma tylko DBX mu w głowie utkwił.  No i podobno strasznie paskudny jest.

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
22-07-2021, 14:25
Wrzuć jakąś fotkę, z chęcią zobacze jakiś nieaudiofilski a techniczny device do tego.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
22-07-2021, 19:37
Szału nie ma.  Zwykłe pudełko z plastiku (pewno chińskie) jakie można dostać w każdym sklepie gdzie sprzedają kable dla kolegów elektryków.  W środku mostek prostowniczy i dwa duże kondensatory, wsio.  Nawet dziur na kable nie ma, pewno samemu samemu trza sobie zrobić jak mniemam w zależności od grubości druta jaki chcemy weń wetknąć.
W weekend poddam oględzinom i walnę sesję zdjęciową dobierając nastrojowe oświetlenie coby na audiofilski wyrób zalatywało :)
  Bo teraz mam inny obiekt który wymaga natychmiastowego rozmontowania i poddania go oględzinom.   Normalnie nie wyrobię jak tego nie zrobię.
Kolega z Iranu słów na wiatr nie rzuca i dzisiaj dzięki niemu do domu wróciłem z magnetofonem który ma DBX :)
Faktycznie, śliczne to nie jest.  Przypomina mi okropny magnetofon który miała kiedyś ciotka na działce.  Cały z bakelitu a jak odpalała swoją playlistę na nim to psy wyły w okolicy.   Kapral mu było czy jakoś tak.
No to ten podobny trochę.
Ale jak ciocin był kapral to ten lekko powinien na majora wskoczyć.
Yamaha MT 400- czterościeżkowy kaseciak , jakby studyjny czy coś.
aaaa, zapomniałem.   Wiszę już skrzynkę browara i złożyłem obietnicę że postaram się naprawić wzmacniacz.
minęło nieco czasu, pędzlem wymiotłem robale itd...

« Ostatnia zmiana: 22-07-2021, 20:26 wysłana przez pień »