Audiohobby.pl

Gramofon - ustawienia - regulacja

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
24-09-2008, 06:59
Właśnie siedzę i słucham zakupionego gramofonu - oczywiście Fine Arts Grundiga :).

Niesamowita sprawa. Trochę głupio, bo spodziewałem się niewiadomo czego, skrzeczenia, trzasków, może zmulenia w dźwięku, a tu . . . przepiękny, aksamitny dźwięk, zajebista przestrzeń i barwa, no po prostu płyt CD się odechciewa (gdy leci ten blus, to wrażenia jakby w sali obok chłopaki se urządzili muzyczną posiadówę). Co prawda na razie słucham "Górnik Blues" i jakichś węgierskich płyt z lat 60-70 (sprzedający dorzucił kilka w pudło, pewnie aby się pozbyć, a mi jak znalazł, bo nie miałem żadnej), ale zabawa przednia.

Do rzeczy.

Model to TT1 (oryginalnie to chyba "DUAL CS 455", bo widziałem w pająku, że poza Grundigiem ćwiczył go jeszcze Marantz i może ktoś jeszcze - od DUAL-a zapożyczyłm zdjęcie).

Wokół osi pionowej usadowienia ramienia jest pokrętło (z podziałką), a raczej pierścień wokół tej osi (obracane w poziomie w zakresie około 30 stopni). Do czego ono służy? Jak je ustawić poprawnie? Oczywiście przydałaby się taka porada, jak ta od belmonda jakiś czas temu (przekleję poniżej).

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
24-09-2008, 07:03
Regulacja ramienia - równowaga - wypoziomowanie (porada nie od belmondo, tylko dla belmondo od Momok, przeklejona z audiostereo).

"Ustawiasz to pokrętło na zero, antiskating też na zero. Zakładasz wkładke, teraz krecisz tym ciężarkiem z tyłu, aż ramie osiągnie równowage, nad tależem gramofonu przy opuszczonej windzie "lift". Gdy ramie nie bedzie opadało,ani wznosiło się, ustawiasz na skali siłe nacisku jaką poleca producent, na ogół jest to jakiś przedział, warto ustawić ten krańcowy, wiekszy nacisk, chyba że producent pisze jaki jest zalecany."

o taką :)

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
24-09-2008, 07:23
czyli

Regulacja antiskating - jak?

Znalazłem opis kalibracji pod: http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php , ale u mnie nic nie mogę zaobserwować, bo dosłowanie moment po położeniu płyty na rówki zbierające (jak tam to nazwano) ramię wraca do pozycji wyjściowej :(.

Chruper

Ana Logg

  • 31 / 5693
  • Użytkownik
24-09-2008, 07:50
Chruper,aby prawidłowo ustawić gramofon,trzeba niestety wykonać szereg czynności,mieć jako takie zdolności manualne i dużo cierpliwości.W zamian otrzymujemy dzwięk nieosiągalny dla wielu odtwarzaczy cyfrowych.Do rzeczy,ze strony RCM ściagnij sobie szablon według którego ustawisz wkładkę.Są na nim dwa punkty,w obydwu wkładka wraz z igłą powinna idealnie się wpasować.Najlepiej poluzuj śróbki mocujące wkładkę do headschella,aby opuszczając ramię na szablon móc potem swobodnie dopieszczać ułożenie wkładki(zawsze przy podniesionym ramieniu)Po regulacji dokręć śróbki,delikatnie.Producent wkładek,zawsze podaje wartość nacisku,aby prawidłowo ją ustawić potrzebna jest waga,albo elektroniczna ,albo manualna.Opuszczasz ramię na wagę i w razie niedowagi lub za dużej wartości regulujesz przeciw wagą na końcu ramienia.Podziałki sobie odpóść,zazwyczaj sa niedokładne(wyjątek to SME)Po tych czynnościach możesz zacząć regulację antiscatingu.Wybierz płytę gdzie na jednej stronie masz niwiele wytłoczonego winylu i na wolnej przestrzeni opóść ramię,zobaczysz czy leci do wewnątrz,czu odwrotnie,według tej obserwacji kręć pokretłem scatingu.Na koniec możesz pokusić się o regulację vta ,jeśli twoje ramię ma taka możliwość.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości
Ana Logg
Pozdrawiam
Ana Logg

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
24-09-2008, 15:42
Ana Logg - dzięki, na wspomnianej stronie nie zauważyłem tego pdf-u, jak wyzdrowieję, to go sobie wydrukuję i dam znać jak poszło

ahaja

  • 513 / 5894
  • Ekspert
24-09-2008, 23:32
Zerujesz pokrętło po prawej stronie ramienia i to duże w osi ramienia. Potem wagą z tyłu ramienia tak kręcisz by igła (!) była na poziomie płyty. Wtedy zadajesz pokrętłem małym nacisk a tym na dole antyskating. Producent zaleca: 1g nacisku >> pozycja 1 ... itd.
K

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
25-09-2008, 01:25
Chorowanie (przeziębienie) i siedzenie w domu owocuje intesywną zabawą :) . . .

Wagę ramienia już rozpracowałem, to akurat łatwe :)

Chyba dobry sposób do regulacji ramienia ( ustawienie nacisku igły ) to zdjęcie talerza i

wybalansowanie ramienia nad nim (nieobecnym), aby łapało "w miarę" poziom. Zdejmujemy talerz. Przesuwamy ramię nad niego (gramofon wyłączony, na przykład w trakcie pracy odcinamy mu zasilanie i podnosimy ramię windą i wyjmujemy ostrozenie talerz i pouszczmy windę). Kręcimy odważnikiem (odważnik) na końcu ramienia (patrz rysunek - nie przejmujac się podziałką, którą przecież możemy obracać wobec odważnika, a jest na nim zamontowana). Kręcimy (celujemy) do momentu, gdy ramię wisi w poziomie (mniej więcej).

Następnie zerujemy pierścień podziałki (pierścień nastaw) do zera. Kręcimy nim wobec odważnika, czyli obracamy go wokół odważnika, aż ustawimy mu zero w osi ramienia i . . . na koniec ustawiamy wartość nacisku dla wkładki kręcąc znowu odważnikiem (pierścień podziałki kręci się wraz z nim), czyli punktem odniesienia jest "pierścień nastaw", który kręci się wraz z odważnikiem. W tym momencie kierujemy się wartością wskazaną dla wkładki (siła naciku wyrażna w skali pierścienia na odważniku), aż ustawimy co potrzebujemy (różne wypowiedzi co do tej siły - czasami, że ma być "podana", czasmi, że maksimum dla wkładki). No i jest :)

Aniskating ( regulacja) - pomysł . . .

. . . a co wy na to, aby (pomysł przyszedł wraz ze zaznajomieniem się z wydrukiem dla regulacji "Szablon do ustawienia kąta styczności", patrz: http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

Bierzemy folię do wyduku slajdów dla rzutnika. Drukujemy na niej okrąg i Wycinamy go wraz z centrem (otworem dla bolca dla płyty). Nakładamy na płytę, na to ramię . . start i  . . . balansujemy pokrętłem antyskating do momemtu usykania "nie uciekania ramienia" w żadą ze stron.

Chruper

  • 143 / 5878
  • Aktywny użytkownik
25-09-2008, 01:29
Pomysł z "folią" nakładaną na płytę związany jest z tym, że biorąc pod uwagę jej fakturę i wytrzymałość igły chyba nic nie powinno się stać przez tę chwilę (dla igły)?

Ana Logg

  • 31 / 5693
  • Użytkownik
25-09-2008, 15:16
>> ahaja, 2008-09-24 23:32:31
Zerujesz pokrętło po prawej stronie ramienia i to duże w osi ramienia. Potem wagą z tyłu ramienia tak kręcisz by igła (!) była na poziomie płyty. Wtedy zadajesz pokrętłem małym nacisk a tym na dole antyskating. Producent zaleca: 1g nacisku >> pozycja 1 ... itd.
K
Teledyne AR 9 LSI - zostałem fanem ...


Teoretycznie,jest to możliwe,praktycznie zastosować można to chyba tylko w ramionach SME.Podziałki w pozostałych znanych mi ramionach, są mocno umowne.Można jeszcze w proces justowania gramofonu zaangażować płytę testową i na jej podstawie wyskalować AS a także dowiedzieć się czegoś na temat rezonansu.

Pozdrawiam
Ana Logg

ahaja

  • 513 / 5894
  • Ekspert
25-09-2008, 16:02
Napisałem ci to oglądając manual do tego gramofonu ... ( vinylengine.com )
Nie myślałem o SME.
K

Sabor

  • 278 / 5695
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 09:01
Dołączę się do tematu...
Mam płytę do ustawiania antiscatingu - z jednaj strony jest cała gładka. Na takiej płycie widać pięknie, jak regulacja nie działa równomiernie na całym zakresie ruchu ramienia. Te różnice są spore, bo gdy ustawię AS tak, by ramię stało nieruchomo "na środku" płyty, na jej skrajach mocno zjeżdża do środka.
Są jakieś pomysły na poprawę takiego stanu rzeczy? Nie wiem, może "miększa" sprężyna?...
I w końcu - jeśli nie da się tego poprawić, jak to ustawić, czy lepiej aby AS prawidłowo działał na początku, czy po koniec płyty?

:)

krzysmxx

  • 48 / 5833
  • Użytkownik
02-10-2008, 21:30
efektywność antiskatingu może zależeć od jego typu, tzn., sprężynowy vs "ciężarkowy" (ten ostani niekoniecznie na nitce)
co o tym sądzicie ?

pozdr - Krzysiek

Gabriel

  • 1229 / 5688
  • Ekspert
15-10-2008, 15:13
WitajciePróbował ktoś może taki patent z prowadzeniem ramienia?:
&feature=relatedZ tego co widzę ramię prowadzone jest na rolkach. Nie wiem jak to może wpłynąć na trwałość jednej ze stron rowka na płycie - porównując do prowadzenia silnikiem.::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

Gabriel

  • 1229 / 5688
  • Ekspert
15-10-2008, 15:30
Poduszka powietrzna..
http://www.6moons.com/audioreviews/conductor/conductor.html::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

cadam

  • 4401 / 5893
  • Ekspert
11-11-2013, 21:22
 Kalibracja gramofonu analogowego - Reduktor Szumu - odc. 15