Audiohobby.pl

RIP Sennheiser słuchawkowy :(

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
20-02-2021, 15:49
Natrafiłem na takie smutne wieści, wydają się prawdziwe :-(

https://www.theverge.com/2021/2/16/22285497/sennheiser-investors-selling-consumer-headphones-soundbars-business

Aż ciężko uwierzyć, że mogliby już nie produkować Hi-Endowych słuchawek. Moje HD-600 to był produkt, który pozwolił mi zasmakować dwie dekady temu wysokiej jakości dźwięku. Działają do dzisiaj bez zarzutu i nadal nie mają się czego wstydzić.
Mimo, że nie posiadam żadnych słuchawek z obecnej serii, to miałem zamiar w perspektywie czasu zaznajomić się modelami z serii 800. Szczególnie nowe DROP HD-8XX mnie intrygują.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
20-02-2021, 15:57
To jest znakomita wiadomosc, jesli znajda odpowiednich inwestorow jest szansa ze wyjda z obecnego marazmu i cos wypuszcza konkurencyjnego, zapewne naadal pod logiem Sennheisera, podobnie jak Stax bedacy wlasnoscia Edifiera dalej robi swoje produkty za pieniadze innych ;")

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
20-02-2021, 16:27
Może im się uda znaleść kogoś rozsądnego. Pewnie warto rozważyć te 8xx, jako wspomnienie.
Patrząc na ostatnie lata to tylko odgrzewali kotlety z Ską i zamkniętymi w serii 800, no i Orfeusz jakoś tak nie był przełomem, mi bardziej podszedł dziadek, czy jak kto woli mocno stary starszy brat:)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
20-02-2021, 16:34
Komunikat jest wyraźny, że oni nie chcą się już tym zajmować. Nie chcą się rozwijać w tej dziedzinie. Ogłaszają poszukiwanie inwestora dla złagodzenia wybrzmienia jedynej opcji: sprzedaż działu konsumenckiego. Brak delikatności mógłby sprawić wrażenie, że cała firma się zwija.

Raczej nie pozwolą komuś korzystać z loga Sennheiser. Sprzedają technologię i być może miejsca produkcji z pracownikami. Biznes Pro generuje im pewnie 90% dochodów. Producenci czegokolwiek dla audiofilów są wyceniani coraz niżej i to ostatni moment na zebranie przyzwoitej gotówki. Negocjacje utrudnia to, że nie sprzedają swojego loga i nazwy firmy. Niebawem się okaże, czy coś z ich oferty będzie jeszcze w sprzedaży.

Szkoda, ale ich szczęście polega na tym, że nie są wyłącznie firmą audiofilską.

Gwos

  • 361 / 5639
  • Zaawansowany użytkownik
20-02-2021, 17:02
Aż ciężko uwierzyć, że mogliby już nie produkować Hi-Endowych słuchawek. Moje HD-600 to był produkt, który pozwolił mi zasmakować dwie dekady temu wysokiej jakości dźwięku.

Raczej dla żartu powiem od siebie, że dzięki temu, że dwanaście lat temu zepsuły mi się Senki HD570, otworzyła się przede mną droga do lepszego muzycznego świata...

Pomimo tej wiadomości, wciąż będę trzymał kciuki za Orfeusza dla mas.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
20-02-2021, 17:23
Sekcja pro Sennheisera to Neumann, wiec jak sprzedadza te pierwsza to raczej z logiem ;'))

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
20-02-2021, 22:06
Przecież oni robią osprzęt sceniczny i zestawy do telekonferencji. Korporacje i sale audytoryjne (np. uczelniane) korzystają z ich rozwiązań. Sennheiser to rozpoznawalna marka dla komercyjnych zastosowań i wsparcia firm. Tak więc nadal najpewniej będą produkować słuchawki, ale już nie z myślą o kłanianiu się salonom audio i recenzentom amatorom. Profesjonaliści kupują produkt wiarygodnej firmy, a audiofil porównuje i zastanawia się, czy producent sprostał jego oczekiwaniom.

Ja bym audiofilów pogonił, ale "nazwiska" nie sprzedał. Nie po tylu latach i z taką dobrą renomą. Nauczka taka, że nie należy nadawać firmie nazwy od swojego nazwiska. Bo potem tylko kłopot...
 

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
21-02-2021, 13:14
Koledzy @pastwa, @saudio i @Wuelem właściwie wyczerpali temat. Sennheiser nawet pod swoją oryginalną marką jest obecny w segmencie pro - właśnie telekonferencje, mikroporty, mikrofony i całkiem sporo słuchawek jak np. HD380 czy HD25-1.
Też by mnie szlag trafił, jakbym dokładniej przeanalizował rynek audiofilskich słuchawek, i jacy góró go obsiedli - niedoświadczeni, niedosłyszący jutuberzy z przypadkowo zestawionym sprzętem.
HD800 miały być właśnie takim hi-endem dla mas, bo poprzedni autentyczny hi-end słuchawkowy na tamten czas to w swoim portfolio miała tylko firma Sony, Stax i właśnie oni - w postaci HE90/HEV90. Minęło wiele lat zanim nie przekonałem się, jak bardzo dobrymi słuchawkami są HD800, kiedy w końcu dostępny mi sprzęt dorósł do ich poziomu. Fakt, że nie obyło się bez recablingu, ale one są kapryśne na wzmacniacz i źródło, i nie ma tu jednego klucza typu, że tylko lampa, albo tylko tranzystor.
Tylko, że w międzyczasie "głos ludu" spowodował, że powstała taka pokraka jak HD800 S, którą można wpiąć do wyjścia słuchawkowego komputera, i to nie porani uszu. To był efekt narzekań i sugestii hedfajów i jutuberów, żeby powstał dźwięk dla mas, taki muzyczny fastfood do szybkiego zapchania słuchu "muzyką". Mniej więcej w tym samym czasie masa firm pojawiających się znikąd od razu krzyczała, że też ma hi-end, w cenie HD800 razy co najmniej dwa. Obłaskawili samozwańczych opiniotwórców z armią followersów, żeby mogli zaznać absolutu w swoich przaśnych progach, strojonego pod nich, i poszła fama w świat, jakie to cuda teraz powstają.
Jakbym był inżynierem Sennheisera, to by mi "witki opadły" i pewni bym rzucił swoją robotę i pasję w takich okolicznościach. Ludzie, którzy się szanują, nie mają ochoty dalej siedzieć na tej głupawej karuzeli.
Trochę faktów - HD800 to słuchawki, które realnie te obiecane 500mW odtwarzają. Sprawdzałem. Potrafią grać bardzo głośno, a jednocześnie czysto i rozmachem, bez popadania w jazgot. Ten przetwornik dosłownie dużo może. Jak tylko niektóre planary. Masa dynamików i częś planarów, nawet takich za 15kzł, ma problem ze zniekształceniami na poziomach dźwięku nie pokrywających nawet możllwości instrumentów mechanicznych.
Jak podają 0,02% THD, to ja Sennheiserowi wierzę. Daj Boże, żeby u cenowego hajendu było tylko 100x tyle. ;P Mówię o części, bo wszystkiego nie słyszałem.
Co do perspektyw biznesowych - oj, jakie było larum, że AKG połknie zły koncern harman/kardon, i skończą się cuda inżynierskie na miarę K701 z ich średnim dźwiękiem i nieużywalnym dla mnie pałąkiem. I przyszły K812, K612, K712, K550, Q701. Oferta tylko zyskała, a dlaczego? bo harman/kardon to jeden z trzeźwiejszych producentów elektroniki dla konsumentów. Porządne, przemyślane i właściwie wycenione konstrukcje to ich domena. I chyba spadło to też na AKG.
Życzę Sennheiserowi tak samo dobrego inwestora lub nabywcy, a na rynku pro, gdzie kient jest jednocześnie ekspertem w dziedzinie nabywanego sprzętu, będą żyć dalej dobrze.

Alucard

  • 2535 / 3572
  • Ekspert
21-02-2021, 14:25
HD800 pamietam oj to byly takie sluchaweczki ciezkie ze hoho :) mialem jakis numer lekko powyzej 27000 chyba. Ostatecznie nie mogly u mnie zostac i nie kupilem ich pozniej nigdy bo nie mialem nigdy funduszy zeby napedzic je jak trzeba. One naprawde potrzebowaly nieprawdopodbnej jakosci od toru. Tych nowych nie slyszalem ale wiem ze zadowoleni z nich byli glownie ludzie ktorzy nie mieli wlasnie jakich powaznych torow. Ci ktorzy napedzali pierwsza wersje  wczesniej czyms na serio, mowili ze tym nowym z litrka S zabrali wlasnie to cos czym one blyszczaly. Nigdy za to nie przepadalem za modelem HD650 tak chwalonym. Ze starych Sennkow byly swietne HD540 II. Kiedys moze jeszcze sobie kupie te stare HD800 jak bedzie jakas sztuka w dobrej cenie w komisie. Najlepsze sluchawki do gier :D
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
21-02-2021, 16:16
Najlepsze sluchawki do gier :D
Utopie też się w tej roli sprawdzają nie najgorzej :)

Wasze analizy tej wiadomości mnie trochę, Panowie,uspokoiły :-) Może faktycznie nie ma co rąk załamywać, nad Staxem tez było pełno lamentów i wcale im to na złe nie wyszło. Może nawet istnieje ta marka tylko dlatego, że ktoś bogaty w nich uwierzył.

W przypadku niemieckiej marki prawdopodobnie zniknie logo i nazwa po przejęciu :-(

Obiecuję sobie, że z większa pokorą podejdę kolejny raz do HD800 gdy tylko pojawi się taka okazja.
Ostatnim razem byłem dla nich zbyt surowy, do szpiku kości przesiąknięty elektrostatyką nie doceniłem pewnie wielu z ich zalet.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
22-02-2021, 05:44
Mniej więcej w tym samym czasie masa firm pojawiających się znikąd od razu krzyczała, że też ma hi-end, w cenie HD800 razy co najmniej dwa.

Takich firm znikąd jak Audeze jest coraz więcej. Każda robi hiend i audiolubni to łykają. Na porządne, inżynierskie firmy powoli nie ma miejsca. Zwłaszcza w świecie, gdzie jedynym kryterium oceny sprzętu staje się cena. Im wyższa tym lepiej. A co do rozwoju AKG to nie bardzo się zgodzę, bo po dalszym jej przejęciu w ramach kupna Harmana przez Samsunga zostało już tylko logo i produkcja z rozpędu. Nie ma fabrylki, nie ma inzynierów i oby z Sennhaiserem nie stało się tak samo.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
23-02-2021, 08:25
A co do rozwoju AKG to nie bardzo się zgodzę, bo po dalszym jej przejęciu w ramach kupna Harmana przez Samsunga zostało już tylko logo i produkcja z rozpędu. Nie ma fabrylki, nie ma inzynierów i oby z Sennhaiserem nie stało się tak samo.
A skąd wiemy tak dokładnie co się stało z działem inżynierskim w AKG? Ja takich informacji nie widziałem, ale też nic powyżej K701 nie słuchałem.
Więc nie wiem czy trzymają formę, czy tylko kosmetyczne zmiany robią i ceny windują w nowych modelach.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

whero2

  • 275 / 2030
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2021, 12:07
A co do rozwoju AKG to nie bardzo się zgodzę, bo po dalszym jej przejęciu w ramach kupna Harmana przez Samsunga zostało już tylko logo i produkcja z rozpędu. Nie ma fabrylki, nie ma inzynierów i oby z Sennhaiserem nie stało się tak samo.
A skąd wiemy tak dokładnie co się stało z działem inżynierskim w AKG? Ja takich informacji nie widziałem, ale też nic powyżej K701 nie słuchałem.
Więc nie wiem czy trzymają formę, czy tylko kosmetyczne zmiany robią i ceny windują w nowych modelach.
812 tylko jeszcze jako tako się trzymają z czego ceną i tak porażają.. na następcę k1000 raczej nie ma co liczyć

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
25-02-2021, 11:12
Wszystkie te modele AKG powstały jeszcze przed Harmanem, ale w sumie u nich poziom leciał w dół zanim spółka ich przejęła. W sumie prawda może być taka, że dzięki Harmanowi AKG dalej istnieje. Za Harmana AKG też wypuściło K361/K371, które są strojone według tej ich krzywej, ale w sumie słuchawki są raczej ciekawsze niż K550. Były newsy, że pozamykali biura w Austriii, duża część przeniosła się do Austrian Audio. Moim zdaniem ten cały Harman nie jest taki zły na jakiego go malują i tak samo może być w przypadku Sennheisera. Oni chcą pewnie głównie gonić za rynkiem TWS za Sony, Apple itd. A sami mają za mały zasięg.

Jedna rzecz mnie zdziwiła, jeśli Sennheiser twierdzi, że oni tracą na rynku konsumenckim to on jest ogólnie naprawdę w d... Jeśli oni nie zarabiają na takich modelach jak HD600 i HD650 to w sumie nikt nie zarabia. Pewnie dlatego jest ogólny trend do niszowych, drogich wyrobów.

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
26-02-2021, 20:05
A skąd wiemy tak dokładnie co się stało z działem inżynierskim w AKG? Ja takich informacji nie widziałem, ale też nic powyżej K701 nie słuchałem.
A stąd, że było o tym pisane w artykułach. Inżynierowie zwolnieni z AKG założyli firmę Austrian Audio.