Audiohobby.pl

Sony TC-K420

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-01-2021, 16:43
Magnetofon ze starszej linii rocznik 1991.
Normalny 2 -głowicowy, żadnych specjalnych właściwości, bias regulowany.
Mechanizm też wcześniejszy niż później produkowane mechanizmy modułowe.
Pomimo tego iż trudniejszy w rozbiórce i wymianie paska, to chyba jednak wolę ten niż ten późniejszy, jakoś jego praca mi bardziej odpowiada.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2021, 16:52 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-01-2021, 16:46
Wyświetlacz diodowy, ale szybko reagujący.
Kieszeń też widać ze starych projektów, 3 częściowa, osobno nakładka, osobno kieszonka i osobno ramka.
Ciekawostki? po zciągnięciu gałek mniejszych podkładki filcowe antykurzowe.....
Rozbiórka i serwis nie nastręczały trudności.
Jakiś mam sentyment do tych starszych linii, jakoś bardziej mi odpowiadały ten kańciasty design.
Dźwiękowo na swoim poziomie, powiedzmy w grupie poniżej Denon 540, może jakby miał wyświetlacz nie diodowy to oceniałbym go lepiej za całokształt.
W tym przypadku tzw średnie ostre słuchać lekko stłumione przez dolne rejestry - gitary w Gipsy Kings,
Na razie nagrałem jakieś dwie kasetki średniej klasy i jest poprawne stereo.
Bardziej mi odpowiada wygląd niż nagrania z niego, żeby nie być źle zrozumianym nie neguje jego sposobu prezentacji dźwięku w tej klasie, czasem niektóre ostre nagrania łagodzi bardzo przyjemnie, ostre gitarki używam tylko do testów, raczej nie słucham na co dzień.
Kasety nagrywane na innych lepszych magnetofonach odtwarza poprawnie ale też z takim charakterem "zmiękczenia" ostrych, czasem zmęczony lubię jak mi nie "świdruje" w głowie.....
« Ostatnia zmiana: 10-01-2021, 16:49 wysłana przez Hammer »

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
10-01-2021, 17:37
zgadzam sie co do pracy tego mechazmu.te troszke nowzsze wkrzaja tym cykaniem funkcji
« Ostatnia zmiana: 10-01-2021, 18:29 wysłana przez nano »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-01-2021, 17:41
Skąd wiedziałem ze pierwszy będziesz? hehehehehe

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
10-01-2021, 18:31
technika zakladania paska na szpolke  podobna 😁

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
10-01-2021, 20:27
420-tka sugerowała by model niższy od 520-tki ale to chyba inne roczniki...
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13521.msg456027
Do tego 420-tka ma mechanikę ALPS-a, a 520 już "Soniakowy" TCM200 w pierwszej wersji.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
10-01-2021, 21:02
A... teraz widać faktycznie :)
Ten sam rocznik 1991, ale dopisek jest że w 420 zastosowano nowy mechanizm dwu silnikowy. Czyli żeby zaoszczędzić w niższych modelach tak sądzę to dali mechanizm ALPS-a. Ponieważ ta linia wzornicza jest z lat poprzednich.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-01-2021, 22:01
Zgadza się, dali już otwieranie kieszeni elektryczne w lepszych modelach.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
17-04-2022, 15:46
No i nadeszła ta wiekopomna chwila ..... jak sobie podczas przelutowania kabelków uwaliłem transoptor.....
W sumie chyba nie ja a padł sam , bo raczej jego podłączeń nie ruszałem, po prostu padł, a było to kiedyś z rok temu ponad.

W końcu wyciągnąłem dziada  i postanowiłem zreanimować.
O tym ze padło to świństwo dowiedziałem się po x próbach że jednak to nie kabelki, nie podłączenia tylko on !
Takie małe gówienko i skąd je wziąć......
Dla normalnego człowieka koszty 20 dolców za 2 szt, i 20 dolców wysyłka, plus cło i podatek.
Dla nienormalnego....szukanie mechanizmu Sony na części, może to być nawet nowsza wersja 190/200.

Miałem jakiś mechanizm 190 a w nim taka u góry mała płytka z czujnikami kasety i transoptorem.
Ten jednakże jest minimalnie wyższy, znaczy grubszy.

Z oddechem na plecach wymieniłem go, pasował idealnie, otwór pod niego spokojnie przyjął różnice wysokości.
Przy okazji wymieniłem silnik i dałem pasek trochę lepszy.

Potem podczas testów jeszcze nową rolkę.

Deck ruszył z kopyta jak rakieta na Plejady.

i tak... pomiary własnego nagrania  3khz to zakres od poniżej 0,05 do 0,067 Din, Peak nie przekraczał 0,12 ale to zależało od taśmy i był nawet niższy.

Zastanowiła mnie jedna rzecz...nie ma hamowania lewej szpulki, jest tylko blokada stop i na tym koniec, żadnego ocieractwa.

Dałem troche smaru na ośkę ale to nic nie daje.
W nowszych modelach z mech 190 także ocieractwa też nie ma .

Deck jest jeszcze przed sprawdzeniem, ale myśle że to formalność bo całkiem dobrze radzi sobie z kasetami japońskimi, na razie królują Sony i Maxellki.

https://photos.google.com/share/AF1QipNa7cc-M-4fom5SJHng6a-9T1CYWgPhw1s0jO__tgvJZ02r8P_oDpw_DEzFb7Ablw?key=ajM3R3JCcGdTNGpLSEluRjJkQUVGU2JSZjdVUXhR

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
20-04-2022, 10:43
Kaseciak sprawdzony tzn nie regulowałem go bo jest w jak najlepszym stanie, np różnice rzędu paru mV na wyjściu były bezsesnowne do gmerania.

Zarówno nagrywanie i bias  bez dotykania.

Magnetofon sprawdziłem przez ostatnie dni na różnych kasetach i rodzaju muzyki, jak na tą klasę  i cenę powiedzmy że ma swoje ograniczenia, ale ...... nie wiem jak to zrobili gdyż porównując go z nakiem cr1 nie mam pytań szczegółowych, komunikują się między sobą dobrze..`
Głównie obracam się w kaseciaków średniej klasy i niestety ten model/egzemplarz zostaje u mnie  jako roboczy do nagrywania kaset np do walcmana do poduszki, taki podręczny.
Niskie zniekształcenia..... Max Richter i jego produkty zagrały bardzo poprawnie.

Zastosowano w nim prosty mechanizm Alpsa i ten mechanizm stosowano w kaseciakach różnych firm włącznie z Denonem, Yamahą itp.... ten jest niewychodzony.
jak ktoś znajdzie taki lub podobny model np 410 w dobrym stanie będzie zadowolony zakładając klasę kasy do ok 200 zł.
Może im się udał kompromis, kasa/jakość.