Audiohobby.pl

UNITRA ZRK "ARIA" MS 2411

JaKub92

  • 1822 / 5477
  • Ekspert
09-01-2021, 15:36
ARIA MS 2411, czyli początek mojej przygody ze szpulami. Egzemplarz na foto to właśnie ten mój pierwszy - jest ze mną od 2007 roku i to m.in. od niego zaczęła się moja "choroba" :D
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5477
  • Ekspert
09-01-2021, 15:45
Jakiś czas temu zakupiłem do niego nową głowicę (już którąś z kolei, bo fabryczną zajeździłem w ciągu paru miesięcy, a później kilka kolejnych, dopóki był to mój jedyny szpulak Stereo) i parę dni temu zabrałem się za jej wymianę. Poprzednia może nie była jeszcze tak dojechana, ale od nowości brakowało wysokich w jednym kanale. W razie czego będzie na podmiankę, np. do ZK-147 - tam może się jeszcze nadać ;)
Po wymianie na tą nową, ARIA znów pięknie zagrała, oba kanały równiutko, na żadnych nie brakuje góry. To już dużo :)

Od razu dorobiłem też nowy docisk taśmy. Opisywałem to bodajże w wątku o ZK 246. W miejsce oryginalnego filcu podklejam na butaprenie docięty kawałek miękkiej ściereczki kuchennej (oczywiście nowej :P). Jeśli ściereczka jest za gruba, przecinam ją w pół ostrym nożykiem (zazwyczaj łatwo się rozwarstwiają). Polecam metodę.
Na dwóch pierwszych foto po lewej głowica nowa (trafiła się z dodatkowymi ekranami na brzegach - miód malina ^^), a z prawej stara.

Ogólnie zostaje jeszcze regulacja mechaniki (przewijanie i naciągi taśmy). Kilka lat temu sporo męczyłem ten magnetofon, na początku jeszcze dość nieumiejętnie... Więc nic dziwnego. Nie wiem, kiedy się do tego zabiorę, ale będzie fotorelacja :)

No i martwi mnie jedna rzecz... Przy odtwarzaniu taśm, które na innych magnetofonach (np. MDS 2412, M 2405 S) nagrane były do około 0 dB, tutaj wskaźniki latają jak głupie... A z kolei na tamtych magnetofonach, taśmy nagrane na TEJ ARII, mają dużo niższy poziom. A żaden z tych magnetofonów nie był kręcony! I kiedy trafiły do mnie, każdy z nich miał jeszcze fabryczną głowicę... Wychodzi więc na to, że MS 2411 miałem źle ustawioną fabrycznie?.. Najgorsze jest to, że nie ma taśm serwisowych :(
« Ostatnia zmiana: 09-01-2021, 15:50 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9389 / 5830
  • Ekspert
09-01-2021, 16:53
Jakubie problem z poziomem pokazującym na wskaźnikach może polegać na tym że pokazują one .. no cóż wartość bliżej nie określoną hahaha :) Wskaźniki w Ariach i temu podobnych uradzeniach miały niestety traka tolerancję że trudno znaleźć egzemplarz który wskazuje prawidłowo, sądzę że problemem jest tutaj sam układ, który jest niby układem VU... a przydało by się gdyby wskazania były jako PEAK.  Wiele się kiedyś nasłuchałem o ich dokładności i sposobach kalibracji tych magnetofonów. Pamiętam że kiedyś o tym problemie rozmawialiśmy :)
Kiedyś przy przeglądaniu schematów polskich "szpulaków" uwagę moją przykuły nawet różne wartości podkówek, dla zapisu jak i dla odczytu odnośnie regulacji napięcia na wspomniany wskaźnik. Jak to można skalibrować do pojedynczych  mV skoro tor zapisu swoje a odczytu swoje :) Nie pamiętam tylko który to był "szpulak"...

Poniżej kilka parametrów elektroakustycznych :
Zaufania nie wzbudzają:
-napięcie na wyjściu to normalne 700mV ale odchyłka +/-3dB ??? Zaznaczam że 3dB to dwa razy głośniej.... Wartość napięcia wyjściowego jest zawsze podawana na poziomie 0dB. To nie pomiar pasma przenoszenia i jego wartości. Dziwne.
-niezrównoważenie toru odczytu dla 9cm/s ... : NIE DOTYCZY ? czyli co brakło skali? Ponieważ dla 19cm/s jest 2dB.

I załącznik skąd te informacje przeczytałem. Troszkę niektóre wartości wydają się być bardzo mocno zawyżone i  naciągane ale tak jest napisane.
« Ostatnia zmiana: 09-01-2021, 19:19 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1302 / 2788
  • Ekspert
10-01-2021, 00:33
No cóż, Unitra M2408sd Aria nigdy nie miała być wzorcowym magnetofonem firmy. Jeden z licencjo-polskich wynalazków, które zdołały mnie odrzucić od polskiej licencjo-techniki.
Nie mi narzekać na polsko-licencjo-technikę, a raczej spróbować coś doradzić. Taśmy są dostępne, nagrywane na poważnym sprzęcie (Studer A-807), koszt to ok. 100pln. Nie wiem na czym są nagrywane te tanie, ale do tych ze Studera mam pewność, że są dobre.
Co do wskaźników, nie mam dobrych wiadomości. Są to wskaźniki obecności sygnału, a nie ustroje pomiarowe, równie dobrze (o ile nie lepiej) sprawdziła by się żarówka z latarki na 4,5V. Jest jakaś szansa, by z pomocą dobrej taśmy kalibracyjnej, ten "sprzęt" ustawić jako tako, ale nie ma żadnej pewności, że będzie to działać choćby poprawnie na innej taśmie.
Można by pisać i pisać, na temat każdego ulepszenia, które wprowadzali "polscy inżynierowie" z braku gotówki na zakup części ze zgniłego zachodu, ale......
Myślę, że coś by dała wymiana wskaźników na ustroje pomiarowe z prawdziwego zdarzenia, ale to Twoja sprawa Jakubie. Co do reszty, Wojciech ma świętą rację.

JaKub92

  • 1822 / 5477
  • Ekspert
11-01-2021, 00:25
Wojtku - pamiętam, że o tym rozmawialiśmy. Ale nie pomyślałem, że odchyłka może być aż tak drastyczna :(

Arturze - dziękuję za odpowiedź. Tak, jak napisałem wyżej - bardzo lubię ten magnetofon, bo to pierwszy szpulak, jakiego zobaczyłem jako "gimbus" i wtedy "zaraziłem" się tym na dobre, choć niektórzy koledzy śmiali się  i dziwili mi się, że chce mi się na tym nagrywać, skoro jest CD i mp3...
Taśmę serwisową (tą za 100, jeśli jest pewna) - chętnie bym sobie sprawił. A co do tych "tańszych", czy masz na myśli te ogólno-dostępne na alegroszu? Jeśli tak, to można ją kupić tylko jako taśmę do skasowania i ponownego nagrania. I to nie za tą cenę. Sam nie miałem, ale trąci samoróbką, a z tego, co niektórzy pisali, była nagrywana na prawdopodobnie rozkalibrowanym magnetofonie...

Wychodzi więc na to, że na razie nie ma co przy nim kręcić, bo widocznie tak jest "dobrze"?
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2290
  • Ekspert
11-01-2021, 08:19
Jak jest w miarę przyzwoicie równo, to ja bym nie gmerał za bardzo, a wskaźniki jak latają to możesz mniej więcej obniżyć im wychył żeby nie waliły o poprzeczkę.

JaKub92

  • 1822 / 5477
  • Ekspert
12-01-2021, 08:48
Co ciekawe, przy nagranym na M 2405 S sygnale 1 kHz 0 dB (nagrałem sobie taką taśmę, żeby chociaż orientacyjnie mieć jakiś punkt odniesienia, a ten magnetofon działa wzorowo i nie był kręcony), wskaźniki w tej ARII wychylają się zaledwie do -7 dB, a przy odtwarzaniu taśmy z muzyką, wysterowaną też mniej-więcej do 0, latają jak głupie! Może coś jest nie tak z ich czułością?.. Nie wiem... Ale skoro były w tych magnetofonach aż takie rozbieżności, to nie ruszam, dopóki nie zdobędę pewnej taśmy serwisowej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2290
  • Ekspert
12-01-2021, 09:47
a spróbuj nagrać taki sygnał 315 hz i sprawdź jak będzie z poziomami?