Audiohobby.pl

Słuchawki z solidnym basem

marcin_77

  • 10 / 1296
  • Nowy użytkownik
06-10-2020, 23:23
Szukam słuchawek z mocnym basem, w przedziale cenowym do 8.000 zł.
Co myślicie w tym temacie o :
- Grado GS1000e
- Grado PS1000e
- Sennheiser HD-800S
- AKG K 812
?

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
07-10-2020, 20:35
@marcin_77, słuchawki muszą być nowe, czy mogą być też używane, byle nie przekroczyły 8k PLN?

marcin_77

  • 10 / 1296
  • Nowy użytkownik
07-10-2020, 23:16
Mogą być używki.

marcin_77

  • 10 / 1296
  • Nowy użytkownik
07-10-2020, 23:17
Myślałem jeszcze o używanych Ultrasone Edition 9 lub Edition 15. Co o nich sądzicie?

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
08-10-2020, 00:07
A może warto wziąć też pod uwagę Ultrasone Tribute 7?
Jest tu taki jeden, co cały czas opowiada o przepastnym basie Tribute 7, wzorcowym Pioneerów SE-Master 1 i monstrualnym  Final Audio D800. @Alucard, do Ciebie piję. Śpisz? Doradź coś koledze! :)
@marcin_77, wszystkie te słuchawki, jako używane, są do znalezienia w założonej przez Ciebie kwocie.
« Ostatnia zmiana: 08-10-2020, 00:12 wysłana przez Karol »

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
08-10-2020, 08:41
Wszystkie podane przez kolege Marcina sluchawki w pierwszym poscie tematu, to bezbasie i mozna je odpuscic.  Solidny to ja rozumiem ze ma byc go odpowiednio duzo, ma miec wygarniecie, twardosc i byc zawsze na swoim miejsxu ale nie dominowac i ma byc po prostu tak... Zajebiaszczo.

Ultrasone 9 sprzedaje kolega z Jeleniej Gory i niby bas maja krolweski chociaz nie slyszalem ich. Sluchalem za to Ultraosne 7 ktore maja byc takiensame jak 9 w teorii. Faktycznie mozna strzelac z nich do bunkrow tym basem, z tym ze dla mnie tak z pamieci to on mial jakies problemy z kontrola i byl napuchniety w srodku. Srodek pasma wycofany, soprany bardzo delikatne i rozciagniete. Takie V. Calsciowo brzmienie potezne i takie niewiele majace wspolnego z prawda raczej. Ale bas trzesie glowa po prostu. Podejrzewam ze wlasciele musza miec irwanie glowy z doborem toru.
Ultrasone 15 koledzy na innym forum pisali ze jak na ta firme nietypowe i raczej rowne, malo basowe.

Za 7500 sprzedaje kolega z mp3 forum swoje Finale D8000 i tutaj jest dobrze zrobiony bas. Duzy i z impaktem, gleboki taki wrecz niesluchawkowy, zwykle dynamiki maja zazwyczaj jedna czwarta masy, objetosci i skali na dole wzgledem tych planaraow. Intensywne sluchawki o wielkiem nasyceniu i plynnosci, z duza glebia, kolumnowym przekazem. Bas calosciowo mniejszy niz ten w Tribute 7 ale i tak bym je wolal. Maja swoj styl grania, typowa planarna srednice i slabo rozciagniety sopran w porownaniu do topowych dynamikow. Generalnie duzo kontrowersji na ich temat jest, doslownie ostatnio znow byly na mp3 forum jakies spory apropo nich. Mi sie podobaly pod warunkiem ze nie wczuwalbym sie w monitorowanie nagran i wynajdowanie na sile problemow, bo wlasnie ludzion ktorzy oczekuja absolutnej wiernsci muzycznej one nie leza. Ja absolitnej wiernosci odtwarzania nie oczekuje, raczej duzej przejrzystosci i rozdzielczosci. Nie mialbym zadnego problemu jakbym mi lezaly na biurku podlaczone do wzmaka ;) odstrasza cena nowych.

Osobiscie dla moich potrzeb basowych posiadam Pioneery SeMaster1. Sluchawki robiace tyle rzeczy dobrze ze nie wiem do czego sie czepic. Bas ma potezny impakt, twardosc i zejscie. Nie zaslania srednicy, pomimo takiej wielkiej objetosci, we wlasciwej konfiguracji systemu nie powinien nigdy meczyc o ile ktos lubi miec tyle basu w sluchawkach. Sluchawki strojone ala kolumny jak D8000 ale nue posiadaja swojej maniery grania, bardziej monitoruja i mozna "czytac" nagrania (jednoczesnie sluchac z przyjmenosxia) jak powiedzmy na Focalach, na Tribute7 czy D8000 tylko sluchac. Sluchawki dla ludzi ktrozy sa ustawicznie zmeczeni sluchaniem na zwyklym nudnym, zimnym i bezbarwnym sprzecie studyjnym albo na takim dla melomanow, jednokopytnym, w sensie ze wszystko na jedno kopyto byle gladko i przyjemnie. Wielka predkosc i precyzja, duza przejrzystosc i rozdzielczosc, srednica klarowna, soprany rozciagniete mocno, scena szeroka i przed sluchaczem. Duza moc calosciowo samego dzwieku, taka sila napierania dziweku na sluchacza, energia. Glebia wzgledem najlepszych planaorw kuleje, trojwymiarowosx sceny wzgledem elektrostatow i sluchawek Focal takze. Trojwymiarowosc samych bryl okej. Na punkty wygrywaja ze wszystkimi ktore znam, w takim bezposrednim starciu to kto wie, roznie to bywa. Nalezy parowac z jasnym zrodlem i mocnym wzmakiem. Z minusow to dodalbym jeszcze gniazda  MMCX. Kiepski to troche wybor jak na dzisiejsze czasy, wolalbym tam jacki 3.5 mm.

Jest jeszcze pare modeli ktore trzeba uwzglednic ale nie sluchalem. Natknalem sie na wiele opowiadan podczas poszukiwan basowych puszek dla siebie. Fostexy TH900, Ultraosne E5, Fostexy TH610 (cena), stare D7000 Denona, Sony MDR Z1r, wszystkie nowe Denony, prawdopodbnie nowe Beyery T1 i T5 v3, Meze Empyriean i flagowe Grado PS2000e.  Z ostatnimi dwoma jest taki problem ze teoretycznie mozna by kupic pewnie po te 8000 zl, ale uzywane, z tym ze jednych nikt nie sprzedaje, drugich nikt nie kupuje ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
08-10-2020, 09:08
Jeszcze jedna sprawa odnosnie Pioneer Master ktora byc moze niektorzy policza jako minus. Osobiscie powiedzialbym ze to pewna niedgodnosc bo mozna to latwo zaleczyc. Konkretnie chodzi o to ze mozna doswiadczyc po pelnym wygrzaniu wycofanego sopranu. Trzeba pomagac torem i nieraz kablem. Dla niektorych moze juz byc pewnie wycofany nawet w nowej sztuce, byc moze zalezy z czym graja. U mnie zalatwilem sprawe wysylajac wzmacniacz na modyfikacje i przypialem nowy kabel 8 zylowy z miedzi. Nigdy ich niensluchalem z jakims typowo "ciemnym" torem, ale strzelalbym ze bedzie za ciemno i misiowo, raczej sie na tym nie skorzysta.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
08-10-2020, 11:04
Nie jestem fanem Grado ale basu w PS1000 będę "bronić jak niepodległości" ;-)
Bardzo dobry, konturowy, bas, którego słuchanie może dać dużo frajdy.

Przy wspomnianych Denonach 7000 nad ilością tego basu trzeba już niestety trochę zapanować przed dobór odpowiedniego wzmacniacza.

HD800, w mojej opinii, nie są specjalnym basso-generatorem.

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
08-10-2020, 11:41
Kolega napisał o nowych Grado. Seria E w tych dwóch modelach ma mało basu. Tego wysokiego w GS1000e np jest dużo. Średniego już mało, niskiego nie w ogóle prawie. Starych PS1000 bez E nie słuchałem ale wierzę że miały dużo bo PS500e np  miały już dość dużo, ale zaskakiwał szczególnie siła uderzenia jak na otwarte. Dlaczego w nowej serii w wyższych modelach zdecydowali się ściąć dół tego nie wiem.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
08-10-2020, 11:55
Podsumowując.
Osiem tysięcy i nie ma co kupić. Wszystkim wymienionym słuchawkom coś tam "dolega". Nie łatwe jest życie audiofila. ;)

Z Grado spokojnie można żyć. Jeżeli komuś czegoś brakuje, wystarczy poeksperymentować z padami.
Jeżeli to nie wystarczy, to zbalansowany wzmacniacz i XLR na końcu kabla zamiast jacka 6.3 mm, przemieniają te słuchawki w basowy kombajn. Bas jest bezpośredni, twardy i mocny, z odpowiednia masą, z bardzo dobrym impaktem, przy tym zróżnicowany i głęboko schodzący. Wiem co mówię. Słyszałem Pawła RS1 po XLR, na odpowiednio dobranych padach. :)

Grado Professional Series PS1000 (bez żadnych literek) potrafią zagrać kolumnowym, potężnym dźwiękiem.
Aby tak grały, nie potrzeba im robić żadnych modyfikacji. Wystarczy dobre źródło i bardzo dobry wzmacniacz.
Oczywiście myszą być porządnie wygrzane. Inaczej wszystkie te zabiegi, nie przyniosą aż tak dobrego efektu.  :)
« Ostatnia zmiana: 08-10-2020, 14:12 wysłana przez Karol »

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
08-10-2020, 12:53
Nie no, spokojnie można wybrać między Finalami a Pioneerami. Z tych co słuchałem. Pioneery jest jedna sztuka za 4500zł (dobra cena) a Finale za 7500zł (też w sumie dobra). Obie pary potrafią dać dużo radochy. Tribute7, hmmm, chyba jednak nie. Coś tam mi nie do końca leżało w nich. Zresztą nie wspomniałeś Karol koledze o Stelliach, ale z nimi jest taka sytuacja jak z Meze i Grado, nei da się kupić za bardzo używek w tych 8 tysiącach. A z Pioneerami można się zmieścić w 8000zł nawet kupując nowe, więc jest dziś wybór duuuuży.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
08-10-2020, 14:00
@Alucard, w tym właśnie rzecz. :)
Nie wspominałem o Focal Stellia, bo nigdzie nie widziałem ich w cenie do 8k PLN.
W sumie to nawet trochę dziwne, ale rzeczywiście nikt specjalnie nie chce się ich pozbywać... ?!!
Czyżby były takie dobre? ;-)
« Ostatnia zmiana: 08-10-2020, 14:04 wysłana przez Karol »

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
08-10-2020, 17:08
Grado GH2, może nie ma sejsmicznych pomruków ale względem takich np. hd660 bas jest jednoznacznie bardziej efektowny bez popadania w przesadę (szybkość, definicja, bokserskie uderzenie rodem od Tysona) i do tego sporo innych zalet jak skala dźwięku, dynamika, przestrzeń oraz nienaganny wgląd w nagranie, a wszystko za 2.5kPln. Co najważniejsze dobrze grają już z iPada pro, nie trzeba zaraz super hi endów aby je docenić.

marcin_77

  • 10 / 1296
  • Nowy użytkownik
08-10-2020, 17:39
Dziękuję wszystkim za cenne porady.

Tak po cichu, to trochę liczyłem na lepsze opinie dla Grado PS1000e i Ultrasone Edition 15 (w zakresie basu, w szczególności najniższego i średniego), lecz tak na prawdę nie miałem okazji nigdy ich posłuchać, tak samo jak Tribute 7, D8000, czy Focal Stellia, o których Panowie piszecie. Te ostatnie wyglądają zjawiskowo i jak czytam recenzje, to wypadają na prawdę dobrze. Nowe to wydatek 13k, czyli dużo ponad mój budżet, lecz można mieć tylko nadzieję, że być może pojawią się jakieś używki w dobrej cenie...

Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że w praktyce nie da się ich bezpośrednio skonfrontować i odsłuchać jedne po drugich, gdyż przykładowo Tribute 7 są dostępne wyłącznie na rynku wtórnym (znalazłem 1 ogłoszenie za 8k) a pozostałe przeważnie na zamówienie. Może trzeba będzie poszukać coś na rynku zachodnich sąsiadów?

Pozostaje więc zdać się na wrażenia bardziej niż ja doświadczonych audiofili ;-)

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
08-10-2020, 18:26
Tribute 7 sa dostepne od czasu do czasu na rynku wtorny w Niemczech. Zazwyczaj cena jest w okolicach 7500 - 8000zl wlasnie. One mialy naprawde potezny bas ale bardzo "boomy". Mysle ze bylaby duza kombinatoryka z torem jednak przy ich wyborze. Mi przeszkadzala w nich tala fizyczna V z wycofana srednica. Byla za daleko i objetosciowo wzgledem basu bylo jej za malo. Soprany byly delikatne i ciagnely sie daleko, to fakt, ale rowniez byyly wysuniete zeby nadrobic ten bas ktory walil po lbie jak szalony. Zazwyczaj dzis znajduje sie dwa rodzaje slichawek wsrod tych pelnowymiarowych: takie ktore imituja odsluch kolumnowy lub takie ktore probuja oddac muzyke jak na zywo lub czasem cos w stylu koncertu. Te slichawki nie graja ani tak ani tak. One graja jak... Ultrasone. Specyfiki. To sie akceptuje albo nie.

Nastepne podobne specyfiki to Grado, troche inne bo bardziej ozywcze w graniu ale tez wykrzywiaja rzexzywistosc na swoja modle. Problem z modelami GS1000e i   PS1000e jest taki ze John Grado  wycial im bas i zabieg ten do dzisiaj jest niezrozumialy bo nowa odllslona tych legend sie niencieszy uznaniem jak tamte stare flagowce. Ogolnie jesli chodzi o najnizszy bas to Grado raczej nie tresza tutaj przetwornikiem. Z Grado najmocniejszy bas i najrowniejsze pasmo maja PS500e a najwyzszy model ktory zebral opinie nie schodzi w sprzedazy ponizej 10 000zl.

Tak w ogole to z czego te sluchawki mialyby grac? Bo to wazne tez. Masz jakis tor pod nie? Czy przenosny grajek?

 Final Audio sa bardzo muskularne i nie traca tych swoich muskulow nawet z takich przecietnych mocowo grajkow. Z Hugo 2 graly bardxo dobrze. Do Pioneerow to bedzie potrzebny zrownowazony tor i mocny wzmacniacz, tam sa wieksze wymagania pradowe. A propo jeszcze Pioneerow to widze ze pewnie czytales rozne recenzje itd ale tym nie ma sie co zrazac. Dostaly troche zlej prasy ale tk topowe sluchawki. Przerobilismy z kolega ktory tez je posiada, tutaj ten temat dosc mocno. Dosc powiedziec ze facet z Wroclawia ktory mi je sprzedal jako powod podal zbyt duzy, intensywny i meczacy na dluzsza mete dol pasma. Elektronika brzmi naprawde mocno i szybko z nimi. Na wykresy tez nie ma co patrzec.

Obie pary beda na pewno bardziej zrownowazone brzmieniowo niz kazde Ultrasone. A propo Finali mozna sie kontaktowax na private message na forum mp3 z uytkownikiem "von Baron". On je sprzedaje bo kupil Abyssy 1266.

Najlepiej to w ogole poswiecic troche czasu, zamowic odsluch w jakims salonie i wyrobic sobie wlasne zdanie. Salon mp3 we Wroclawiu sciagal dla mnir kiedys Finale, Ultrasony, Utopie i pare inny sluchawek. Na pewno da sie posluchac tam paru modeli. Finale i jakies Mr Speakersy beda mieli na pewno. Moze Fovale tez. Hifimany pewnie tez chociaz tu a propo basu to nie tedy droga. Z kolei w top hi design powinno sie na miejsxu dac posluchac roznych Audeze, tam tez jest sporo basu ale wzmacniaczy nie maja odpowiednich.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.