Audiohobby.pl

AIWA AD-6800

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
08-06-2020, 18:29
Ciekawy model fizycznie trzy głowice a jednak niestandardowe rozwiązanie.
Trzecia głowica odpowiada za korekcję azymutu.
W zasadzie działa jak normalny dwuglowicowy.
Jedna rolka.
Ale za to jakie wskaźniki

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
08-06-2020, 18:53
Marku nareszcie, miło Cię tutaj widzieć z powrotem :)

Wracając do AIWY. Z tymi głowicami to dziwnie rozwiązali naprawdę. Ale wskaźniki piękne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
08-06-2020, 19:33
uwielbiam te starsze skrzynki..piekny pikny jest

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
09-06-2020, 00:17

Magnetofon bardzo rzadki i na dodatek z nietypowym rozwiązaniem.
Miałem kiedyś bardzo dobry tuner, chyba z tej linii AIWY, model  AT-9700 :
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

siwy

  • 658 / 2607
  • Ekspert
09-06-2020, 08:23
Ale piękne vintage i do tego sreberko, nic tylko siedzieć i patrzeć i patrzeć itd......
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

Radmar

  • 1138 / 5897
  • Ekspert
09-06-2020, 19:12
i patrzeć i patrzeć itd......

Ale słuchać trochę też, Zdzichu. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
09-06-2020, 19:33
Arturo do tego tunera co pokazałeś już pisałem gdzieś miałem wzmacniacz AA-8700 i tam pasuje bardziej magnetofon AD-6900. A ten magnetofon co pokazał Marek (MAG) to bardziej do wersji wcześniejszej czyli np. AX-7500 EE. Uwagę moją zwrócił klawisz od wyłącznika zasilania. Aczkolwiek w katalogach są w tym samym roczniku  pomiędzy 1976-1979.
« Ostatnia zmiana: 09-06-2020, 19:36 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
10-06-2020, 10:59
Faktycznie, włącznikami sieciowymi to jakoś pasują do siebie niektóre segmenty Aiwy, bo cała reszta czyli inne przełączniki i gałki, układ płyty czołowej etc. to już bez ładu i składu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
10-06-2020, 22:25
Znalazłem w katalogu :)

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
10-06-2020, 22:36
To teraz Marku widzę że nie należy się sugerować wyłącznikami sieciowymi :) Każdy z tych trzech sprzętów na inny przycisk...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
10-06-2020, 22:49
Wojtku zestawiali w tych katalogach jak popadło np tutaj jest ampli bardziej pasujący od poprzedniego do tej Aiwy.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
10-06-2020, 23:01
To właśnie o tym wzmacniaczu wspominałem wyżej, (AX-7500EE). A tutaj jest chyba pokazana już ewolucja (lub nowsza wersja) czyli AX-7550EE.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
13-06-2020, 22:38
Piękna ta AIWA, zwłaszcza te podwójne wskaźniki robią wrażenie ;)
A przede wszystkim fajnie, że jednak zawitałeś do nas na forum :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Frytejro

  • 25 / 446
  • Użytkownik
06-03-2024, 16:59
Niedawno złożyło się tak, że dostałem taką aiwe , a później i drugą (ale może później o drugiej ) od kumpla w celu ożywienia jej... Kumpel kupił ja na jebaju bo mu się właśnie przez wskaźniki podobała. Nie powiem kawał kłoca wagowo  ten deck no i co by nie mówić wygląda kozacko. 

A było to tak.. dziadeczek a raczej babcia dotarła do mnie po wstępnym czyszczeniu przez właściciela ze smoły, bo się nie mógł doczekać aż mu go wezmę :p w tej chwili babcia wróciła do żywych choć pewnie można jeszcze poczuć, że resztki smoły w jaką zamieniły się paski były tu i ówdzie, bo jak dotnkniesz czegoś przypadkowego to za chwilę orientujesz się że masz czarny palec 😂
A tak na serio... Pacjentka dotarła do mnie jako "świeci, raczej sprawny tylko paski do wymiany - no klasyczny opis wadomo". Żeby w tym zgredku  wymienić paski... To jak już wspomniałem najpierw trzeba zużyć rolkę papieru toaletowego i wiadro ipy by usunąć smole z najdziwniejszych miejsc w tej pajeczynie kabli i z innych elementów. Później już z górki, masa sprężynek z długopisów, śrubek, blaszek, styków, złączek, spinek a i tak bez rozlutowania kabelków od głowic serwis mechanizmu musi odbywać się przy elektronicznym sercu babci (na szczęście przewody są na tyle długie, że można to bezstresowo zrobić).
Po wymianie pasków i dwóch kondensatorów przy zasilaczu (tych największych foliowych, które jak się później okazało zdobywając dosw w zgredkach to w 99% w każdym sprzęcie w jakim występują czy to deck czy gramofon czy video należy je wymienić to coś jak pomarańczki w nakamichi) i bezpiecznika od silnika, smarów nadszedł czas na....

...pierwsze testy i... Pacjentka świeci, i gratisowo buczy w prawym kanale. No Na szczęście mechanika działa :D .  Więc dalej to już z kolejnej  górki...wystarczyło zlokalizować pęknięte 2 ścieżki na płycie głównej toru play, dwa kondki sprzęgające przed pierwszymi tranzystormi i zimne luty na płytce Dolby lewego kanału (beznadziejne rozwiązanie - płytki są mocowane tylko złączami lutowanymi do płyty głównej, więc wszelkie transporty i wstrząsy wiadomo..)  i  jako wisienka na torcie zimne luty na podświetlaniu komory kasety bo świeciła kiedy chciała.
Babcia już gra i cieszy właściciela, obroty trzyma wzorowo No i  pięknie  przyozdabia pokój odsłuchowy. Poniżej pacjentka i kilka ujęć z pola walki...

z głównych minusów tego decka to jak wspomniałem dobrac się do pasków, i te "wiszące" płytki Dolby. Poza tym żeby wymienić rolke, której nigdzie w sumie nie ma to trzeba zdemontować głowice bo.. ramię rolki jest tak długie że nie wyjdzie bez tego...Może producent nie przewidział że ktoś to będzie kiedyś robił ?? A sruba do ustawiania głowicy...No cóż wycięcie w obudowie mechanizmu jest...Ale pijany operator je robił bo trochę się nie do końca zgrywa z położeniem śruby :p  . Mozna jeszcze się zastanawiać po co połowa połączeń przewodowych jest na wtyczkach a połowa lutowana.. Nie wiem, mozeli mieli wtedy przydział na ilość złączek na 1 decka kto to ich wie...

z plusów mechanika przycisków - póki co nie spotkałem się z mechanicznym deckiem, w którym tak jak tutaj zostały dobrane przełożenia przycisków. Normalnie każdy przycisk działa jakbyś wkładał nóż w masło, praktycznie zero siły trzeba użyć do tego bardzo podobnie do tych śmietników z serii M.  No i te wskaźniki .... generator biassu również fajnie się ustawia - dół w jednym okienku, a góra w drugim

brzmieniowo, taki se. gra w V , więc trzeba dobrze go sparować z resztą zestawu by pojawił się środek czyli przestrzen jakas a z drugiej strony decki z tamtych lat te co słyszałem czy mam znów grały kartonowym srodkiem, więc może i jednak fajnie gra? kwestia gustu, a że nie mój to... Może gdyby mu zrobił recap pełny to  może by było lepiej. Natomiast kolega dorwał drugi egz ( w tym już tylko faktycznie paski były do wymiany i wspomniane kondki przy zasilaczu i oczyszczenie z trocin i wór (nie mam pojęcia gdzie go ktoś trzymał)) - oba grają tak samo.

Frytejro

  • 25 / 446
  • Użytkownik
06-03-2024, 17:01
i jeszcze fotki  robocze... ;)