Audiohobby.pl

Superlux HD330 - potrzebny wzmacniacz?

Grumcajs

  • 4 / 1467
  • Nowy użytkownik
19-04-2020, 19:13
Witam, planuję zakup Superluxów HD330, ale nie wiem czy jest sens bez dokupienia wzmacniacza słuchawkowego. Czy podpinając je do wzmacniacza głośnikowego do wejścia na słuchawki nie uzyskam satysfakcjonującego efektu? Muzyki będę słuchał z laptopa, płyt i kaset. Chciałbym obejść się bez zakupu wzmacniacza żeby zmieścić się w 200zł. Dodam, że jak już pewnie po pytaniach większość zauważyła jestem początkujący w tych sprzętowych kwestiach, także nie zależy mi od razu na wymianie kabla itp w słuchawkach. Obejdę się z samą wymianą padów. Jeśli te słuchawki bez wzmacniacza słuchawkowego nie dadzą rady to czy kupując HD688b będę mógł obejść się bez zakupu wzmacniacza i bez większej różnicy w dźwięku względem HD330?

Sekator

  • 447 / 3310
  • Zaawansowany użytkownik
19-04-2020, 19:37
Witam, planuję zakup Superluxów HD330, ale nie wiem czy jest sens bez dokupienia wzmacniacza słuchawkowego. Czy podpinając je do wzmacniacza głośnikowego do wejścia na słuchawki nie uzyskam satysfakcjonującego efektu?

Po co ci osobny wzmacniacz słuchawkowy jak już takowy masz wbudowany.

Grumcajs

  • 4 / 1467
  • Nowy użytkownik
19-04-2020, 19:47
To znaczy, ze głośnikowy z wejściem na słuchawki spełnia też zadanie słuchawkowego, tak?

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
19-04-2020, 19:54
Tak i nawet więcej. On nie spełnia zadania, tylko ma taki wzmacniacz wbudowany.
Naprawdę tak jest.  @Sekator nie kłamie.
Ale nie powiedziane, że nie możesz sobie kupić innego. :)
« Ostatnia zmiana: 19-04-2020, 19:57 wysłana przez Karol »

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
19-04-2020, 20:57
Tych słuchawek można uzywać nawet z telefonem, współczesne smartfony sobie z nimi radzą, te starsze nie bardzo. Niewskazane są bardzo mocne organiczne wzmacniacze grające gesto i ciemno. One lubią jasno i w miarę lekko bo same w sobie grają właśnie gęsto i ciemno, z trochę podciągniętym w nieuczciwy sposób detalem i podrasowaną średnicą żeby duży obły bas nie pozbawił agresji średnicy. Ale trzeba być świadomym jednej rzeczy - bas w tych słuchawkach jest daleki od słowa "dobry". Jest duży, krwawi na resztę pasma, brak mu skupienia , wszystko sprowadza do jednego mianownika, różnicowanie prawie nie istnieje. Wszystko na tych słuchawkach będzie grało jak na słabo napędzonych DT150 - bez życia i muliście. Tyle że DT150 da się dużo pomóc torem, tym Superluxom nie bardzo. Po takiej pieknej laurce moge tylko zaproponować dwie rzeczy - mogę odsprzedać swoje które kiedyś kupiłem z nudów, albo polecę zmianę modelu - zwykłe podstawowe HD681 będą lepsze, trochę przekłamane i nie do końca przyjemne ale przynajmniej z jajem. A najlepiej za 200zł to byłoby kupić używki SR60e Grado i grać ze smartfona i tyle.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Grumcajs

  • 4 / 1467
  • Nowy użytkownik
19-04-2020, 21:49
Ile ludzi tyle opinii. Już się naczytałem o HD330 i stwierdziłem, że spróbuję z nimi jak coś to zawsze mogę zwrócić do sklepu i kupić coś innego. Dzięki wszystkim za pomocne odpowiedzi!

Corvus5

  • 2596 / 5359
  • Ekspert
19-04-2020, 21:59
HD-330 nie potrzebują specjalnego wzmacniacza, mimo 150 omów dają radę lepiej nawet niż niejedne 32 omowe słuchawki, szczególnie po korekcie pasma, gdzie te słuchawki względem innych w podobnej cenie wymagają po prostu mniej, więc jest zapas mocy. Tak, na basie są spore zniekształcenia, ale to dopiero poniżej 100 Hz THD zaczyna iść w procenty. Te słuchawki chyba nie przyjmą więcej niż 200 mW mocy, pojawia się clipping i chyba nie spowodowany brakiem prądu u mnie we wzmacniaczu, chyba, no ale to już konkretne poziomy głośności muszą być. Napięciowo na pewno było ok.

Ogólnie HD-330 to całkiem fajne słuchaweczki, warte o wiele więcej niż 130 zł. Reagują na zmianę wzmacniacza (a konkretnie bufora prądowego), który napędza słuchawki, poprawia się np. rozdzielczość wyższych tonów, które są poprawniej ułożone. Zamiast klusek z mielonym jest zaproszenie na specjalne danie. W innym paśmie nie zauważyłem absolutnie żadnej różnicy. Sądzę, że dopiero od pewnego poziomu źródła można by zauważyć poprawę.

@Alucard, HD681 też, w swojej cenie tak, ale nie prosto z fabryki, nie mają szans w starciu z HD-330, są za ostre, mają nierówne pasmo, mocny dołek i spore zniekształcenia na ok 4-5 kHz. Zupełnie inne granie.
« Ostatnia zmiana: 19-04-2020, 22:10 wysłana przez Corvus5 »

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
19-04-2020, 22:08
Sądzę, że dopiero od pewnego poziomu źródła można by zauważyć poprawę.
Można zauważyć w całym pasmie, ale nie bedą diametralne. Czy z Qutesta czy z telefonu, z albumu np KMFDM - Hau ruck! zrobiły mielonkę. Mielonek było więcej, chociaż początkowo ich tak nie odebrałem.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Corvus5

  • 2596 / 5359
  • Ekspert
19-04-2020, 22:11
Ej, niektórzy lubią mielone!!

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
20-04-2020, 11:56
Trzeba jeszcze wspomniec o jednej rzeczy a propo HD330. Wygoda. To sa nauszne imitujace wokoluszne. Pady sa twarde i przylegaja mocno do uszu powodujac dosc szybko bol. Komfort lezy i kwiczy, cos do czego nie idzie sie po prostu przyzwyczaic i dzwiek jakos nie jest chetny tego rekompensowac.  681 albo 681b maja te przewage ze sa w pelni wokoluszne chociaz z kolei te pady i palaki lubia sobie po prostu popekac ot tak. Z drugiej strony to sluchawki po 80zl.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
20-04-2020, 13:17
HD330 to moim zdaniem całkiem dobre słuchawki i wybitne jak za te pieniądze. Pisałem o tym na AH. U mnie grały długo z Benchmarkiem. Faktycznie jednak do wygodnych nie należą.

Grumcajs

  • 4 / 1467
  • Nowy użytkownik
21-04-2020, 13:31
Wyczytałem, że wymiana padów na welurowe pomaga, także o taką modyfikację się pokuszę pewnie.

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
21-04-2020, 13:33
Moim zdaniem problemem jest sam pałąk. Jest zbyt sztywny.