Audiohobby.pl

Technics RS-B965

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
01-04-2020, 14:53
Magnetofon przez tak wielu uwielbiany... tylko za co? Za beznadziejne brzmienie? (oczywiście mowa o magnetofonie nie modyfikowanym).
Fakt mamy tutaj wszystko 3 głowice, dwa wałki dobry silnik DD z kwarcem, kalibrację z generatorami B,C, dbx Hx-pro. Czyli jakby full wypas. I całość z plastiku, no cóż takie były czasy. Odnośnie brzmienia 965-tki odsyłam do tematu o RS-B765 PXS. Nawet RS-TR555 czyli "kopiarka" brzmi lepiej niż RS-B965. Ok, wystarczy tego oblewania "g..em" tego deka, bo wyposażenie jest całkiem dobre i po głębszych przeróbkach gra bardzo dobrze (potwierdzona opinia, więcej to już trzeba sobie poszukać na TH lub u Alex-a z TNT).

Poniżej mój pierwszy 965 był w idealnym stanie i z kartonem, tak miałem dwa. Bo wpierw pomyślałem że jest uszkodzony że tak beznadziejnie gra. Ale zakupiony drugi brzmiał identycznie hahahaah. :)
Na szczęście już ich nie posiadam.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
04-04-2020, 20:04
Jeden wylądował u mnie, po czym niestety wpadł w łapy nieodpowiedniej osoby...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 444 / 796
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2022, 15:16
Czy ktoś z kolegów posiada wymiary lewej (tej mniejszej - oznaczenie RXP0026) rolki w 965 ? Czy można gdzieś kupić oryginał lub dobrej jakości zamiennik, a może pasuje coś od innego modelu magnetofonu ? Będę wdzięczny za pomoc.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
05-09-2022, 19:49
Czy ktoś z kolegów posiada wymiary lewej (tej mniejszej - oznaczenie RXP0026) rolki w 965 ? Czy można gdzieś kupić oryginał lub dobrej jakości zamiennik, a może pasuje coś od innego modelu magnetofonu ? Będę wdzięczny za pomoc.
Modele 808 i 828 to na pewno, bo to prawie samo mechanicznie. Ale na tym się chyba kończy, wymiarów niestety nie znam. Można by coś było wtedy dobrać.  Ja niestety omijam te smietniksy szerokim łukiem ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 444 / 796
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2022, 22:46
Ok, znalazłem wymiary na tapeheads:  8.5mm x 7mm x 1,5mm (pasuje również 9mm x 7mm x 1,5mm). Problem w tym, że taką rolkę ciężko dostać, a te co są na Allegro do 965-ki mają średnicę 10mm - to jak dla mnie za dużo. Do tego nawet na oko wyglądają na słabej jakości.

Spróbuję przemyć oryginał preparatem "nowa guma" może da się ją uratować. Objawy są takie (po użyciu kasety z lusterkiem), że rolka zagniata taśmę na jednym z brzegów. Zobaczymy co będzie.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
06-09-2022, 08:49
To że 965 "zjada" taśmę to nie musi być problem rolki. Może to być także problem naciągu taśmy za co odpowiedzialny jest silnik od przewijania. A co dalej za tym idzie już znany dobrze problem diody zenera w sterowaniu tegoż silnika. Warto to sprawdzić.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1469 / 5277
  • Ekspert
06-09-2022, 10:02
W moim Akai GX-6 gniecenie taśmy pojawiło się gdy zdegradował się filc hamujący talerzyk lewy (czyli ten Z którego jest odwijana taśma). Rolka była ok, zwijający talerzyk ok, ale brak oporu z odwijanego talerzyka był problemem.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
06-09-2022, 11:03
W moim Akai GX-6 gniecenie taśmy pojawiło się gdy zdegradował się filc hamujący talerzyk lewy (czyli ten Z którego jest odwijana taśma). Rolka była ok, zwijający talerzyk ok, ale brak oporu z odwijanego talerzyka był problemem.
Oczywiście hamowanie lewego talerzyka jest bardzo ważne i jest powodem wielu problemów. Ale wystarczy tylko zmierzyć naciąg i już mamy odpowiedz. Także problem z poprawnym prowadzeniem taśmy może być bardziej złożony. Ale do sprawdzenia momenty naciągu i hamowania, rolka itp.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 444 / 796
  • Zaawansowany użytkownik
06-09-2022, 11:24
Dzięki za wszystkie sugestie. Nie mam niestety kasety do badania naciągu, ale mam sporo części od 707-ki i jak będę rozbierał tą 965 to wymienię cały talerzyk z filcem hamującym, silnik i zregeneruję rolkę. Na razie czas goni i się za to nie zabieram, ale jak już będę działać to dam znać jaki efekt.

RetroTape

  • 444 / 796
  • Zaawansowany użytkownik
21-09-2022, 21:45
Magnetofon udało się doprowadzić do stanu używania, bardzo pomogły posty kolegi Ttom, które znalazłem tutaj: http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.9090

Powodem usterki (zagniatanie taśmy przez lewą rolkę), był najprawdopodobniej hamulec lewego talerzyka, który poprawiłem zgodnie z instrukcją w postach, o których wspominałem powyżej. Generalnie prace objęły ten hamulec, wymieniłem silnik na nowy - miałem 707-mkę na części, wymieniłem zębatkę silnika, wyczyściłem rolki preparatem "nowa guma" (wyszły jak nowe) plus czyszczenie całego toru przesuwu taśmy i wszystko gra.

Zdobyłem też sporo nowego doświadczenia, ponieważ nie spodziewałem się, że sporo części od 707-mi jednak NIE PASUJE do 965, nawet układ DD ma inne taktowanie kwarcu i nie można go podmienić bo magnetofon za wolno kręci, wiele śrubek nie jest takich samych - przykładowo te trzymające silnik w 707 są krótsze, 965 ma dodatkową podkładkę na osi silnika, która jest powodem dodania jeszcze jednej blachy w systemie jego mocowania, koło zamachowe (flywheel) ma inne oznaczenia RXF0018 (965) RXF0008 (707) i mimo, że można je podmienić bez widocznego uszczerbku to mają zapewne inną wagę - sam nie ważyłem domyślam się i lepiej tego nie robić itd. Także nauki było sporo.