Audiohobby.pl

AKAI GX-A5X

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
23-01-2024, 22:28
Wracam do niego .
Rozkręciłem i poszedł na badanie... okazało sięze nadwyrężył siękabelek jeden sygnałowy i dlatego brakło prawego kanału.
Teraz jest.

Ale żeby go wyregulować przydała by się serwisówka albo przynajmniej napięcia dolby na scalaku AN7370 patrze na jego DS i nie wiem która noga.....P.S.

z tego co wyczytałem na TH to noga 1 i 180 mV to 0 dB
https://www.tapeheads.net/threads/dolby-mistracking-on-a-yamaha-k720.76347/

Tak też ustawiłem równiutko , a na wyjściu jest lewy kanał 8 mV więcej............wyrównać wyjście czy nie o to jest pytanie, bo ustawiuając zapis na scalaku bede miał zawsze lewy kanał więcej powiedzmy na wskaźniku co może wpłynąć na ustaienie wskaźnika i równości nagrań.
« Ostatnia zmiana: 23-01-2024, 23:09 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
24-01-2024, 23:46
Wyrównałem jednak wyjscie na równo  bo łatwiej mi pózniej będzie mierzyć zapis i bias.


Były spor kłopoty aby stabilnie ustawić bias i level, szalało to na różnych kasetach........

Problemem okazała się rolka.
Wymieniona rolka te 3- lata temu i odtwarzałem tylko kasety na YT  te z audycjami, potem stał i odpoczywał z rok......

Rolka popękała promieniście, widac na foto, jednocześnie jest dalej miękka, powiedziałbym nawet za miękka.
Pewnie z nią biasu się nie dało ustawić .........zobaczymy jest już nowa założona.

Jak już mechanizm wyciągnąłem to wlazłem do silnika, podkówke do regulacji uzdatniłem aby się nie zacierała przy kręceniu, wymieniłem 2 kondensatory elektrolity.
jedne pasek wąski się zbiesił to podmieniłem na nowszy.
Kalbiracja zapisu też szalała, stare podkówki wymieniłem na nówki Japońskie takie duże niebieskie, teraz to stoi stabilnie.

Kalibracje z racji tego iż serwisówki mi brak zrobiłem w standardzie , 0 dB 400 hz i 10 Khz -20 dB,  tzn zrobie jutro ponownie po tej wymianie rolki i podkówek brakło teraz czasu.
Zostało pare rzeczy do poprawek jak np aby suwaki ładniej pracowały...itd....

A switche z czolówki całość zmieniona bo już jeden szwankował, a że ich jest 9 to poszło szybko, nowe to nowe.

Stare kaseciaki jak stare auta,,,coś siezawsze znajdzie do zrobienia.

https://photos.google.com/share/AF1QipMUdYv_VRzeWaL3pXsGz88ncRY2eVsDTcCx9zQWFqNDNqyPeHJLc_u8nhdbni2iew?key=YWdFUjVLMjVEb0xIa0Z5YVppbjd0aEU3dlRYR2hn

W galerii pare fotek, podłączenia, kablowe, mechanizm itd......