Audiohobby.pl

Kompletujemy wieżę segmentową Technicsa

AWS 303

  • 854 / 5896
  • Ekspert
11-09-2008, 21:50
Witam.
Nadszedł ten czas, aby odstawić w kąt leciwą Toscę i poszukać czegoś lepszego...
Chcę skompletować wieżę segmentową Technicsa i proszę nie proponować innych marek - ja chcę Technicsa.
Mam już magnetofon RS-TR474 i chcę kupić wzmacniacz, tuner i CD do kompletu. Zgodność wzornicza klocków obowiązkowa. Wzmacniacz nie dużej mocy, żeby kolumny nie wybuchły, bo zmieniać nie zamierzam, max 50W RMS przy 4ohm. Tuner cyfrowy z RDS. CD ma być dobry i tyle. Do tego pilocik i kłębek kabli. Czekam na propozycje.

przemo_sunny

  • 521 / 5885
  • Ekspert
11-09-2008, 22:20
HA!!!! Nie wierzę!!!! Unitro-maniak wymiękł!!!

Ech dawne to były czasy kiedy się miało Technicsa. Powiem Ci tak: za grosze dobrego Technicsa nie kupisz. Najtańsze Technicsy miały montowane podzespoły identyczne jak miniwieże Panasonica. I wcale nie zagra to lepiej od Toski. Żeby złożyć sensownego Technicsa potrzebowałbyś coś ponad 1000zł.

AWS 303

  • 854 / 5896
  • Ekspert
11-09-2008, 22:33
>> przemo_sunny, 2008-09-11 22:20:26
>HA!!!! Nie wierzę!!!! Unitro-maniak wymiękł!!!
No fakt... Ale do codziennego słuchania lepiej mieć lepszy sprzęt...

>Powiem Ci tak: za grosze dobrego Technicsa nie kupisz. Najtańsze Technicsy miały montowane podzespoły
>identyczne jak miniwieże Panasonica. I wcale nie zagra to lepiej od Toski. Żeby złożyć sensownego Technicsa
>potrzebowałbyś coś ponad 1000zł.
Myślałem o czymś na wzór tego, co ma mój wujek. Nie identyczne, ale seria ta sama:
Wzmacniacz: SU-V500
Tuner: ST-GT550
Magnetofon: RS-TR474 - już taki mam
CD: dylemat. Chciałbym SL-PG560A, ale nie wiem, czy można nim sterować z pilota do wzmacniacza.

przemo_sunny

  • 521 / 5885
  • Ekspert
11-09-2008, 22:44
To co wymieniłeś to prawie w większości nowsza zaokrąglona seria sprzętów Technicsa. Tylko cd jeszcze ze starej kanciatej serii. Moje zdanie jest takie: nie podoba mi się to z wyglądu. Dźwiękowo nie wiem - nie słyszałem. Miałem starą kanciatą wieżę Technicsa całą metalową i grało to tylko trochę lepiej niż miniwieża Panasonica (SA-HD52). Z tego zestawu pozostał mi tylko magnetofon RS-B465 (waży prawie tyle co wzmacniacz Diory) resztę sprzedałem.

rafal996

  • 1090 / 5897
  • Ekspert
11-09-2008, 22:49
Nie będę Ci odradzał Technicsa, bo to nie o to chodzi. Powiem tylko jedno - jestem przekonany na 100%, że jeśli będziesz kompletował wzorniczo do tego magnetofonu (czyli obłe, "nowoczesne" kształty), to baaardzo szybko zapragniesz te klocki zmienić na coś mniej... plastikowego.

Wiem po sobie, bo sam sobie taką wieżę złożyłem i radość z tego była krótka. Jednak ta seria to zdecydowanie nie to...

Poza tym te klocki nie mają dobrej renomy. Wzmacniacz z tej serii... no ciężko będzie o max 50W. Chyba najsłabszy z tej serii SU-V300 ma 60W na kanał. A dodam, że ma on fatalną opinię - możliwe że słusznie, bo sam posiadałem SU-V620, jeden z wyższych modeli z tamtego okresu i też nie było to nic porywającego. Grał i tyle, stara Unitra była bardziej muzykalna.

Lepiej jest z CD. Posiadam do tej pory SL-PS770A i chociaż też nie brzmi porywająco, ale za to poprawnie i przynajmniej jest to solidny, bezawaryjny sprzęt, prawdopodobnie nie do zajechania. Razi tylko paskudny, plastikowy front, ale wszystkie takie miały...

Natomiast tuner posiadam ST-GT550 RDS, też jeden z teoretycznie dość wysokich klocków serii. Ma on co ciekawe aluminiowy front, to już jakiś plus ;) Ale za to wymaga chyba jakiejś ogromnej anteny, bo łapie, przynajmniej u mnie, po prostu słaby sygnał. Tuner planuję w najbliższym czasie sprzedać.


Jeśli mogę Ci coś doradzić, to jeśli już ma być Technics, to przemyśl możliwośc kompletowania sprzętu ze starszej serii. Tam przynajmniej fronty były aluminiowe...

Molibden

  • 1906 / 5901
  • Ekspert
11-09-2008, 23:42
Hahaha, SU-V300/500 to popularne lombardowe paździerze. Wzmacniacz na poziomie co najmniej SU-VX500/600/700 chociaż nie podabła mi się współpraca tego X500 z głośnikami przy mocniejszym odkręceniu głośności, robiło się juz bardzo nieciekawie powyżej połowy skali.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

paww

  • 327 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2008, 23:49
Pomijając wszelkie inne aspekty, podoba mi się ... czuję w tym wszystkim pasję AWS 303, taką prawdziwą, którą część przechodziła w przeszłości, ... tylko zazdrościć.

Chruper

  • 143 / 5885
  • Aktywny użytkownik
12-09-2008, 00:13
Dyskusja fajna i tak jak napisał paww, podziwiam . . . sam jakiś czas temu zapłaciłem 400 zł za przerobienie radiomagnetofonu Panasonica na obecne częstotliwości radiowe, coby nadal mógł stać w kuchni (kupiony w latach młodości w Pewexie za krwawicę :).
A co do obostrzenia o tych 50 [W] max i informacji od rafal996, to nie rouzmiem Cię AWS303, dlaczego tak zakładasz. Przecież z reguły im mocniejszy wzmacniacz tym lepiej. Możesz spokojnie dobierać coś silniejszego niż 50.

AWS 303

  • 854 / 5896
  • Ekspert
12-09-2008, 07:25
Technics metalowy moze i ładniejszy, ale ja chcę klocki z tej serii... :)
Mam katalogi Technicsa pożyczone od wujka, więc mogę oglądać i wybierać ile wlezie.

Radmar

  • 1138 / 5901
  • Ekspert
12-09-2008, 08:06
AWS, czyżby również sentyment do Technicsa wziął górę (czasy oglądania sprzętu na półkach Pewexów?)? Mówisz, że podoba Ci się ta seria zaokrąglona. No pewnie, kazdemu podoba się coś innego. Jako pasjonat sprzętu tej firmy mógłbym Ci coś doradzić, ale jeśli chodzi właśnie o starsze serie te kanciate. Moje zainteresowanie skończyło się na ostatniej serii kanciatej w 1992 roku. Nowsze jakoś do mnie nie przemawiały tym wyglądem. Brzmieniowo ponoć tez się różnią.

Biorąc jednak pod uwagę ogólne opinie dotyczące tych serii, to proponowałbym Ci abyś wybierał raczej modele z górnej półki, najlepiej te najwyższe, wtedy jest szansa, że będziesz zadowolony z ich brzmienia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Radmar

  • 1138 / 5901
  • Ekspert
12-09-2008, 08:08
>> AWS 303, 2008-09-12 07:25:55
Mam katalogi Technicsa pożyczone od wujka, więc mogę oglądać i wybierać ile wlezie.

AWS, a w kwestii katalogów, a masz może jakieś katalogi Technicsa patrząc od roku 1992 w dół?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Kornel Lone

  • 42 / 5750
  • Użytkownik
12-09-2008, 11:24
Rozumiem szeroko rozumiane "wielbicielstwo", a nawet popieram, ale...

Myśle że wydasz niepotrzebnie pieniądze, które mógłbyś np. wydać na modernizację Toski i wyszedłbyś na tym 100 razy lepiej jeśli chodzi o jakość dźwieku, a o to chyba najbardziej Ci chodzi?

A tak oprócz tego że zmienisz pudła i grawerunek na nich nic wiecej nie zyskasz :).

Muszę szczerze powiedzieć że ten su-v500 to nie jest aż taka katastrofa dźwiękowa jak się go określa, ale np. nawet nasz poczciwy radmor jest wyraźnie  lepszy, zwłaszcza w kwestii stereofonii, muzykalności.

Ten wzmak gra suchym, eznamietnym, prawie wcale nie odrywającym się od kolumn dźwiekiem,  który nie dostarcza specjalnej przyjemności ze słuchania.

Kuleje wypełnienie basu, szczegółowość, przestrzeń.

Lubi się przegrzać, rozłaczyć kolumny bez powodu i przesterować

Nie ma właściwie specialnej możliwości modyfikowania go, a te zaciski do kabli to jest zdecydowanie jeden z najciekawszych (i najgłupszych) pomysłów w chistorii techniki. I ...ciężko je wymienić na coś innego.

P.S.

Co do wybuchających kolumn - to właśnie im wzmak mocniejszy, tym bezpieczniejszy dla głośników (przester, wzbudzanie) :)

Pozdrawiam

rafal996

  • 1090 / 5897
  • Ekspert
12-09-2008, 11:36
SU-V500 nie słyszałem, ale miałem dłuższy czas SU-V620 i z grubsza zgadza się z Twoim opisem. Jedyne co miał dobre, to system chłodzenia - aktywny wentylator włączający się przy wysokich poziomach głośności, dzięki czemu wzmak grał u mnie kiedyś prawie 12 godzin bez przerwy i to głośno, a był chłodny.

Ale dźwięk bez emocji, płaski i suchy. Niby nic mu nie można konkretnego zarzucić, bo nic ewidentnie nie psuje. Ale to nie ma jajec, jakieś takie nudne, beznamiętne. Kompletnie nie sprawia przyjemności. Znamienne, że jak zamiast niego podłączyłem na chwilę starą Unitrę PW-3017, to zagrała bardziej żywo i muzykalnie, sprawiała po prostu dużo większą przyjemność podczas słuchania, choć dźwięk miał wyraźnie większe zniekształcenia.

przemo_sunny

  • 521 / 5885
  • Ekspert
12-09-2008, 11:39
Pisałem wcześniej że tańsze wzmacniacze Technicsa miały montowane scalone końcówki mocy identyczne jak w niektórych miniwieżach Panasonica. W tym V500 siedzi prawdopodobnie SVI3102D i jest odpowiednikiem RSN 3502B. Ma może ktoś noty katalogowe od tych układów?

Radmar

  • 1138 / 5901
  • Ekspert
12-09-2008, 12:05
A z kolei w SU-V620 jako końcówka mocy siedzi RSN3306A.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek