Audiohobby.pl

JVC KD-VR5

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
18-07-2022, 14:54
gratulacje.a opinie  moja znasz

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-07-2022, 08:29
No i klapa :(   Podłączyłem sprzęta jak należy i cieszyłem się jak gra i nie zbrzydła mi nawet taśma którą puściłem > w kółko.
   Coś nawaliło w układzie od prędkości silnika bo przyśpieszył tak że słychać jakby przy przewijaniu odtwarzał.   
  Trzeba będzie kuć :(
Ja to specjalista jestem choroba.
 Mnie to nawet Tamagotchi zdechło kiedyś hahahahaah,  ,   mała mi to do dzisiaj wypomina bo dostałem do opieki -nooooo-- 

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
19-07-2022, 22:33
Najpierw świrował z prędkością a dzisiaj już całkiem zdechł.   Wydłubałem silniczek i to wszystko co dałem radę dzisiaj zrobić.   Chociaż biorąc pod uwagę temperaturę  (teraz o 22:26 gdy to piszę- termometr na oknie pokazuje  38 stopni   a było lepiej hehe) to i tak osiągnięcie.

   Prawie nie trzeba było lutownicy żeby odlutować druty.
Regulator obmierzę rano jak da radę.  Bankowo on zdechł bo napięcie 14V  na kablu zasilającym jest   a i na krótko sam silnik działa.



chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
20-07-2022, 09:07
Może za szybko odtwarzać też jeśli prawa rolka dociskowa nie w pełni dochodzi do osi capstanu.
Paweł

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
20-07-2022, 09:57
Z rolkami jest wszystko OK.   To po regulacji tak wyszło-  zmniejszyłem nieco prędkość -  grał ze dwie godziny normalnie i dostał kopa.  A wczoraj gdy wróciłem do niego to po uruchomieniu najpierw rozpędził się i zdechł heheh.
  No i tak jak wspomniałem na kablach zasilających jest napięcie-  podłączony na krótko silnik kręci  a z regulatorem zero reakcji.
   Swoją drogą to widać zmiany >budżetowe <  w silniku w stosunku do tego jaki jest w TD 66.    Nie ma stopowego łożyska na stronie komutatora tylko wszystko na plastiku.  Ale za to lepiej zrobione podparcie z tyłu-    nie kawałek badziewnej pianki tylko fajna gumowa wytłoczka.   W sumie silnik pracuje bardzo cicho :)    Tak więc w zasadzie trudno obstawać przy tym że  zmiany nastąpiły wyłącznie na gorsze.   Poza tym o wiele łatwiejszy w rozmontowaniu  :)
« Ostatnia zmiana: 20-07-2022, 10:02 wysłana przez pień »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
20-07-2022, 21:24
Dobra chłopy-  jest tak że na płytce regulatora sprawdziłem wszystkie elementy i zdają się być OK.   Ale jest taka cholera pt.  AN6601
  Wylutowałem drania i myślałem że to tranzystor a google pisze że to > Low Noise JFET Amplifiers  hehe.
   Jakoś to można sprawdzić za pomocą miernika?   Czym ew.  można zastąpić 


ed:   z jednej strony na nodze która ma bezpośrednie połączenie z silnikiem nie pojawia się napięcie niezależnie od tego jak kręcić potkiem.
   
« Ostatnia zmiana: 20-07-2022, 21:28 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
20-07-2022, 21:27
1. sprawdzić/wymienić kondziorki i sprawdzić działanie silnika.
Jak to nie dało efektu sprawdzić pozostałe elementy bierne, no bo jak wszystko sprawne to uwalona kostka.
Stabilizator nie problem, można podpiąć jakiś zewnetrzny.
Może tez zacierać się łożyskowanie pod obciążeniem, tam gdzie jest koło pasowe.

edit, spóżniłem się....

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
21-07-2022, 00:22
No właśnie chciałem >zewnętrzny  <   podmontować.     Też ma nawet regulator na AN   tyle że 6605  -  niestety drobny problem.
  Na samym zastępczym regulatorze nie ma potka do regulacji  i idą do silnika cztery przewody.  Dwa zasilanie a pozostałe dwa do regulacji która jest na płycie głównej.     Muszę na spokojnie sprawdzić najpierw czy ten potencjometr ma jakieś powiązanie z resztą płyty czy po prostu tak to wymyślili -  żeby było ciekawiej.   Jeżeli tylko po prostu sobie tam siedzi to spoko-  wymontuję i powieszę gdzieś na silniku.
    Właściwie to nawet cały silnik można pożyczyć-    Nie ma takiej wypasionej dodatkowej obudowy ekranującej ale same gniazda na śrubki pasują tak jak i ośka.
>potencjalny dawca to dwukaseciak Aiwy  z której nic nie będzie bo ruina kompletna chociaż 5 lat młodsza niż ten JVC

(no chyba że można AN6601  zastąpić 6605-   z tym że 6601 ma trzy odnóża :)   a 6605  -  chyba osiem hehehe )
« Ostatnia zmiana: 21-07-2022, 00:28 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
21-07-2022, 06:19
Może mozna podpiąć przynajmniej na test inną płytke z silnika do którego idą 2 przewody zasilające nawet z nowszych modeli

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
21-07-2022, 08:17
Nie mam innych - psia kość.   Tzn. mam ale to trzeba by z całym silnikiem który wymagałby większych kombinacji żeby go tam zamontować.   Silnik od Sony - większy  i ma tam jakieś swoje wyjścia dodatkowe na regulator bo ma  nadajnik prędkości pracy.   Płytka dosyć skomplikowana ale wszystko sprawne.   Oczywiście jest również dosyć duża i nie jest zintegrowana z silnikiem ale akurat na nią miejsce by się znalazło.   

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
23-07-2022, 16:34
Popełniłem dzisiaj wyrób z kabli i części od zdechłej Aiwy.  Śliczne jak z prawdziwego kołchozu jednak działa :)
  Regulatoro-podobne mające zastąpić oryginalny JVC


  I nawet udało się wyregulować-  chociaż mały potencjometr i trochę trudno trafić w dobre miejsce.
  Jednak to budżetowa dukasetowa Aiwa i jej regulatory najlepsze nie są  i nie trzyma w punkt obrotów -  buja się parę Hz w tą i nazat.
Nie na tyle żeby było słychać ale.................
  wnerwia
   

« Ostatnia zmiana: 23-07-2022, 16:40 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
23-07-2022, 20:13
Popełniłem dzisiaj wyrób z kabli i części od zdechłej Aiwy.  Śliczne jak z prawdziwego kołchozu jednak działa :)
Najważniejsze że działa. ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
24-07-2022, 00:28
Kilka spostrzeżeń po paru godzinach słuchania.
  Gra świetnie :)  Jestem w sumie lekko zaskoczony że ta mała obrotowa głowica daje radę :)  Chyba mieli w tamtym czasie gdy powstawała ta seria jakiegoś kumatego gościa od toru odczytu.   Z nagrywaniem szału nie ma chociaż nieźle sobie radzi z niemieckimi chromami heh.
Lepiej od TD- ciekawe.
  Pamięć działa i rozciąga działalność na obie strony taśmy-  ale guzikologia trochę zamotana i trzeba potrenować żeby to ogarnąć ale za to nie zapomina programu po wyłączeniu magnetofonu  :)   Fajne.
  Mój druciarski regulator trochę się ogarnął  -  zwiększył precyzję ale trzeba było doregulować ponownie.  Tam są dwa małe elektrolity, możliwe się się trochę uformowały.

No i teraz tak:  słucham sobie i coś mi nie pasuje.  Otóż magnetofon odtwarza rewersyjnie nieco wolniej niż w normalnym kierunku motania taśmy w kaseciakach.  Chwilę zajęło zanim załapałem dlaczego.
   Koła zamachowe kapstanów duże i ciężkie-  to OK oczywiście ale dla >wygody<  fabrycznej są identyczne.
Pasek biegnie tak że opasuje  prawe koło wewnętrzną stroną, brzuchem-  tą samą po której kręci silnik  a lewe koło napędzane jest grzbietem.   Nie ma zróżnicowania w średnicy kół uwzględniających grubość paska.   Tam zdaje się jeszcze jest fabryczny  i jego grubość wynosi 0,4 mm   O tyle powinno być w promieniu mniejsze lewe koło żeby kręciło z taką samą prędkością jak prawe.
Trochę minus dla JVC  bo w obwieszonym psami Technicsie nawet w reversyjnym małym dwukaseciaku X-901 koła są zrobione na konkretną stronę mechanizmu.
    Nie wyrobię i poprawię to rano samodzielnie.   Oczywiście nie będę toczyć koła zamachowego celem zmniejszenia promienia o  0,4 mm.
  Zwyczajnie dodam trochę nakładką na prawe koło i będzie po zawodach.
Oczywiście nikt normalny nie zwróciłby na to uwagi-  chyba że coś by mu nie pasowało w brzmieniu w dobrze znanym utworze.
    aa  pasek   125x5x0,4 mm   - długość po złożeniu.
  Może komuś  przyda  się:)

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
24-07-2022, 15:23
Może jednak warto by spróbować jednak zwiększyć tarcie na styku koła i paska, bo pewnie po tylu latach powierzchnie te są śliskie i nie trzymają, Pasek warto wymienić, chyba że jego naciąg jest jak nowy, spadek naciągu też daje swoje......pare kaseciaków z takimi objawami miałem w rękach......i przyczyny były różne, nawet wymiana rolki lewej pomagała no bo to też jest w napędzie....

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
24-07-2022, 15:37
Rolki trzymają dobrze.  Ten magnetofon nie >faluje <  dźwiękiem.   Po prostu gdy np. ustawiony w punkt na 3150 Hz  na pracy w prawo  przy reversie idzie na 3110  mniej więcej z tą samą precyzją. Ten regulator od Aiwy buja plus minus 5 Hz.  Ustawisz 3150 na rewersie to masz 3200 w prawo.   Niewielka różnica ale powoduje że można odebrać>  coś nie tak.  I na pewno to nie wynika z poślizgów na rolkach.
   Zresztą zamieniałem je ze sobą i żadnego skutku to nie odniosło.

filmik- revers z pomijaniem pustego :)

 https://youtu.be/jdphl75myUs
« Ostatnia zmiana: 24-07-2022, 17:26 wysłana przez pień »