Audiohobby.pl

Jak dobrac ramie do wkladki i wkladke do ramienia ?

Zmelmag

  • 663 / 369
  • Zmelmag
19-12-2019, 08:15
Nie jestem gramofoniarzem ale temat mnei zaciekawil, kiedys ramiona generalnie byly ciezsze a igly jak sie domyslam sztywniej zawieszone ?

Co to dawalo ? Jak sie to dobiera ?
bonżur :-)

Bacek

  • 1957 / 4503
  • Ekspert
19-12-2019, 19:49
Ogólnie dobiera się tak żeby  rezonans był odpowiednio nisko ale nie za nisko. Niecentrycznosc płyty i jej nierówność będzie generować jakieś częstotliwości do 5hz z drugiej strony powiedzmy że odtwarzamy od 20hz. Także niepotrzebne nam rezonanse w tych zakresach. Zazwyczaj celuje się w rezonans w granicach 10, 9 Hz. W teorii można to liczyć z masy efektywnej i podatności wkładki ale masa jest podatna na zakłócenia w postaci cięższych śrubek czy wkładek, a z kolei żadko który producent podaje efektywność dla potrzebnej do wzoru częstotliwości. Także najprościej zmierzyć lub nawet na oko obserwować. Płyta testowa z niskimi częstotliwościami po kolei i obserwacja gdzie najmocniej buja. Oczywiście z samych danych, licząc, gdzieś w pobliże można się wstrzelić.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 1957 / 4503
  • Ekspert
19-12-2019, 20:58
Na vinyl engine możesz w cartridge database szukasz sobie wklafeczki. Jak ma podane dynamic compliance to klikasz przycisk z cyferka i przenosi  cię na matrix z masami efektywnymi ciężarami wkładek i śrubek oraz częstotliwościami.

https://www.vinylengine.com/cartridge_database.php?m=Denon&mod=&t=any&sort=2&Search=Search&sty=&ovlo=&ovhi=&can=&dclo=&dchi=&stid=&masslo=&masshi=&notes=&prlo=&prhi=

https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator_results.php?m=Denon+DL103&cm=8.5&dc=5&search=search
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES