Audiohobby.pl

Nakamichi 700ZXL

Stanis

  • 94 / 5651
  • Użytkownik
10-12-2019, 14:35
Niestety stopień skomplikowania tego magnetofonu + wiek = taka sytuacja.
700ZXL, którym jest uboższym, ale bardzo bliskim krewnym 1000ZXL dał mi w kość, a za dużo przy nim nie robiłem.
Nie wiem jak będzie u Stanisława, bo jego magnetofon został już poddany renowacji, teraz to po prostu jakaś awaria. Niemniej Norman kompletną odbudowę magnetofonów Nakamichi 700ZXL, 1000ZXL szacuje na ok. 60-70 roboczogodzin i życzy sobie za usługę 1500 euro.

PS. Fajny nick Stachu :)
Artur! Nie strasz, bo nie dożyję....))!!
Stach

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
14-05-2021, 20:20
Ciekawią mnie Arturo takie rzeczy w związku z "mała mikrowelą".
Zapis i odczyt na ZXL-u jako kompletny magnetofon w porównaniu do ZX-7 lub CR-7E.
Zapis na ZX-7 i odtwarzanie tego materiału na ZXL-u.
To tak o tym co ostatnio rozmawialiśmy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
26-05-2021, 14:52
Miałem dziś chwilkę i trochę posłuchałem.

Jako kompletne decki Nakamichi grają nieco inaczej. 700ZXL gra bardziej miękko, gęsto, potężniej, dźwiękiem bardziej wypchniętym przed zestawy głośnikowe. Bas schodzi niżej. Brzmienie jest  jakby bardziej analogowe, plastyczne i "lampowe".
ZX7 wszystko rysuje  cieńszą kreską, delikatniej, zwiewniej. Średnica jest też mniej barwna. Scena węższa. Wydaje się bardzie neutralny i zdystansowany w przekazie. 700ZXL kapitalnie brzmi w rocku, gdzie jego szerokie namacalne granie z gęstą średnica świetnie się sprawdza. ZX7 jest solidnym rzemieślnikiem, mniej czaruje, ma brzmienie bardziej "monitorowe".

Kaseta TDK SA rocznik 1988 nagrana na ZX7, a odtworzona na 700ZXL gra trochę bardziej 3D niż nagrana na 700ZXL. Dźwięk posiada nieco cieplejszy i subtelniejszy charakter. Wokal jest wyraźniejszy i nieco dalej wysunięty do przodu. Podobne odczucia mam słuchając nagrań dokonanych na 700ZXL/ZX7 na innych magnetofonach. Te nagrane na 700ZXL brzmią bardziej "matowo".

Różnice nie są duże, ale słyszalne od razu.
« Ostatnia zmiana: 26-05-2021, 15:55 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
26-05-2021, 17:32
Arturo dziękuje za kilka słów Twojej opinii. :)
Nic mi nie pozostaje tylko szukać małej mikroweli...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
11-06-2021, 22:02
Przeglądałem dokładnie to ogłoszenie na portalu aukcyjnym i wychwyciłem małe nieścisłości. O których niema mowy w opisie aukcji mianowicie, wyświetlaczowi brakuje podziałki skali ... Dodatkowo z lewej strony wyświetlacza jest mała wypustka która nie istnieje w innych modelach znalezionych w necie. Podejrzewam że ten egzemplarz miał jakieś "grube przejścia". Wobec tego odpuszczam sobie tego i szukam dalej...
Zdjęcia pochodzą z aukcji.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
12-06-2021, 00:21
wyświetlaczowi brakuje podziałki skali ...

To akurat nie jest kłopot, mogą być przepalone żarówki.

Dodatkowo z lewej strony wyświetlacza jest mała wypustka która nie istnieje w innych modelach znalezionych w necie

Aż poszedłem pomacać :) I nic takiego nie występuje w żadnym z egzemplarzy, które są u mnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
12-06-2021, 16:58
To akurat nie jest kłopot, mogą być przepalone żarówki.
Jeśli to tylko żarówki to nie było by stresu. Ale wszystkie? Jest zbyt dużo takich "ale"  ... fakt cenowo "przystępny" ...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.