Audiohobby.pl

Technics RS-B100

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 14:16
Kilka zdjęć odemnie jak miała pierwszy przegląd w 2016 roku.

Rolki pasują od modelu RS-M273. (niestety nie pasują) jest napisane na dole tej strony dlaczego.

małe video z 2018 roku jak jeszcze idler był na "chodzie".



cdn...
« Ostatnia zmiana: 07-04-2020, 00:18 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 14:21
Kolejne fotki mechaniki :

cdn....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 14:23
i na dziś już ostatnie fotki mechaniki :

Zaznaczony na ostatnim zdjęciu styk PLAY trzeba uważać na niego jak składamy mechanizm by go nie zagiąć lub nie połamać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
04-04-2020, 17:22
Piękne fotki i jak zawsze dobra robota, Wojtku :) Gratuluję!
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-04-2020, 17:59
Piękne fotki i jak zawsze dobra robota, Wojtku :) Gratuluję!

Kiedyś tzn. w 2016 roku była dobra robota owszem, ale idler od Słowaka wysiadł szybko. I dziś właśnie skończyłem zakładanie nowego. Była także mała regulacja pracy silnika DD na oscyloskopie i jest git. Jak będę mieć chwile to dziś powklejam foto i video :)

Edit.
Braku kasowania poprzedniego zapisu jeszcze nie ruszyłem jakby ktoś pytał :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
06-04-2020, 12:33
W sobotę miałem trochę zadań domowych więc nie maiłem już czasu na nic tym bardziej na zdjęcia i filmy. A w niedzielę mam jeden dzionek dla siebie więc niema mnie przeważnie na forum. Dziś wracam znów do pracy ze sprzęciorami i nadrabiam zaległości.
Pierwsze małe video z wymiany idlera, zamontowałem oryginał Technics-a QXI0118 przeznaczony do RS-B100.
Problemy odrazu znikły, jak widać przewija bardzo dobrze bez żadnych poślizgów.



Dodatkowo sprawdziłem pracę silnika DD i wyregulowałem napięcie 3V i odpowiedni przebieg na nodze 2 w scalaku IC602. Rożnica była minimalna więc tylko mała korekta. Sprawdzenie poziomu 0dB 160nWb/m było tylko formalnością.
Do pełni szczęścia tylko to kasowanie i będzie git.
Poniżej małe foto z wymiany idler-a:
Pokazałem jak wyglądają idlery. od lewej:
1. Nowy oryginał
2. oryginał od nowości
3. od Słowaka po 1.5 roku pracy
4. od Słowaka nowy nie używany.

Dziś postaram się siąść do tego kasowania, i obadać co i jak.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
06-04-2020, 14:42
Oryginał to jednak oryginał ;) Gratuluję! To teraz tylko powalcz z tym kasowaniem i setka odzyska zdrowie w 100% :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

siwy

  • 658 / 2577
  • Ekspert
06-04-2020, 16:32
Jak zwykle super robota Wojtku, no i magnetofon do którego można wzdychać
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
06-04-2020, 16:54
Niestety takiej jakości zamienniki gumowe mamy aktualnie do dyspozycji.
Choć każda "setka" zasługuje na taki oryginał, obawiam się, że Twoja Wojtku jest jedną z nielicznych, która go dostanie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
06-04-2020, 17:58
Faktycznie co do zamienników to widać gołym okiem, że są one nie takie jak potrzeba. Bieżnia jest śliska i nie wystarczająco elastyczna. A po krótkim czasie jakim było 1.5 roku użytkowania zamiennika (oczywiście grane od święta, a nie katowany dzień w dzień) magnetofon znów miał problemy z przewijaniem.
Obecnie po wymianie na oryginał widać na video (tym z wpisu wcześniejszego) że przewija bardzo dobrze. Mam nadzieje że na dłużej.
Obecnie dziś powalczyłem troszkę z tym kasowaniem i co zauważyłem. Magnetofon po włączeniu kasowania, kasuje sygnał bez problemu. Natomiast po dosłownie 8-10 sekundach zaczyna przebijać pomału stary sygnał (lekko przytłumiony) i po 15 sekundach już kasowanie ustaje i słychać tylko ten stłumiony nie dokasowany sygnał.
Trany w generatorze i wokół sprawne, kondy sprawne, diody także hehe. Oczywiście zasilanie jest w porządku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5868
  • Ekspert
06-04-2020, 18:04
Ale mocno wyślizgany en idler od Słowaka. Już nawet od nowości jakiś taki wybłyszczony dziwnie. No cóż, tak to z zamiennikami jest.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
06-04-2020, 19:25
na video widać jaki jest efekt kasowania po kilku lub kilkunastu sekundach:

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
06-04-2020, 23:00
Tak, jak gadaliśmy ostatnio - pewnie wysiada któryś kondensator w okolicy generatora prądu kasowania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
06-04-2020, 23:34
Tak, jak gadaliśmy ostatnio - pewnie wysiada któryś kondensator w okolicy generatora prądu kasowania.

Jakubie pisałem o tym w poście wyżej, że wszystkie kondy sprawdziłem.... :)

Ale temat już ujarzmiony, problemem okazała się lewa rolka. Była zła, wychodzi na to że tylko prawa rolka pasuje od RS-M273 ale już lewa jest inna i taśma po jakimś czasie się podnosi. Co dalej skutkuje brakiem docisku do czoła głowicy kasującej i nici z kasowania. Kolega z TH o niku "20tajk7" przypomniał mi by podnieść lewą rolkę... i już dalsze sprawy potoczyły się lawinowo :) nie ukrywam, że całkowicie pominąłem sprawę tej rolki sądząc że jest dobra, podczas odczytu nic nie wskazywało że taśma pływa... a tu takie kwiatki.

No cóż człowiek uczy się całe życie :)

Poniżej video z załatwieniem problemu już z podstawiona starą oryginalną lewą rolką.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

siwy

  • 658 / 2577
  • Ekspert
07-04-2020, 08:20
Ale numer, ale tak to nie raz jest, że szukamy przyczyny awarii zupełnie w innym miejscu. Najważniejsze, że problem wyeliminowany.

Miałem tak z moim mesiem, wymieniłem czujnik obrotów wałka rozrządu, a po miesiącu zaczęły się pojawiać dziwne objawy szarpania przy ruszaniu ze stukiem w okolicach skrzyni biegów. Cztery osoby szukały jednocześnie co to może być. Padło w końcu na listwę wtryskową lub, że coś się dzieje ze skrzynią biegów. Zostawiłem auto mojemu mechanikowi i pojechałem do roboty, dzwoni po kilku dniach i mówi, że naprawił, okazało się, że nowy czujnik wałka rozrządu raz działał, a raz nie. Po wymianie na drugi wszystkie problemy zniknęły. A na początku upierał się, że to nie może być czujnik, no bo przecież jest nowy.
Sorry za zejście z tematu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław