Audiohobby.pl

DAC za ± 5kzł

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
06-11-2019, 23:08
Chciałbym przeskoczyć o klasę z M2Tech Hiface DAC (mały przenośny DAC za ok. 900zł) + IFI Defender. Wzmacniacz słuchawkowy niepotrzebny, wyjścia XLR mocno wskazane (mam kolumny aktywne). Ma działać głównie na Linuksie więc jakieś software'owe konwersje np. DSD prawdopodobnie nie będą działać.

Takie wyglądają ciekawie za ok. 5kzł:
- Chord Qutest - muzykalny ale brak XLR
- RME ADI-2 DAC - brzmienie raczej w kierunku sterylności; dużo opcji konfiguracyjnych (filtry, EQ); ma wzmacniacz słuchawkowy ale raczej słaby
- M2Tech Young DAC MK III

Aktualne brzmienie małego M2Techa Hiface jest dla mnie ciągle bardzo fajne, analogowe z raczej ciemną średnicą, przypomina mi TDA1541 tylko ogólnie lepsze technicznie. Mógłbym go zostawić gdyby nie opinie sugerujące że można sporo lepiej. To, do czego mógłbym się przyczepić to ewentualnie nie dość dobra dynamika i "rytmika".

Jakieś sugestie nad czym jeszcze warto się zastanowić?

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
15-11-2019, 21:41
@gruesome, jeżeli nie Questyle CMA Twelve, to może coś takiego jak Fostex HP-A8MK2.
Co prawda nie ma XLR i wyjść zbalansowanych, ale za to ma parę innych gniazd i gra bardzo dobrze.
Ze słuchawkami Fosteksa może dodatkowo łapać synergię i grać jeszcze lepiej niż z modelami innych firm.
Zdaje się, że jest minimalnie bardziej rozdzielczy górą, kosztem zejścia na dole i chyba ciut bardziej muzykalny niż Questyle 12.
Gdy podkręciłem "amp gain" z 0 na 10dB spokojnie wysterował 600 omowe Beyerdynamic DT880.
Zagrały pięknie jak nigdy dotąd, na dodatek z fajnym, dobrze wyartykułowanym basem.
Można z nimi zostać jako ze słuchawkami docelowymi. Nic więcej nie potrzeba do audiofilskiego szczęścia.
Planarne Audeze LCD3 zagrały z wielką energią, klarowną góra, pięknie nasyconą średnicą i wręcz wzorcowym basem.
Paweł, to na pewno nie było trzepanie koca. :) Przy tym zero mułowatości. Całkiem jak nie planary.
Były precyzyjne, szybkie i rozdzielcze. Aż się chciało słuchać.

Moim zdaniem, to urządzenie poradzi sobie, nawet z trudnymi do napędzenia słuchawkami.
Ma bardzo dobry preamp, wzmacniacz słuchawkowy i bardzo dokładny potencjometr.
Pozwala łatwo ustawiać właściwą głośność, nawet dla słuchawek o bardzo niskiej impedancji i wysokiej skuteczności.
W Internecie są recenzje tego urządzenia. Ze słuchawkami Fosteksa też.
Na pewno widziałem opisy jego grania z TH610 i TH900.
@gruesome poszperaj, poczytaj, może Fostex HP-A8MK2 to jest to, czego szukasz.
« Ostatnia zmiana: 15-11-2019, 22:22 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
15-11-2019, 23:14
Tyle że ja raczej nie szukam combo z dobrym wzmacniaczem słuchawkowym, bo wzmacniacz symetryczny Majkela powinien być lepszy od combo w tej cenie (na pewno jest kilka razy mocniejszy od tego Fosteksa, wg specyfikacji; ten Fostex nie wysteruje w 100% T60RP). Raczej albo sam DAC albo combo gdzie niewiele kosztów poszło na wzmacniacz słuchawkowy.

Ciekawostką jest, że mój M2Tech Hiface wyglądający gorzej niż pendrive za 10zł obsługuje pliki 384kHz, a ten piękny Fostex nie. Qutest i ADI-2 DAC obsługują nawet 768kHz. Nie mówię, że to ma jakieś praktyczne znaczenie.

@Alucard a jak tam Twój Qutest? Jak gra i z czym porównywałeś?

« Ostatnia zmiana: 15-11-2019, 23:18 wysłana przez gruesome »

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
15-11-2019, 23:42
...ten Fostex nie wysteruje w 100% T60RP...

Chyba przesadzasz. :) T60RP, to nie są trudne słuchawki do wysterowania, szczególnie podług tych które opisałem.
Myślę, że one ogólnie nie są trudne do wysterowania. Jakby nie było to 50Ω słuchawki z czułością 92dB/mW.
Moc wejściowa 3W to maksimum, którego nie powinieneś przekraczać, a nie to (lub więcej), co trzeba im zapewnić żeby zagrały.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
15-11-2019, 23:58
Moc wejściowa 3W to maksimum, którego nie powinieneś przekraczać, a nie to (lub więcej), co trzeba im zapewnić żeby zagrały.

Na pewno masz rację, ja się nie znam. W specyfikacji jest input tolerance up to 3000mW.

Tylko czy tu chodzi tylko o głośność? Dlaczego na Forum608 bas trzeszczy nawet przy cichym słuchaniu, choć ogólny poziom głośności można ustawić wysoki? A z telefonu bas nie trzeszczy, ale maksymalny poziom głośności jest niski?