Audiohobby.pl

Pream - nowe lampy 12AX7

  • Gość
11-03-2008, 06:08
Witam wszystkich,
Myślę o wymianie lamp w przedwzmacniaczu swojego wzmacniacza (lampy 12AX7, hybryda), gdyż słyszałem i czytałem, że lampy - posługując się terminologią branży samochodowej - "z pierwszego montażu" nie są najlepsze. Również czytałem i słyszałem, że najlepsze będą lampy ze starej produkcji tzw. NOS'y.

Jednakże chciałbym zapytać czy również można "spokojnie" myśle o lampach z najnowszej produkcji oferowanych do sprzedaży przez kilka firm w Polsce, a jeżeli tak, to o jakich lampach szeropko dostępnych można myśleć (chodzi mi tutaj o markę lampy). Uzupełniając, być może gdy trafi mi się okazja, to kupię i NOS'y, jednakże teraz chciałbym zmienić szybko, bezboleśnie i niedrogo.

lancaster

  • Gość
11-03-2008, 07:22
donic, co to za preamp? Może zrobimy klona ?:)

  • Gość
11-03-2008, 08:11
Nie jestem z branży, tak więc nie rozumiem niestety w pełni fachuwej terminologii - chodzi o "klona".

Wzmacniacz, który posiadam to hybrydowa Jolida 1701, która to właśnie w swoim przedwzmacniaczu posiada lampy.

lenam

  • 531 / 5865
  • Ekspert
11-03-2008, 08:41
To popularne lampy (12AX7, 7025, ECC83), łatwe do kupienia, niedrogie. Dlatego odradzam kupowanie tanich, współczesnych. Lepiej zaczekać, zapolować i kupić jakieś porządne NOS-y (New Old Stock) - czyli lampy ze złotego wieku, lata - powiedzmy - 50.-70. Marki (wyliczam przypadkowo, to nie ranking) - Mullard, RCA, GE, Tung-Sol, Siemens, Telefunken. Naprawdę nie warto się spieszyć, bo jakieś tanie tymczasowe rozwiązania to tylko pieniądze wyrzucone w błoto. Zajrzyj na e-bay.de, zawsze jest spory wybór.

lancaster

  • Gość
11-03-2008, 08:43
donic, chodzi o wykonanie kopii(niegorzej brzmiacej od oryginału :)) ....ale temat odpuszamy moze bo jak ma sie przy okazji tej zabawy cos Ci sie popsuc - tego nie chcę.

Pozdrawiam i zyczę wiele przyjemnosci ze sprzęciora....napisz kilka słów o wrażeniach dźwiekowych.

  • Gość
11-03-2008, 08:51
"Zajrzyj na e-bay.de"

Czy u nas nie ma szans na takie lampy ? A nawet jeżeli będę próbował w Niemczech, to na co "polować" (co jest dobre)

  • Gość
11-03-2008, 12:29
"... jakie lampy masz ..."

Nie wiem zupełnie. W weekend planuję "otworzyć" wzmacniacz i zobaczę. Wydaje mi się jednak, że Jolida używa Electro Harmonix'ów.


"...i jakiego dźwięku oczekujesz..."

Jak pisałem wcześniej nie jestem wielce doświadczonym audiofi... . Sprawa jest prosta, a mianowicie czytałem/słyszałem, że lampy montowane przez Jolidę nie są najlepsze i należy je wymienić w celu poprawy brzemienia. Tym wątkiem idąc zadałem na forum pytanie, na jakie ?

Z tego co zrozumiałem jednak, to nie należy myśleć o nowejprodukcji a raczej poczekać, zapolować i kupić dobre lampy ze starej produkcji (NOS'y). O moich preferencjach brzemieniowych będę w stanie rozmawiać, gdy się więcej osłucham ale aby to nastąpiło chcę właśnie kupić kilka zestawów lamp i poeksperymentować.  

valhalla

  • 31 / 5864
  • Użytkownik
11-03-2008, 19:00
witam
Eksperymentowanie z lampami będzie Cię trochę kosztowało. Ja akurat jestem na tym etapie. Szukam dobrych lamp do wzmacniacza słuchawkowego Cayin HA-1A.  Nie ma co się łudzić, dobre lampy kosztują też sporo. Tak jak przedmówca opisywał, najlepsze lampy to są Mullardy, Brimare, Telefunken, Philips, General Electric ale i Tesle też są OK. Tak, że życzę dużo wrażeń w doborze lamp. W moim przypadku na przykład 4 lampy używane (Mullard, Philips i 2 G.Electric) kosztują 750 zł. I weź bądź mądry poeksperymentuj. Pozdrawiam serdecznie

valhalla

  • Gość
13-03-2008, 08:39

Cóż, po dotychczasowych uwagach rozumiem, że NOS to jest ta właściwa lampa, co wynika z :
a) uwarunkowań "sonicznych" - lepsze brzmienie podkreślane przez wszystkich znawców, oraz
b) uwarunkowań produkcyjnych - lepsza jakość, co potwierdzają praktycy-profesjonaliści, a przynajmniej mój brat elektronik z zawodu i zamiłowania.

Na dzień dzisiejszy jednak:

a) mam dwa urządzenia Jolidy (Wzm. 1701A i odtw. CD JD100A) gdzie są zamontowane lampy Chinese 12AX7 "z pierwszego montażu" (nie otwierałem jeszcze tych urządzeń, tak więc nie upieram się do co marki tych lamp, lecz nie ma to zasadniczego znaczenia), które to nie cieszą się najlepszą opinią wg tego co przeczytałem do tej pory w internecie,

b) za chwilę dojadą do mnie nw. lampy (po 2 sztuki z każdego rodzaju):
- Electro Hamonix Gold 12AX7,
- Mullard 12AX7 (made in Russia, reedycja lamp Mullarda wg opisu sprzedawcy)
- Tesla E83CC.

c) na ten moment raczej nie chcę wydawać kasy na lampy, a w szczególności nie chcę eksperymentować z zakupami po to, aby za chwilę przekonać się, że to nie jest jednak to o co mi chodzi, gdyż jeszcze zbyt mało na ten temat wiem.

Moja prośba/pytania są poniżej , przy czym bardzo proszę nie udzielajcie mi odpowiedzi typu "... zmień, posłuchaj, oceń i zdecyduj ...", gdyż jak mawia klasyk, jest to "oczywista oczywistość". Mi chodzi tutaj jednak o opinię wynikającą z Waszego doświadczenia intuicji, a więc:

a) niczego nie zmieniać, gdyż żadna z wymienionych przeze mnie lamp nie różni się zasadniczo od tych, które są  montowane przez Jolidę,

b) wymienić i postąpić w następujący sposób ... ???

Dodatkowo, czy sądzicie, że w przyszłości powinienem zastosować jeden i ten sam rodzaj lamp zarówno do przedwzmacniacza we wzmacniaczu i do odtwarzacza CD, czy też powinienem raczej myśleć o stosowaniu różnych lamp do każdego z tych urządzeń ?

lenam

  • 531 / 5865
  • Ekspert
13-03-2008, 12:55
Lampy, które masz niebawem otrzymać to raczej takie bezpieczne średniaki, nie złe, ale też nie należy od nich oczekiwac jakiś spektakularnych zmian. Sam jestem ciekaw tych "podrabianych\' Mulardów.

a) trudno powiedzieć, czy zagrają one lepiej od fabrycznych, skoro nie wiemy, jakie są te fabryczne; powinno być lepiej, ale ja nie oczekiwałbym cudów.
b) moje zdanie jest takie, że nie warto eksperymentować z lampami średnimi, bo one w sumie grają dość podobnie, różnice są, ale dość subtelne; dla mnie to wywalanie pieniędzy w błoto, bo i tak człowiek dojrzewa do kupna naprawdę dobrych lamp; nie ma obowiązku stosowania lamp tego samego prudcenta OCZYWIŚCIE RÓŻNEGO TYPU (bo te o takim samym symbolu MUSZĄ być rzecz jasna nie tylko jednego producenta, ale i najlepiej z jednej partii produkcyjnej i do tego pomierzone i dobrane parametrami).

  • Gość
13-03-2008, 14:15
>> lenam

a) Lampy średnie - pierwszą część rozumiem i pewnie masz rację, tak jest niestety w wielu różnych obszarach.

b) Lampy tego samego rodzaju - tutaj czegoś nie rozumiem, otóż powtórzę pytanie. W obydwu urządzeniach mam dokładnie takie same lampy tj. 12AX7 i teraz czy w związku z tym, gdy będę wymieniał lampy powinienem kupować:

* 2 razy po dwie sztuki lamp tego samego producenta ( przykładowo 2 razy po 2 sztuki Mullarda tj. jedną parę do wzmacniacza i drugą taką samą parę do CD), czy też
* nie ma problemu, gdy stosuje się jedną parę jednego producenta do wzmacniacza, a drugą parę innego producenta do CD.


 

lenam

  • 531 / 5865
  • Ekspert
13-03-2008, 16:14
A, teraz zajarzyłem. Oczywiście do wzmacniacza i odtwarzacza CD mogą być innych producentów. Jednorodne i dobrane muszą być w obrębie jednego urządzenia. Mnie chodziło o to, że gdyby w jednym urządzeniu były twa różne typy lamp - powiedzmy ECC83 i 300B - to nie musza być z jednej fabryki.

  • Gość
13-03-2008, 19:15
Spróbuję jeszcze nawiązać do Tesli, o które wcześniej pytałem. Otóż nikt nie zachwala Tesli ze starej produkcji, a z drugiej strony dotarłem w necie do informacji, iż:

a) jedna z najbardziej znanych wersji lampy Telefunkena tj. ECC803S była produkowana właśnie w fabryce Tesli i przez Teslę,

b) lampa Tesli o symbolu E83CC jest dokładną kopią ww. lampy Telefunkena i produkowana na tych samych maszynach co Telefunken,

c) ceny Tesli za granicą (eBay.de) nie odbiegają znacznie od np. zachwalanych powszechnie Mullardów (również kształtują się w okolicach 70-100 USD).

Czy zatem Tesla ze starej produkcji jest tylko trochę gorsza niż wymieniana wcześniej "pierwsza liga" lamp (Mullard, Phillips, TFK), czy też jest to zupełnie "ina liga".

Dodatkowo, czy fakt, że lampa ma tzw. "złocone nóżki" cokolwiek zmienia w jej wartości ?


  • Gość
19-03-2008, 19:09
"... Tesle brzmieniowo niczym się od Telefunkena 803 nie różnią ..."


Zgadza się, również dotarłem do takiej oceny w kilku miejscach w sieci np.

http://www.jacmusic.com/nos/ECC83-part-numbering1.html

stąd moje zainteresowanie tymi lampami.

Moje małe doświadczenie plus brak punktu odniesienia (lamp Telefunkena) nei pozwoli mi jednak zweryfikować tych opinii. Ponieważ jednak zamówiłem lampy Tesli mam nadzieję na ocenę czy ich brzmienie jest dla mnie satysfakcjonujące, czy też nie. To ostatnie szczerze mówiąc dla mnie ważniejsze niż analiza porównawcza Tesla vs TFK.