Audiohobby.pl

Tonsil Calipso ... Calipso 40

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
06-01-2019, 21:40
Nowe ... Nie tak zupełnie nowe bo widziane już od początku zeszłego roku ... Zestawy głosnikowe Tonsil. Z nowej zapowiadanej serii Calipso
Model Calipso 40 - 3 drożny na 6,5" głosnikach niskotonowych i z tytanowa kopułka głosnika wysokotonowego

http://www.wykop.pl/ramka/4423849/tonsil-wprowadza-kolumny-calipso-40/

Jest już w sklepie Tonsil i na stronie internetowej:

https://www.skleptonsil.pl/calipso-40,id1068.html

uporczywe stosowanie dopisku AL przy głosnikach oznacza jedynie kosze odlewane z aluminium.

A czy ktos te zestawy słyszał i czy może coś powiedziec na temat zastosowanej w nich technologii?

Yotomeczek

  • Gość
08-01-2019, 08:59
Tonsil musi bardzo wierzyć w swoje wyroby sądząc po ich cenach. Wątpię żeby te Calipso 40 grały na poziomie choćby Focali Chorus 726 czy ARIA 926 HGL:
https://allegro.pl/focal-chorus-726-kolumny-black-white-nuss-kolory-i7632351431.html
https://allegro.pl/oferta/focal-aria-926-hgl-prime-walnut-salon-wawa-fv-7757970386

Haka

  • 2996 / 5174
  • Ekspert
08-01-2019, 19:10
Jak Tonsil "umarł", poczułem ulgę.

Od jakiegoś czasu znowu straszy.

To coś, jak 100-letni dziadek podłączony do szpitalnej aparatury.

ISOPHON

  • 23 / 3800
  • Użytkownik
10-01-2019, 21:18
Zastanawiam się czy TONSIL korzysta z usług projektanta form przemysłowych..w zasadzie wszystko co produkują szczególnie te nowe wypusty ALTUS 380,ALTUS 280 czy też wyżej wzmiankowane są CALIPSO są ohydne(pomijam aspekt brzmieniowy).

aulait

  • 1377 / 5546
  • Ekspert
10-01-2019, 21:27
Ludzie co Wy, piąta kolumna? Nie słyszeli, nie dotykali ale fe. Najlepiej niech fabrykę zamkną, zburzą i postawią Kaufland :O :)

« Ostatnia zmiana: 10-01-2019, 21:35 wysłana przez aulait »

ISOPHON

  • 23 / 3800
  • Użytkownik
10-01-2019, 21:49
Oooo nie mylisz się życzę im jak najlepiej ale..mają dobre wzory do naśladowania z swojej przeszłości chociażby a robią wizualne potworki.Przy okazji popatrz na dane głośników montażowych na ich stronie..burdel do kwadratu albo stare dane lub brak danych..I to ma być producent godny zaufania ?? Przecież do tego by katalog głośników montażowych wyglądał JEDNOLICIE i PROFESJONALNIE nie trzeba dużych pieniędzy.To samo dotyczy zdjęć zespołów głośnikowych na stronie TONSIL...żenada i tyle.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2019, 22:24 wysłana przez ISOPHON »

aulait

  • 1377 / 5546
  • Ekspert
11-01-2019, 04:29
Całkiem spoko robili też niedrogie słuchawki, konkretnie dwa modele. Też pewnie znaleźli by się chętni, gdyby klepali ponownie.

ISOPHON

  • 23 / 3800
  • Użytkownik
11-01-2019, 23:07
Ciekawe..firma zewnętrzna a pracował przy produkcji mieszanki z której wytłaczane są membrany głośników na terenie TONSIL-u..samozatrudnienie ???? coby było taniej dla Pana W. ?? Optymalizacja kosztów ??? Bajzel w katalogach w takim przypadku to mały pikuś.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2019, 00:17 wysłana przez ISOPHON »

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
13-01-2019, 14:49
Jesli chodzi o stylistyke wyrobów tj Altusów 280, 380 i tych Calipso to prawdopodobnie robota stolarni - spółki Witowa. Wspólpraca z nią chyba sie zacieśnia, ponieważ na stronie sklepu Tonsil pojawiły się wyroby Sounddeco czyli produkty własnie Audio Witowa.
Tu bardziej forma dostosowana jest do możliwości produkcyjnych wykonawcy obudów.

Też bym wolał inne - bez tej gruchy na szczycie.

Cena jak cena - piątka za parę to tyle co u innych producentów za takie wyroby.

Myślałem, że ktoś ich słuchał, porównywał je i opowie coś o brzmieniu, budowie, wykończeniu itp. Bo samo porównanie cenowe z Focalem akurat o niczym nie mówi, poza podobieństwem ceny, a jakos nie przekonuje dlaczego Tonsile miałyby być tańsze od pospolitych Focali.

meloV8

  • 1552 / 5855
  • Ekspert
14-01-2019, 22:41
Te kolumny pokazali już w 2017 na AVS. Jeśli nic nie zmieniono w projekcie i dźwięk został ten sam, to nie warto zawracać sobie nimi głowy. Gralo to bardzo słabiutko.
Co ciekawe Tonsil chwali się zupełnie przeprojektowanym Altusem, a w zasadzie przeprojektowana zwrotnicą. Pamiętam jak broniłeś Altusow po ich marnych pomiarach w AV Test. Wygląda na to, że wyciągnięto wnioski i zrobiono to zgodnie ze sztuką. Chociaż do póki nie zobaczymy nowego testu i pomiarów, to trudno coś więcej powiedzieć.

Niestety Tonsil nadal nie oferuje nic nowego w ofercie głośników montażowych. Dalej samo muzeum, a świat już dawno poszedł do przodu...

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
14-01-2019, 23:00
No broniłem A;tusów bo pomiar pokazany w AVTest był kompletnie różny od tego pokazanego przez Tonsil. Takie różnice to nie mógł byc przypadek. A były tak duze ze musiały mieć odzwierciedlenie w brzmieniu.

Nic mi nie wiadomo o przeprojektowanej zwrotnicy z Altusów, ale tak po prawdzie to się nimi nie interesowałem od tamtego czasu.

Co do Calipso uwagę zwracaja głosniki okreslane jako GDN 17/100 . Pisałem kiedyś ze miałem te głosniki z produkcji chyba 2004 lub 2008 roku . Wygladały nieco inaczej niż w Calipso ale udało mi się na nich zrobic rózne kolumienki które grały całkiem przyzwoicie.

Oczywiście znajdzie się duzo lepszych głosników montazowych w tym rozmiarze ale juz nie w takiej dobrej cenie. Nie dziwi mnie ze do sprzedazy nie kierują głosników z najnowszych kolumn (choć głosnik z Altusów 380 jest dostepny, ale jego cena bardziej "europejska").

retro audio

  • 19 / 1929
  • Nowy użytkownik
15-01-2019, 09:31
Słuchałem Calipso 40 i powiem że tyłka nie urywa, według mnie takie sobie ,ale jak ktoś bardzo ciekawy jak grają to: https://www.skleptonsil.pl/mobilny-odsluch,p14.html 

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
15-01-2019, 21:35
https://www.skleptonsil.pl/altus-380-s-5-kolorow,id504.html



Sensownie gada. Sounddeco to projekt marketingowy stolarni Witowa robiony przez chyba inż. Grzegorza Nowaka dawnego zastepcę dyrektora dz. rozwoju Tonsil S.A. i pracownika politechniki w Poznaniu. Tak wiec przejęcie marki i produktów razem z ichprojektantem przez Tonsil Wieszczeciński to dobry pomysł.

O zmianie akustyki Altusów pierwsze słyszę. Ale przeciez to nic nowego - z tego co mówi na filmie Altusy graja teraz bardziej jak Altusy - bardziej Altem niz basem ;-) Z tego akurat nic nie wynika. Choć mnie sie od razu wydawało ze obudowe tych Altusów 380 zrobili za wielką, jakby za wszelka cenę chcieli mieć głeboki bas, a przeciez nie tylko o to chodzi.
Bardziej mnie ciekawi czy zmienili ten głosnik sredniotonowy - tak go chwalili a moim zdaniem Tonsil produkował wczesniej lepsze jego wersje niż GDN 18/80 - np. Był GDM 18/100 z dłuższą cewką i szerszym zakresem pasma, GDM 18/80/5 z zawieszeniem polipropylenowym, GDM 18/40 z pierscieniem faradaya. Mogliby na tych doświadczeniach zrobic naprawde dobry głośnik.