Audiohobby.pl

FLAC AUDACITY

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
05-03-2017, 11:16
Stan faktyczny jest taki
plik flac otwieram w programie audacity
sprawdzam jego pasmo
pokazuje mi do 22kHz, a niektóre do 24kHz
a od czasu do czasu niektóre do 50kkHz
podejrzewam, że jest to związane z jakością kodowania pliku flac

pytanie 1 co zrobić aby plik którego pasmo jest pokazywane do 22kHz program AUDACITY pokazywał więcej np do 30kHz (albo max do 50kHz) ?

pytanie 2 jeśli wymaga to przekonwertowania pliku flac do innych parametrów to do jakich i jakim programem to zrobić (do tej pory pliki flac tworzyłem tylko przy użyciu AUDACITY) - zdaję sobie sprawę że jest to program dość prymitywny, ale jak dla mnie wystarczający (choć nie ma ustawień parametrów pliku flac)
Tyle na początek.

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
06-03-2017, 17:18
widzę, że problem jest niespotykany, więc może tylko drugie pytanie
nieco zmienione
jakim programem zmienić parametry pliku flac?
(program który zamienia flac na wav mam, niestety odwrotnie nie umie)

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 01:20
@karolxt, proste przekodowanie wav na flac możesz zrobić w programie foobar2000.
Edytując format kodowania FLAC, można ustawić poziom kompresji.
Możesz też oczywiście, przekonwertować plik flac na plik flac, zmieniając np. poziom kompresji czy inne parametry.
Aby można było konwertować podstawowe formaty w foobar2000 powinieneś:
 1. sprawdzić przy instalacji czy w "Optional features" jest zaznaczone "Converter", (zdaje się, że domyślnie jest),   
 2. po instalacji i otworzeniu programu, utworzyć nową listę i wrzucić do niej plik, który chcesz przekonwertować,
 3. kliknąć prawym klawiszem myszy na wrzuconym pliku i z menu kontekstowego wybrać „Convert->Quick convert”,
 4. wskazać, na jaki format chcesz konwertować, ewentualnie ustawić jeszcze inne dostępne parametry i kliknąć Convert,
 5. jak wyskoczy okienko Windowsa, wskazać lokalizację, kliknąć przycisk "Zapisz", poczekać aż się zrobi i już.

Więcej o konwersji na format flac znajdziesz na stronie: https://xiph.org/flac/.
Z niej m.in. można dokopać się do strony z najnowszymi darmowymi kodekami dla foobara tj.: http://www.foobar2000.org/encoderpack.
Po ściągnięciu zainstaluj tę paczkę. Powinna polecieć do katalogu foobar2000 i do podfolderu "encoders".
Teraz możesz np. po wybraniu z menu kontekstowego "Convert->Quick convert" stanąć na FLAC i kliknąć "Add new".
Wyskoczy Ci nowa formatka, w której w sekcji Encoder, zmieniasz FLAC na Custom.
W "Encoder file" wskazujesz plik flac.exe z nowo zainstalowanej paczki i ustawiasz wedle własnego życzenia, pozostałe opcje.
Mnie, te możliwości wystarczają. Może i dla Twoich potrzeb będą wystarczające.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2017, 19:02 wysłana przez Karol »

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
07-03-2017, 18:32
dzięki
wprawdzie moje dotychczasowe przygody z foobarem były raczej zniechęcajace (podobnie jak z cool edit) ale w sumie coś tam udawało sie zrobić.
Nie wiem wprawdzie jakie tam będą dostępne opcje ale poczytam i spóbuję przekonwertopwac jakiś plik wav do flac przy kilku różnych ustawieniach i zobaczę co mi wyjdzie.
Dobrze że zamieściłeś szczegółową instrukcję, bo wiele rzeczy  przeważnie jest oczywistych ale z innymi bywa różnie szczególnie jak ktoś nie zna foobara i nie umie się nim posługiwać)
Jedengo tylko nie wiem. Skąd wziąć instalkę foobara, żeby razem z nim nie zainstalowały mi sie jakies śmiecie typu tool bar albo i inne gorsze.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 18:46
Kliknij zakładkę "Download", na stronie skąd brałeś kodeki.
Masz tam najnowszą stabilną wersję.
A tu link, http://www.foobar2000.org/download, żebyś nie szukał . :)

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
07-03-2017, 19:32
zaistalowałem i działa
pozostaje dowiedzieć się jakie powinny być ustawienia pliku flac żeby program AUDACITY pokazywał analizę widma powyżej 22 kHz
Pliki które utworzyłem pokazuje niestety do 22 kHz, gdzieś jest jakiś myk, ale nie wiem gdzie.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 21:19
@karolxt,
dawno nie korzystałem z Audacity, ale byłem prawie pewien, że kiedyś za jego pomocą, konwertowałem pliki wav do flac.
Przed chwilą to sprawdziłem. Można w Audacity wczytać plik wav i wyeksportować go do formatu skompresowanego flac.
Można też plik wav o częstotliwości próbkowania np. 11kHz, wyeksportować jako flac z wyższym próbkowaniem (np. 41kHz czy 96kHz).
Chciałbym pomóc, ale nie bardzo rozumiem w czym masz problem.
Wstaw jakiś zrzut ekranu z otwartym programem Audacity i zaznacz na nim lub opisz pod spodem o co chodzi.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 22:35
Jeżeli dobrze zrozumiałem, co chcesz osiągnąć...

Instrukcja.
Jak zapisać plik wav z niskim próbkowaniem, do formatu flac z wyższą częstotliwością próbkowania.


Otwieramy plik wav o częstotliwości próbkowania, np. 11kHz.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 22:36
Ustawiamy częstotliwość próbkowania np. na 96kHz.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 22:37
Eksportujemy plik do formatu flac.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 22:38
Zamykamy Audacity i otwieramy program ponownie, wczytując dopiero co zapisany plik w formacie flac.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
07-03-2017, 22:39
Jak widać, częstotliwość próbkowania w nowym pliku, wynosi 96kHz.
Jeżeli o to chodziło, to problem masz rozwiązany. :)

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
08-03-2017, 17:20
Chciałbym pomóc, ale nie bardzo rozumiem w czym masz problem....
I pomogłeś. Dzięki za zaangażowanie, bo faktycznie (jak się okazało) jedynym problem była moja nieznajomość programu AUDACITY.
Okazało się, sposób wyświetlania widma spektrum (Analiza-> wykres spektrum) zależy właśnie od częstotliwości próbkowania i co najważniejsze okazało się, że nie muszę szukać żadnego innego programu, bo program AUDACITY ma możliwość zmiany próbkowania. Dzięki, że pokazałeś mi jak to zrobić. Tym sposobem dowiedziałem się więcej niż oczekiwałem.
Jestem szczęśliwy. Teraz nabytą wiedzę zastosuję w praktyce.
Oczywiście rozumiem, że jakość dźwięku w pliku z niskim próbkowaniem nie polepszy poprzez zmianę próbkowania na wyższe i zmiana taka nie ma sensu.
=x=x=x=x=x=x=x=x=
Ciekawe czy jest możliwość ściągnięcia z YouTube pliku muzycznego w takiej jakości w jakiej został tam wgrany? Jak chcę coś ściągnąć (bo np chwilowo nie mam innego źródła) to zawsze uzyskuję mp3 128kbps, a to niewiele.
« Ostatnia zmiana: 08-03-2017, 17:27 wysłana przez karolxt »

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
08-03-2017, 21:45
...
Ciekawe czy jest możliwość ściągnięcia z YouTube pliku muzycznego w takiej jakości w jakiej został tam wgrany? Jak chcę coś ściągnąć (bo np chwilowo nie mam innego źródła) to zawsze uzyskuję mp3 128kbps, a to niewiele.

Skorzystaj z któregoś z darmowych konwerterów dostępnych na stronach WWW.
Może to być np. ten http://convert2mp3.net/en/
Zmień domyślne mp3 na flac i będziesz miał gęsty plik z próbkowaniem 41kHz.

karolxt

  • 11 / 2602
  • Nowy użytkownik
09-03-2017, 16:56
Zmień domyślne mp3 na flac i będziesz miał gęsty plik z próbkowaniem 41kHz.
No tak tylko, że jakość się nie zmieni a jedynie objętość pliku.
Nie o to chodziło. Wiem, że ludzie wstawiają na YouTube utwory w dobrej jakości, a nawet HQ tylko nie wiem czy przy wgrywaniu taki plik od razu nie jest konwertowany do mp3 (128), wtedy nie będzie możliwości uzyskania wyższej jakości.
Mam program, które zmienia dowolnie kodowanie plików mp3 i może je też przerobić na wav, ale jakości nie poprawia, bo to po prostu przy konwersji nie jest możliwe.