Audiohobby.pl

Magnetofony Szpulowe

Korwin

  • 69 / 5897
  • Użytkownik
07-06-2011, 22:03
Miałem Uher-a Royal de Luxe C mam jakie takie pojęcie o nim wersje poprzedzające, wiek średni i wersje ostatnie jeszcze raz powtarzam nie jest to cud techniki i nigdy tym cudem nie był mam komplet głowic pełnośladowych od Telefunkena M15A są to głowice bogenowskie mam UHER-a REPORT 4200 MONITOR korzystałem kiedyś z stacjonarnego stacyjnego Mechlabora i byłem jednym z nielicznych którzy mieli przenośnego "węgra" Mechlabor Riporter5P. Mam także niezbyt miłe doświadczenia z tak zwaną muzyką niekomercyjną skopana od początku melodia i wykonanie do "Kolędy Niepokornych" tekst zamieszczony w Wywrocie płyta niekomercyjna Radio Kalisz. Mam skromną prośbę nie cudzołóż głupot są w Warszawie wygryzieni po latach ciężkiej pracy specjaliści od zapisu i reżyserii dźwięku. Nikt ze znanych mi elektroakustyków Royala poważnie nie traktował. Obecnie jestem na etapie montowania w tubach megafonowych mikrofonów typu paluszek dokólnych , kierunkowych i super kierunkowych, oraz tyczek mikrofonowych. Ale być może się mylę i dokonasz cudu Midasa i gówno zamienisz na złoto. W miniony piątek Pan Henryk Konstanty S u mnie  w domu po raz na+1 wyciągnąl mnie z kłopotów  oraz dostarczenie po pełnym remoncie
kasetowego Marantza CP-430  [ normal/chrom/metal] i zabranie do reanimacji Superscope [Marantz] CD330 Cassette Recorder,wymiana wskaźnika poziomu wysterowania i pasków. Nagrywam  korzystając z mikrofonu przeważnie 1-2 dzień e dzień od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin non stop.
Pozdrawiam
Zbyszek

  • Gość
07-06-2011, 23:14
>Korwinie

Ja zawsze miałem Royale w wersji 2 spur.  W sumie trzy szpulkognioty.

Ale w ostanich dwóch miałem/mam nowiuteńkie tonkopfy.To inna bajka.
Jedyny mały minus royala to ciut słabszy S/N od np.A77,B77. Ale dzwięk jest lepszy od wymienionych.
M15 mam na stanie w studio, solidny,nie do zabicia ale brzmieniowo słabszy od royala.

Dzwięk jest b.dobry, miałem sporo szpulaków i Royal nie bez powodu miał tą nazwę royal, pózniejsze 561 jak i Logic to zabawki.
Obecnego royala muszę przerobić celem dostosowania do taśm chromowych.
Wcześniej przerabiałem jednego.

Korwin

  • 69 / 5897
  • Użytkownik
07-06-2011, 23:56
Mam głowice do Telefunkena M15A od Pana Marka Wlezienia, Którego chociaż cenię niezwykle wysoko jako fachowca niestety nie znam osobiście. Na UUHER-ze REPORT 4200 MONITOR  nagrywam na taśmach  1/2 z 1/2 VHS bez zmiany BIAS ale tasma musi być albo fabrycznie nowa albo skasowana przy pomocy cewki.Dość regularnie nagrywam marny zespół grający pseudohardrocka i dlatego zaopatrzyłem się w Marantza CP-430 jako mikrofonu używam stereo JVC M-200 pojemnościowy w kształcie młotka zasilany 1x R14. jest to lekki sympatyczny magnetofon trój głowicowy. Mam Tandberga TD-20A cenie go sobie wysoko ale nie przeceniam jeżeli myślę jeszcze i marzę o studyjnym sprzęcie to jest Ampex mebel z możliwością pracy z 30 centymetrowymi talerzami. Mam paskudną duszę nomada kocham naprawdę tylko to co jest przenośne Nagry, Reporty CR-y JVC, Marantz-e i im podobne. Myślę ostatnio o nagraniu głosu odlatujących żurawi i dzikich gęsi bo nawet wtedy kiedy mi nawali kompozytor będę miał tło do recytacji wierszy normalny zgiełk żywego miasta i opętaną burzę z łomotem gromu i biciem kropel o szyby i parapet mam gotowy na szpuli i kasecie.
Mam nadzieję że Pan Konstanty z tego Royal-a, który jest u Niego wyciągnie wszystko szkoda tylko, że jak na razie jest tam mostek z kompletem czterościeżkowym.
Pozdrawiam
Zbyszek
PS Zrób sobie nasadkę megafonową na mikrofony typu paluszek np: Tonsil MCU-31 MB  efekt jest niesamowity .

Lt_Bri

  • 153 / 5838
  • Aktywny użytkownik
07-07-2011, 18:55
Nie chciałem "zaśmiecać" pogaduch oddzielnym tematem, to się na chwilkę "wetnę" tutaj.

Znajomy trafił na coś - ale kompletnie nie wie na co.

Ustrojstwo jest na szeroką (dwa - może nawet trzy cale) taśmę - zdaję się że żelazówkę.
Jest o tyle ciekawe że taśma ta pracuje w zamkniętej (około 10cm) pętli.
Jest do tego mikrofon i pedał.
Myślałem że to może być jakieś urządzenie("kamera") pogłosowe, ale raczej nie.

Producent (Süd-Atlas-Werke z Monachium) ma na koncie jakieś dyktafony czy automatyczne(?) sekretatrki.

Odrobinkę udało się znaleźć na radiomuseum.org, ale nadal nie wiem co to jest.
Możliwe że na załączonych skanach cóś jest napisane, tyle że dziady jedne chcą żebym wpierw się zarejestrował (a zanim to zrobię - co traktuję jako ostateczność - może zdążę się czegoś dowiedzieć TUTAJ).

StenoCord 500:

http://www.radiomuseum.org/r/sudatlas_stenocord_rg500_rg_500.html


Mam wiadomość dla wszystkich ładnych ludzi świata...
Jeśli jesteście ładni, albo może jesteście nawet i piękni,
 to nas BRZYDKICH SKURWYSYNÓW jest więcej na tym świecie niż was.
Więc uważajcie!!!         Frank Zappa

G.Mark

  • 152 / 5494
  • Aktywny użytkownik
08-07-2011, 06:53
Moim zdaniem, to jest magnetofon używany do nagrywania wypowiedzi, które następnie były przepisywane na maszynie przez maszynistkę. Pedał służył do uruchamiania i zatrzymywania odtwarzania w trakcie pisania na maszynie. Jak sama nazwa wskazuje, maszynistka obsługiwała pedał stopą.

GM

Korwin

  • 69 / 5897
  • Użytkownik
08-07-2011, 09:02
Przenośne [i nie tylko] magnetofony w wersji dziennikarskiej [TRANSCRIBER] miały wyłącznik zintegrowany z mikrofonem lub podpinany do do pedału. Typowym przykładem takiego sprzętu były wszelkie wersje Stenorette Grundiga jest obecnie odmiana szpulowa na Allegro Stenorette SL <1704104868> cena kup teraz 120 złp. Wszystkie UHER-y CR- i Report mają funkcję "PAUSE" sterowaną  z gniazda mikrofonowego [DIN 7/8 pinowe] lub [odddzielnego] gniazda "ACCES"
Pozdrawiam
Zbyszek

Dudeck

  • 5101 / 5862
  • Ekspert
29-09-2011, 23:57

neomammut

  • 651 / 5571
  • Ekspert
20-10-2011, 11:08
Chciałem zakomunikować, że w piątek w warszawskim klubie KAIM odbędzie się walka na śmierć i życie pomiędzy magnetofonami: Tascam32 i Technics RS-1500U. Kto jest z Warszawy niech wpada, namiary: Warszawa, ul. Dorodna 16, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. Na bramce trzeba powiedzieć magiczne słowo: DO KLUBU! Jak otworzy się bramka, to, po jej minięciu kierujemy się na prawo i skręcamy w pierwszą w lewo i stajemy sobie po prawej stronie, jest sporo miejsca. Kierujemy się w stronę drzwi, dość wiekowe, znajdujące się po lewej stronie drogi dojazdowej. Start, godzina 19! ZAPRASZAMY!!!
SONY: TA-E80ES | 2xTA-N55ES | SS-G3 | CDP-X55ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + EXCEL ES-70E | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R | TECHNICS RS-88

neomammut

  • 651 / 5571
  • Ekspert
21-10-2011, 13:45
Witam!
Niestety, impreza odwołana, pana z Technicsem nie będzie, bo nie może przyjechać. Klub oczywiście będzie otwarty, jak ktoś chce wpaść to zapraszamy. Ja swojego magnetofonu też nie biorę. Z góry przepraszamy za zmianę planów!
SONY: TA-E80ES | 2xTA-N55ES | SS-G3 | CDP-X55ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + EXCEL ES-70E | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R | TECHNICS RS-88

Gardenus

  • 1605 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 17:05
Dawno a raczej w magnetofonach szpulowych wiele się nie wypowiadałem bo mając wcześniej tylko Unitra M2405S.
Pisałem też, że od dawna cierpię na chroniczny brak miejsca.
..... no ale nie mogłem się powstrzymać od zakupu Philips N7150. Po prostu spodobał mi się. No i stało się jest już u mnie.
Poświęciłem dwa dni dla niego. Mimo, że sprzedawca deklarował jego całkowitą sprawność to musiałem na początek wymienić włącznik zasilania ( adaptowałem z "leżaka" dawcy OPTONICA RT 7000). Wymiana nie była taka prosta bo w N7150 te włączniki mają  niecentryczne zamocowanie ale teraz po dość skomplikowanej adaptacji idealnie pasuje.
Do wymiany też niemożliwie rozciągnięty, rozmiękły pasek licznika. Z tym że nie wiem jak się za to zabrać. Albo jest to takie proste jak drut albo trzeba rozebrać cały układ napędu lewej szpuli wraz z demontażem silnika. Ponadto jest uszkodzona sprężynka w przełączniku ścieżek (TRACK) . Nastawiłem więc ręcznie i zablokowałem czasowo w poz. STEREO bo nie korzystam z innych funkcji z tego przełącznika . Zresztą na razie nie jest to pilne.  Na pewno nie był magnetofon rozkręcany  a i też bieżąca konserwacja nie była od dawna wykonywana. Cały tor przesuwu taśmy był strasznie zabrudzony i wymagał regulacji. 3 głowice były totalnie brudne ale co bardzo mnie ucieszyło w niemal idealnym stanie i nie potrzeba było je ustawiać. Silniki (3) chodzą bardzo cicho . Tak więc nie ma w nim takiego terkotania słyszalnego szczególnie w nocnym odsłuchiwaniu jak w M2405. Jakość dźwięku nawet na naszych AN 35/540 nawet ....znakomita. Zresztą parametry techniczne całkiem mi odpowiadają. Wiem,że to nie AKAI ale jest on dla mnie wystarczający za stosunkowo niewygórowane pieniądze.
Wszystko OK  tylko gdzie go umieszczę.

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 17:10
Gardenus

Gratuluję ładniutki jest:)
Teraz tylko ponagrywać ładną muzykę Świąteczną:)Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)

Gardenus

  • 1605 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 17:10
i jeszcze jedna fotka.

oraz link
http://www.makarateyp.com/mg/N7150/N7150-1.htm

Gardenus

  • 1605 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 17:13
Właśnie to robię zamiast kończyć przedświąteczne porządki.
Żona ma jeszcze cierpliwość ale nie zdziwię się jak zacznie ....... syczeć.

Gardenus

  • 1605 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 17:19
Mam także dwie szpule aluminiowe więc efekt wizualny byłby na fotkach bardziej dla oka  lecz muszę najpierw odwinąć stare i łuszczące się nawinięte na nich poniemieckie taśmy .

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
18-12-2011, 19:11

To fajnie że coś się dzieje , ja sprzedałem większość swoich nabytków teraz kolekcja skurczyła się  znacznie:)




Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)