Audiohobby.pl

Brum lamp

jjurek

  • 2059 / 5827
  • Ekspert
10-08-2008, 15:02
Wtedy można w drugą lampę wsadzić rezystor anodowwy  100k zamiast 22k

lancaster

  • Gość
10-08-2008, 15:50
korekcja bierna to rozumiem ta nie w sprzezeniu ? I jaka ona ma przewage niby(dxwiekowo) ?


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
10-08-2008, 15:58
...jak tak sobie ogladam to korekcja aktywna(na "czuja") bardziej mi sie podoba...powiedzcie mi tylko w jaki sposob mozna uksztaltowach ch-ke pod wlasny gust ?
W tej chwili gra dynamicznie ale ciutke za jasno. Moga miec na to wplyw uzyte lampy - sovieckie 6n2p....ale nie bede biegal za jakimis NOSami zeby gora pasma zlagodniala przeciez :)



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

digi58

  • 70 / 5847
  • Użytkownik
10-08-2008, 15:58
Złożyć jeszcze jeden układ i posłuchać.

Pz

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
10-08-2008, 16:11
Ten pre ma i tak podkręcone niskie tony .... :-)
Jak pozmieniasz to to już nie będzie RIAA, a wg tej krzywej są realizowane płyty. Teraz weźmiesz go do innego systemu....i dupa blada. Są standarty , których się nie zmienia. Zmienia się/powinno się zmieniać mozliwości ustawień setup wkładki.

lancaster

  • Gość
10-08-2008, 16:16
ahaja, riaa to jest korekcja czestotliwosci jak rozumiem ? No to wex sobie 2 typy lamp...np tesle ecc88 i ta 6n1p...przeciez one graja zupelnie inaczej pasmem(tesla wiecej srednicy i lekko puszyste w stosunku do 6n1p skraje pasma). W projekcie trzeba a wrecz nalezy to uwzglednic :)
...a do innego syetemu swoja droga wezme....usiebie zreszta tez roznych konstrukcji posucham....na razie to bym powiedzial ze vsps ma bardziej podkrecony bas....bo tylko ten pre mam w tej chwili do porownan.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

digi58

  • 70 / 5847
  • Użytkownik
10-08-2008, 18:31
a do czego to podłączasz i jaki kondensator jest na wyjściu tego pre.Jeżeli stosujesz odpowiedniki ecc83 to nie ma się co dziwić że tak gra,Druga sprawa żeby wsadzić tam inne lampy np ecc88 to trzeba zmienić elementy.6N2P w przybliżeniu jest odpowiednikiem ecc83 ale nie w 100%.Podaj jakie napięcia masz na katodach i anodach w jednym kanale.

lancaster

  • Gość
10-08-2008, 23:10
Napiecia mam bardzo zblizone do tych na schemacie(pierwszym)....mnimalnie wyzsze z tego co pamietam....anodowe o jakies 5-7V tak wiec wsyztsko mozna uznac kropka w kropke to samo.
Byc moze "winne" sa 6n2p, ale tez mam zamiar dostric uklad wlasnie pod nie i nie przejmowac sie szukaniem innych lamp w przyslosci....ot po prostu optymalizuje pod te ktrych uzywam


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

digi58

  • 70 / 5847
  • Użytkownik
10-08-2008, 23:55
Mi chodzi o napiecia bezpośrednio na anodzie i katodzie każdej lampy .Te napiecia akurat mogą być podobne

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
11-08-2008, 00:11
>lancaster
Korekcja RIAA to powiedzmy stała. I nie ma znaczenia czy to będzie opamp, tranzystor, czy lampa - ona taka ma być. Wyobrażasz sobie zmianę RIAA w pre bo np: zmieniłem opampa, albo inny element aktywny? Jak coś nie niesie liniowo to trzeba zrobić tak by niosło.  Tak czy owak przy RIAA bym nie kombinował.
K

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
11-08-2008, 00:23
A - dodam - wkładki też nie są liniowe, co za tym idzie błąd się jeszcze bardziej zwiększa i wychodzi \'kaszana\'. Dlatego krzywej RIAA nie powinno się ruszać.
K

lancaster

  • Gość
11-08-2008, 00:31
A nie lepiej dobrac RIAA pod np. nieliniowa wkladke lub uwazglednic specyfike zastosowanych elementow ? Nie ma idealnie liniowych a wiec ta korekcja tez pewnie neico sie rozni....i z tego co widzialem sa rozne podejscia do tematu.
W kazdym razie dla mnie nie ma rzeczy "nie do ruszenia". Jezeli z idealna RIAA slyszalbym ze z pre pod wzgledem pasma nie do konca jest wszytsko OK to albo zadzilalbym z doborem np. punktu pracy..albo skorygowalbym to RIAA....nie ma sensu chyba walczyc o zastosowanie max RIAA-owskiej RIAA, a raczej o to by rfrkt koncowy byl nas interesujacy...przynamniej jak da mnie. Ten preamp nie jest jakos specjalnie rozjasniony ale jak dla mnie dxwiek moglby byc wzgledem pasma minimalnie inaczej ulozony...i juz sie do tego dobralem :)
...a zmiany sa w sumie kosmetyczne(10-20% wartosci elementu i slychac jak na dloni)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
11-08-2008, 01:04
>> lancaster
"W kazdym razie dla mnie nie ma rzeczy "nie do ruszenia". " - to wiadomo.
Nie tędy droga. Chyba że robisz RIAA , znaczy pre phono pod konkretny system: gdzie kolumny są takie a nie inne ( podbijają, albo tną to i owo), wzmak gra tak a nie inaczej a jeszcze do tego zmierzysz to w jakiś sposób - wtedy wiesz co i na ile ruszać. W innym przypadku .... ja tego nie widzę. Za dużo błędów i za mało uniwersalne, znaczy w ogóle.
Ostatnie rozmowy o wkładkach: okazuje się np ze wkładki japońskie na ich rynek mają delikatne podbicie od kilku do 20kHz. Po co? Ano bo oni w swoich pre nie forsują wysokich f żeby było jak najmniej szumów. Na rynek EU lub USA są zwykłe .... :-). Żonglowanie dźwiękiem z wkładki - dopasowanie - to ma sens.
K