Audiohobby.pl

Magnetofon

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
10-01-2017, 20:32
Ja posiadam jedna "dziewiątkę", tj. 959 jestem bardzo z niego zadowolony.

Jego mechanizm to naprawdę majstersztyk, cichy jak żaden inny deck !!!!


Też nie kosztował mało ale jego budowa wewnątrz to też jakiś rarytas, miedziowana, już następca 979 tego nie miał bo prawdopodobnie odezwał się główny księgowy firmy.
Już przy 959 księgowy marudził bo napęd pozbawiono mechanizmu dociskowego kasety w kieszeni. Miedziowanie wygląda ładnie, ale stojąc przed wyborem chyba jednak wolałbym lepszą stabilizację kasety. Nie wiem czy "usłyszy się" miedziowanie. Tak mniemam, że pomysł wzięty z transformatorów - tam zwój miedzi pełni rolę ekranu magnetycznego. Tylko tam jest zwojem niezamkniętym a tu w zasadzie "zwój" płaski.

Arwas


Nie pisze tutaj co bym wolał czy wybrał.

Pisze o ewolucji decków "9" Pioneera.

Tylko co zyskała firma nie wnosząc do następcy 939 czyli 959 docisku kasety ?
A ile zyskała rezygnując z miedziowania ?

A tak poza tym czy usłyszysz stabilizacje kasety ?

A po wtóre to rozpatrując te wszystkie decki ze stabilizatorem i bez np, AKAI GX 75 bez stabilizatora i GX 75 mkII, który to posiada tę stabilizację ?. Czy jest różnica w odsłuchu ? Czy ja słuchać ?
Miedziowanie ma chyba większy wpływ na dźwięk czy bardziej chodzi o izolowanie powodujące jakieś zakłócenia, których pewnie tez nie usłyszymy.
Tak przynajmniej myślę. A może się mylę. Nie przeczę.

I jeszcze jedno.

Czy widziałeś albo czy w ogóle był chociaż jeden przedstawiciel decka NAKAMICHI który posiada stabilizator kasety ?

Natomiast miedziowany to jest np. CR 4, którego też mam okazje posiadać. I chociażby dlatego, że jest miedziowany.

Zdaje sobie takie pytanie,
Ile jest miedziowanych decków ? a ile ma stabilizator ?

To tez mówi co jest droższe dla producenta.

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
10-01-2017, 20:40
a tak z innej beczki jakie byscie polecili walkmeny

Kaczor


Walkman jest tylko jeden - SONY !

He he he

Reszta to magnetofon albo nawet odtwarzacz kaset ponieważ o ile mi wiadomo słowo WALKAMAN zostało zarezerwowane przez firmę SONY i tylko oni maja prawo i taki napis na swoim sprzęcie

Ale wracając do pytania.
Ja mam dwa i dwa Panasonic, z miękkim mechanizmem, autoreversem, pilotem i radiem.

Pełen wypas.

Jednak to jedne z ostatnich wypustów producenta i nie mówię , że są najlepsze.

Nie mam zbytnio doświadczenia, to tylko reprezentanci w mojej kolekcji czegoś związanego z taśmą.

kaczor666000

  • 83 / 2676
  • Użytkownik
10-01-2017, 20:48
chodzi mi glownie o odtwarzacz kasatowy przenosny jaki dobry i milo i cieplo odtwarza kasete

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-01-2017, 21:19
Coś ze starszych modeli Sony może ja mam ten WM-DDII ale już tak dawno go nie używałem że nawet nie wiem gdzie jest. Chyba jest u brata. Ostały mi się tylko stare zdjęcia. Ta naklejka niebieska to moje dzieło wiem wiem , powinna zniknąć , ale przypominała mi stare dobre czasy hehe. Te starsze Soniaki miało to coś :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
10-01-2017, 21:35
ten wolkmann  ddII
uwaga jak sie nie myle kiedys naprawiam w nim play  takie kolko w srodku to wada seryjna
,,,,,,,,,,,


nakamichi cr-4


jak wiecie zatrzuymuje se po 1 min
jest coraz gorzej




siedze na ta katastofa   
silniczek  reel  rozebralem ale numer
fotki pozniej  ale   jaja


ale padlem na razie
potrzebuje odsapnac
bedzie ale dzialac uparlem sie
ale sami widzicie ze to nie ma sensu


ale zrobie go chocby...wrrrr
zeby  dla nas sie czegos nauczyc
« Ostatnia zmiana: 10-01-2017, 21:44 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-01-2017, 21:46
Co to za czarna maź na szczotkach i komutatorze ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
10-01-2017, 21:49
to orginalny silnik w tym nakamichi
he he
sam nie wiem ale niezle co


mam pelno fotek


silnik juz ruszyl czyli operacja sie skonczyla pozytywnie




mimo to wywale go wkrotce


mam nowy silnik
« Ostatnia zmiana: 10-01-2017, 21:54 wysłana przez nano »

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
10-01-2017, 22:09
No Ci współczuję nano

Taki super deck - no ale wszystko ma widocznie swój koniec.

Jednak wiem, że dasz radę,

Zresztą już sam piszesz - że silnik działa a poza tym masz drugi - tylko wymienić i śmiga.

Zatem budziet grać.

...................................


A ja ostatnio tylko słucham i słucham
W jednym zestawie AIWA a w zestawie Yamaaha- YAMAHA 580

Słucham Budkę Suflera i UNIVERSE - bardzo fajna muza - choć smutna w większości.

Jednak można posłuchać pięknych słów.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2017, 22:16 wysłana przez eMandDe »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-01-2017, 22:11
Macie jakiś pomysł od czego ta czarna maź na szczotkach ? Sądzę że może to być osad po doraźnym czyszczeniu różnymi preparatami chemicznymi by rozruszać zastane łożyska porowate...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
10-01-2017, 22:13
Macie jakiś pomysł od czego ta czarna maź na szczotkach ? Sądzę że może to być osad po doraźnym czyszczeniu różnymi preparatami chemicznymi by rozruszać zastane łożyska porowate...


Też tak myślę Wojtku.

Ktoś kiedyś popryskał preparatem by się pięknie kręciło, a teraz efekt widać.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
10-01-2017, 22:18
nie staralem sie sprawdzic na jezyku co to jest ale brudzilo wacik jak  guma
czyli chemia


..


edmande


ten gosc z tej grupy  universe  mieszkal niedaleko mnie
powiesil sie 
smutna sprawa
..



AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-01-2017, 22:19
Ale zaraz zaraz..... Ty Nano rozkręcałeś wcześniej lub były jakieś ślady grzebania w środeczku motorka ? Jeśli nie to...hmmmm.....
 ...ten silnik jest zakryty od szczotek nie ma dojścia do łożysk... Więc czy może być to specjalny smar... jakimś cudem pod wpływem czasu i zużycia się szczotek (pył) zamienił się w czarną maź...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
10-01-2017, 22:26

edmande


ten gosc z tej grupy  universe  mieszkal niedaleko mnie
powiesil sie 
smutna sprawa
..

A widzisz to, że blisko Ciebie mieszkał to nie nie wiedziałem.
Mirek Breguła - szkoda chłopaka.

A to, że się powiesił to wiem,
Problemy problemy. Tylko szkoda, ze do tego doprowadziły.

A fajnie grał, pisał fajne teksty no i jego głos !!!

Smutne to
« Ostatnia zmiana: 10-01-2017, 22:29 wysłana przez eMandDe »

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
10-01-2017, 22:30
oficjalnie
alkoholik i
byl chory na raka
i popelnil samobojstw0


ludzie gadaja ze na klatce na poreczy sie powiesil


..


co do silnika  nie byl grzebany


i w tym momecia jak
wzilem
kleszcze lutownice  i jazda
« Ostatnia zmiana: 10-01-2017, 22:35 wysłana przez nano »

_arwas_

  • 171 / 2744
  • Aktywny użytkownik
10-01-2017, 22:31
...  jego budowa wewnątrz to też jakiś rarytas, miedziowana, już następca 979 tego nie miał bo prawdopodobnie odezwał się główny księgowy firmy.
Już przy 959 księgowy marudził bo napęd pozbawiono mechanizmu dociskowego kasety w kieszeni. Miedziowanie wygląda ładnie, ale stojąc przed wyborem chyba jednak wolałbym lepszą stabilizację kasety. Nie wiem czy "usłyszy się" miedziowanie. Tak mniemam, że pomysł wzięty z transformatorów - tam zwój miedzi pełni rolę ekranu magnetycznego. Tylko tam jest zwojem niezamkniętym a tu w zasadzie "zwój" płaski.

Arwas
Nie pisze tutaj co bym wolał czy wybrał.

Pisze o ewolucji decków "9" Pioneera.
Czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i o co obie chodzi z tym wyborem i wybieraniem? To ja napisałem co bym wybrał gdybym miał wybór. Po drugie stwierdzenie: "Pisze o ewolucji decków "9" Pioneera jest trochę na wyrost, to tylko wskazanie jednej różnicy konstrukcyjnej pomiędzy 959 a 979. Jak by tak popatrzeć dokładniej na rodzinę 9x to tych różnic jest dużo więcej. Jest tyle fotek w sieci, są serwisówki, że można sobie porównać i znajdować podobieństwa i różnice. Zobacz np. fotki wnętrza 91 , 939, 979 i zobacz komu do kogo bliżej.


Tylko co zyskała firma nie wnosząc do następcy 939 czyli 959 docisku kasety ?
A ile zyskała rezygnując z miedziowania ?
...
Miedziowanie ma chyba większy wpływ na dźwięk czy bardziej chodzi o izolowanie powodujące jakieś zakłócenia, których pewnie tez nie usłyszymy.
To ci odpowiem: rezygnacja ze stabilizacji a także eliminacja miedziowania ma wymiar ekonomiczny. Mniej elementów, krótszy cykl produkcyjny. Miedź nie należy do tanich surowców a i proces elektrolitycznego nakładania jest energochłonnym i kosztownym. Z pewnością wyszło taniej a przy okazji typowy przykład odcinania kuponów "z dawnej świetności" czy konsumowaniem wyrobionej pozycji. Osobiście uważam mechanizmy pionków z dociskiem za mechanizmy wyższej klasy. Weź w łapkę jeden i drugi i sam porównaj.

Co do stabilizacji. W kaseciakach bardzo ważne jest umiejscowienie kasety (są ściśle określone powierzchnie i otwory bazowe) względem głowic i konieczność utrzymania tych zależności w czasie przesuwu tamy (play/record). Drgania przenoszone na kasetę (a tym samym taśmę) wpływają degradująco na dźwięk. Taśma po głowicy musi przesuwać się płynnie, z określonym naprężeniem, dociskiem. Konstruktorzy decków i kaset (kaseta to również tor przesuwu) stosowali różne techniki by to zapewnić. Również usztywnienie obudowy, ten słynny plaster miodu ma tu znaczenie. Ideałem jest obudowa sztywna, pozbawiona rezonansów. Nawet obudowy kaset w tym też się różnią. Wystarczy na próbę próbować skręcić obudowę w dłoniach. Są kasety, które wyraźnie stawiają mocny opór. Inne poddają się.

Można na ten temat przegadać noc. Polecam lekturę Pani Iwanickiej "Kasety magnetofonowe i magnetowidowe". Do kupienia na znanym portalu.

Miedziowanie ma chyba większy wpływ na dźwięk czy bardziej chodzi o izolowanie powodujące jakieś zakłócenia, których pewnie tez nie usłyszymy.
Możesz rozwinąć tę myśl? Izolowanie powodujące zakłócenia ... ciekawa teoria. Fakt, że ich nie usłyszymy, ale ciekawe jest to co piszesz.

Jak dla mnie miedziowanie ma aspekt wizualny a także jako forma zabezpieczenia przed korozją.



Czy widziałeś albo czy w ogóle był chociaż jeden przedstawiciel decka NAKAMICHI który posiada stabilizator kasety ?

Natomiast miedziowany to jest np. CR 4, którego też mam okazje posiadać. I chociażby dlatego, że jest miedziowany.

Zdaje sobie takie pytanie,
Ile jest miedziowanych decków ? a ile ma stabilizator ?

To tez mówi co jest droższe dla producenta.
Więcej jest decków ze stabilizacją kasety niż z miedziowaniem. Stabilizacja kasety jest dla producenta efektywniejsza. Lepsze przełożenie koszta-efekty. Przy miedziowaniu trudno wykazać i udowodnić związek z dźwiękiem. Przy stabilizacji sytuacja wygląda zgoła inaczej.