Audiohobby.pl

Magnetofon

ArturP

  • 1333 / 2857
  • Ekspert
10-09-2016, 20:33
Głowica, niestety nie wygląda dobrze. Widoczne są wżery i wymaga to ręcznej kalibracji skosu, właściwie pochylenia na stronę mechanizmu. Dobrze to zrobić z pomocą sygnału 10kHz mono 2 kanały, nagranego na dobrym, innym magnetofonie. Podłączyć to do karty dźwiękowej komputera, włączyć oscyloskop programowy i ustawić sfazowanie. Takie koło z kreską od lewego dołu do prawej góry.
« Ostatnia zmiana: 10-09-2016, 20:37 wysłana przez ArturP »

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
10-09-2016, 20:37
hm
testnij wiec

nigdy nie wiadomo

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
10-09-2016, 21:05
Głowica, niestety nie wygląda dobrze. Widoczne są wżery i wymaga to ręcznej kalibracji skosu, właściwie pochylenia na stronę mechanizmu. Dobrze to zrobić z pomocą sygnału 10kHz mono 2 kanały, nagranego na dobrym, innym magnetofonie. Podłączyć to do karty dźwiękowej komputera, włączyć oscyloskop programowy i ustawić sfazowanie. Takie koło z kreską od lewego dołu do prawej góry.

Dziękuje ArturP za pomoc.

Niestety nie potrafię takich rzeczy czynić.

Cały czas zastanawia mnie jednak fakt.
Dzisiaj nagrywam i wszystko jest ok a jutro po włożeniu do decka kolejnej kasety do nagrania, skalibrowaniu od razu dzieje się tak jak opisuje. Po zmianie przycisku MONITOR z Sourse na Tape różnica jest tak widoczna i lewy kanał nagrywa wyraźnie ciszej.

Czy możliwe, że przez jeden dzień wczorajsze wżery dały o sobie aż tak znać ?

Zaznaczam, że wspomniany deck odtwarza świetnie kasety nagrane nie tylko na nim !!! I to zupełnie równo - kanał lewy i prawy chodzą jak powinny.

« Ostatnia zmiana: 10-09-2016, 21:10 wysłana przez eMandDe »

ArturP

  • 1333 / 2857
  • Ekspert
10-09-2016, 22:12
Wpisz w google oscyloskop do windowsa, zainstaluj to na kompie, uruchom, podłącz chinchem i małym jackiem magn z kompem. Pokaże ci się na ekranie oscyloskopu sygnał o odpowiednim  natężeniu. Oczywiście sygnał pochodzi z kasety nagranej w innym magn., a odtwarzanej w mierzonym. Może być jakaś etiuda skrzypcowa, ważne by sygnał nagrany był w mono. Równo na obu kanałach.

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
11-09-2016, 00:19
Wpisz w google oscyloskop do windowsa, zainstaluj to na kompie, uruchom, podłącz chinchem i małym jackiem magn z kompem. Pokaże ci się na ekranie oscyloskopu sygnał o odpowiednim  natężeniu. Oczywiście sygnał pochodzi z kasety nagranej w innym magn., a odtwarzanej w mierzonym. Może być jakaś etiuda skrzypcowa, ważne by sygnał nagrany był w mono. Równo na obu kanałach.

ArturP. Dzięki za wskazówki. Spróbuje zrobić jak piszesz. Tylko muszę mieć czas i odwagę bo mogę coś nagrzebać. Nie jestem taki dobry jak Wy drodzy koledzy od oscyloskopów.


emande jezeli to nie problem elektroniczny to moze po prostu wyrownaj kanaly na plytce wewnatrz. ja po ustawianiu lewej rolki czesto mam tez zaburzona relacja kanalow na tape i tez lekko koryguje.

Nie dał mi spokoju ten deck. Spróbowałem tak jak piszesz Gotyk1. Wyrównałem kanały na PR ce i teraz śmiga ok.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2016, 00:31 wysłana przez eMandDe »

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
11-09-2016, 00:28
eMandDe, czy jeżeli wyrównasz kanały podczas nagrywania balansem to nagranie jest ok, tzn czy lewy kanał nagrywa z tą samą jakością co prawy ? Jeżeli tak to poszukałbym pr-ki odpowiedzialnej za poziom zapisu w tym kanale i potraktował ją KONTAKTEM PR i trochę rozruszał pamiętając dokładnie ustawienie wyjściowe i je zachowując. To powinien być potencjometr RV 151 lub RV 251, u dołu płyty głównej.

Zrobiłem tak jak napisałeś Filwoj. Ustawiłem jeden z tych potencjometrów wskazanych przez Ciebie RV 151 o parę stopni i jest ok.
Mam nadzieje, że to było to jak pisałeś też, że zdarzyło się Tobie parę razy cyt. "stare pr-ki lubią puszczać parametry. Oby to było to, u mnie już kilka razy się sprawdziło."

Zresztą nawet AUDIOTONE pytał mi się czy przestawiałem decka ? To też zasugerowało mi że coś mogło puścić.

Teraz tylko te prki nie stoją tak identycznie jak przedtem tj w orginale jak na zdjeciu poniżej
« Ostatnia zmiana: 11-09-2016, 00:45 wysłana przez eMandDe »

ArturP

  • 1333 / 2857
  • Ekspert
11-09-2016, 06:18
Tylko muszę mieć czas i odwagę bo mogę coś nagrzebać
Podobno móc to chcieć, tak mówił mój ŚP Dziadek i wtedy wyszedł z tego mój Tata.
Nic nie nagrzebierz, oscyloskop jest takim, trochą dokładniejszym wskaźnikiem niż ten w magn.

jmaciek

  • 389 / 4902
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2016, 09:47
Poniżej kilka fotek głowicy
glowica wyglada  dobrze
Głowica, niestety nie wygląda dobrze. Widoczne są wżery
Czy możliwe, że przez jeden dzień wczorajsze wżery dały o sobie aż tak znać ?
Panowie, czy możecie mi zaznaczyć na tych zdjęciach żółtym kółkiem i czerwoną strzałką te 'wżery'?
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
M.

ArturP

  • 1333 / 2857
  • Ekspert
11-09-2016, 14:30
możecie mi zaznaczyć na tych zdjęciach żółtym
Porównaj obie ostatnie fotki z tą

jmaciek

  • 389 / 4902
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2016, 16:06
Czy to 'wżer'?
M.

ArturP

  • 1333 / 2857
  • Ekspert
11-09-2016, 19:14
Raczej tu, ale głowica jest nie wyczyszczona i trudno stwierdzić.
Najłatwiej sprawdzić jest metodą wojskową, bierze się kartkę papieru i przesuwa brzegiem po głowicy, jak kartka bez strzelania, czy oporów się przesuwa po czole głowicy to wżerów nie ma.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2016, 19:19 wysłana przez ArturP »

AUDIOTONE

  • 9453 / 5899
  • Ekspert
11-09-2016, 21:16
Nareszcie udało mi się kupić długo szukany miernik HP427A :)
Jak dojdzie to się na pewno podzielę zdjęciami.
Teraz walczę z troszkę odstawionym ostatnio SONY-ym TC-K790ES. Nie działają dobrze styki przełącznika z góry kasety ,ząbek od nagrywania po lewej stronie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 3040
  • Ekspert
11-09-2016, 21:32
AUDIOTONE

Wierzę w Ciebie. Twoje możliwości i zdolności przede wszystkim, no i Twój sprzęt. Dasz radę.

Ciesze się, że udało się Tobie kupić to na co polowałeś.

Ja też za chwilkę powalczę Jednak nie z naprawą jak Ty tylko zapoluje na coś, chodzi a o zakup,i o licytacje.
Trzymaj za mnie kciuki.

Ne he he

jmaciek

  • 389 / 4902
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2016, 21:48
Raczej tu, ale głowica jest nie wyczyszczona i trudno stwierdzić.
To prośba do kolegi eMandDe o wyczyszczenie głowicy alkoholem izopropylowym lub jakimś substytutem wspomnianego środka i ponowne zamieszczenie zdjęcia głowicy wykonanego za dnia przy dobrym oswietleniu (najlepiej zdjęcie makro a jak nie to wyraźne zbliżenie).
Dzieki!
M.

nano

  • 9079 / 5052
  • Ekspert
11-09-2016, 21:50
eMandDe

ty lepiej nic nie gadaj

666
wiesz o co chodzi

ja mialem znow cos w bagazniku  itp

ale tego nawet nie pokaze
to nie a sensu


666

czakam  / czekamy

dzieki
..

audiotone

super z masz miernik ktory zblizy cie do perfekcji
to nie sarkastyczne myslenie
wiesz kazdy ma swojego  bzzzzzzzz
trzymam ksciuki
pokaz nam potem ten miernik super
........

co do glowic
jastem bardziej slepym czlowiekiem
podchodze do tego na sluch ..
czyli nie mam pojecia o czym piszecie
..

czytam i jestem tu dalej