Audiohobby.pl

Akustyczne problemy rozwiązywane za pomocą komputera

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
28-09-2015, 11:11
Znacie jakiś problem (elektro)akustyczny który warto by rozwiązać za pomocą komputera? Pewnie dałoby się znaleźć program który ma odpowiednie opcje ale najczęściej jest to program bardzo drogi przez co nieosiągalny. Można też spróbować napisać własny algorytm rozwiązywania danego problemu korzystając z dostępnych narzędzi takich jak: Matlab, Scilab, arkusz kalkulacyjny, C++/C# ...
« Ostatnia zmiana: 28-09-2015, 11:29 wysłana przez cadam »

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
28-09-2015, 14:08
Nie wiem czy to podpada pod problem akustyczny ale...

Kolumny się projektuje tak by grały "płasko" (oczywiście z uwzględnieniem szeregu czynników jak np. baffle-step) ale wstawione do konkretnego pomieszczenia przestają się tak zachowywać. Na dodatek czułość ludzkiego ucha powoduje, że w zależności od głośności "potrzebujemy" innej charki kolumn by mieć wrażenie "płaskości" przenoszenia.

Program idealny działaby tak:

1. Mikrofon (w miarę liniowy) mierzy w miejscu odsłuchu szum biały dla danej głośności.
2. Generowany są dane do filtrów DSP korygujące wady pomieszczenia (fale stojące, przesunięcia czasowe. fazowe, itd.)
3. Charaka korekcyjna zapamiętywana jest w DPS dla danej głośności (albo prościej - zakresu głośności)
3. Muzyka odtwarzana jest poprzez DSP z użyciem danej charki korekcyjnej dla danego zakresu głośności.
4. Po zmianie umeblowania/pomieszczenia możliwe jest dokonanie rekalibracji charek korygujących.

Program w wersji PRO robiłby to samo ale sterował niezależnymi kanałami audio tak by nie trzeba było robić analogowych (cewki i kondensatory) zwrotnic w kolumnach.

i tyle... ;)
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
28-09-2015, 16:17
1. UMIK-1 + REW
2. REW / rePhase
3. DSP sprzętowe czy programowe?
4. Dla danej maksymalnej głośności płasko a gdy ciszej dostosowane do czułości słuchu?

« Ostatnia zmiana: 28-09-2015, 16:23 wysłana przez cadam »

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
28-09-2015, 21:26
3. DSP sprzętowe czy programowe?

Taniej chyba będzie programowo. Jakiś PC z Linuxem plus, na początek, niekoniecznie audiofilska karta wielokanałowa.

4. Dla danej maksymalnej głośności płasko a gdy ciszej dostosowane do czułości słuchu?

Oczywiście! :) Tylko wtedy balans tonalny zostanie zachowany.

PS. Daje się przenosić dane między tymi programami w miarę bezboleśnie?
« Ostatnia zmiana: 28-09-2015, 21:27 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
28-09-2015, 23:40
PS. Daje się przenosić dane między tymi programami w miarę bezboleśnie?

Nie ma z tym problemu. W rePhase wygenerowany filtr korekcyjny (impuls) FIR możesz zapisać w dowolnym formacie wav, txt i innych.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
13-10-2015, 19:55
Mamy takie zagadnienie: Chcemy zaprojektować waveguide do głośnika wysokotonowego z soczewką DXT jak w Seas 27TBCD/GB-DXT. Działanie waveguide symulujemy w programie AxiDriver. Jeśli znaleźliśmy najlepszy gładki kształt tuby możemy na niego nałożyć proste odcinki dla rozpraszania na załamaniach wysokich częstotliwości. Problemem jest poszukanie optymalnych odległości dn między załamaniami. Macie pomysł jak się do tego zabrać?

http://seas.no/images/stories/prestige/pdfdatasheet/dxt_seas.pdf
http://seas.no/images/stories/prestige/pdfdatasheet/h1499_27tbcd_gb-dxt_datasheet.pdf
http://www.randteam.de/AxiDriver/Index.html
« Ostatnia zmiana: 13-10-2015, 19:58 wysłana przez cadam »

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
28-09-2016, 18:11
Jeden człowiek nawet najzdolniejszy nie jest w stanie znać się na wszystkim ale zespół przeciętniaków potrafi zbudować prom kosmiczny. Dlatego mam taką propozycję. Zróbmy najpierw listę problemów do rozwiązania dotyczących akustyki a potem wspólnymi siłami rozwiążmy je.
« Ostatnia zmiana: 28-09-2016, 18:13 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
28-09-2016, 22:23
to moze jako przedstawiciel najprzecitniejszego przecietniactwa zaczne :

mam taki roblem ze nie gra mi jak na żywo, żaden ze sluchanych do tej pory ststemow nie dal mi takiego zludzenia, byly bardzo dobre, były dajace podobne odczucia, były grajace wrecz zajebiscie ale zaden nie mial startu do na żywo.

Szanowna redakcjo, pomóżcie :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
28-09-2016, 22:51
Cypis, ten problem jest rozwiązywany przez komputery ale wyspecjalizowane. Korektory akustyki pomieszczeń. Działające w domenie cyfrowej. Mogą działać jako przetworni D/A a nawet jako wzmacniacze - takie wysokoprądowe przetworniki D/A
Pierwszymi rozreklamowanymi były TaCT RSC z TaCT Millenium. I to było dobre 15 lat temu i było wtedy drogie.
Sa estradowe korektory ze zwrotnicami w rodzaju Behringera DX2496 - ten potrafi nawet wykonać podział pasma na podzakresy, automatycznie na podstawie pomiaru akustyki mikrofonem. Cena jakieś 1200 złotych.
Są moduły miniDSP spełniajace podobne funkcje.
Użycie uniwersalnego komputera do tego celu jest nieporęczne, choc pewnie da sie to wykonać, podobnie jak podział pasma w karcie muzycznej wielokanałowej.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
29-09-2016, 13:05
mam taki roblem ze nie gra mi jak na żywo, żaden ze sluchanych do tej pory ststemow nie dal mi takiego zludzenia, byly bardzo dobre, były dajace podobne odczucia, były grajace wrecz zajebiscie ale zaden nie mial startu do na żywo.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagrywanie_binauralne

lancaster

  • Gość
29-09-2016, 15:32
sorry stary, ale dynamika ??? barwa i faktura dxwieku ??? przestrzen ze sprzetu potrafi byc ciekawa akurat  ale wex sobie brzdaknij na gitarze albo pianinku i sprobuj to samo dostac z systemu audio. A to taka rozgrzewka dopiero :-)

Po prostu jedynym rozwiazaniem jesli nie chce sie byc don Kichotem to pogodzic sie.
W sumie to jest tez drugie rozwiazanie, nawet o nim czytalem pare razy, wystarczy uznac ze sprzet brzmi lepiej.
I juz mi lepiej. ? No, niekoniecznie ;-)

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
29-09-2016, 18:51
Zakładając wątek  miałem na myśli problemy techniczne do rozwiązania, nie problemy z subiektywnymi wrażeniami.

Jeśli ma ktoś jakąś propozycję co można usprawnić w sprzęcie audio albo w aparaturze lub metodzie pomiarowej to proszę o przedstawienie takiego problemu do rozwiązania.

lancaster

  • Gość
29-09-2016, 21:20
a to spoko cadam, sorki za trollowanie