Audiohobby.pl

gramofon ADAM GS-424 - kilka problemów

Kuba_P

  • 4 / 5771
  • Nowy użytkownik
08-07-2008, 15:39
witam wszystkich!

to pierwszy moj post na tym forum. identyczny temat zalozylem na konkurencyjnym forum, jednak odzew byl bardzo slaby. licze, ze tu bedzie lepiej ;-)

jestem prawie calkowitym nowicjuszem w kwestii gramofonow. do przesiadki na ta dziedzine zmusily mnie dwie kwestie: nie znosze skompresowanego dzwieku na reedycjach CD, poza tym odziedziczylem gramofon.

posiadany gramofon to Adam GS-424 z wkładką i igłą MF-105.

oto moje problemy. licze na Waszą pomoc. prosze o "łopatologiczne" opisy - jestem nowicjuszem.

1. nie jestem zadowolony z obecnie posiadanej wkladki i igly. szukam jakiegos rozwiazania do 150zl. zastanawilem sie nad GRADO PRESTIGE BLACK. co Wy na to? mozna dostac cos lepszego w tym przedziale cenowym? jest w ogole sens kupowac taka droga wkladke do takiego gramofonu?

2. denerwuje mnie syczenie wysokich tonow np podczas wypowiadania przez wokaliste liter s czy ć. czym jest to spowodowane? igłą? brudną igłą? słabą jakością polskich wydań płytowych? jest w ogole mozliwe niesyczenie nagran?

3. jestem w posiadaniu izopropanolu wysokiej czystosci. czy nadaje sie on do czyszczenia plyt winylowych?

4. przed odziedziczeniem gramofonu był on w jakims serwisie. naprawiono tam pływające obroty oraz wymieniono wtyczke DIN na dwa chinche. niestety w jednym kanale slychac bardzo ciche buczenie (jak zwarcie?). podczas odsluchu nie jest to problem, ale podczas nagrywania tak. czy powodem moze byc nieuziemienie gramofonu? a moze zle zalozone chinche? moze kopniety wzmacniacz? mam Technicsa A800 MK2.
http://www.sendspace.com/file/u04soi - tutaj bardzo podglosniona probka tego szumu. chodzi mi glownie o te buczenie w lewym kanale.

5. jest mozliwe calkowite wyeliminowanie plywania obrotow w tym modelu? udalo sie to komus?

6. gdy wlacze obroty talerza i ustawie predkosc, to predkosc sie trzyma. gdy opuszcze ramie i igla dotknie plyty, musze jeszcze raz ustawic predkosc, bo ta spadla. czy to normalne?

7. gdy na poczatku plyty ustawie predkosc jest ok. w polowie plyty musze znow poprawic obroty, bo te spadly (albo wzrosly - nie wiem), kolejna poprawke musze naniesc pod koniec plyty. czy to normalne, ze trzeba co jakis czas poprawiac predkosc?

goraco pozdrawiam i czekam na pomoc. prosze odpowiadac najlepiej w punktach, tak samo jak przedstawilem moje zagadnienia.

Kuba

AWS 303

  • 854 / 5891
  • Ekspert
08-07-2008, 17:11
ad. 6. Jest to nienormalne.
ad. 7. Jest to nienormalne.

Miałem starszy gramofon od Twojego i tam nic takiego nie występowało.

AWS 303

  • 854 / 5891
  • Ekspert
08-07-2008, 17:12
ad. 7. Wymień pasek napędowy :-)

przemo_sunny

  • 521 / 5880
  • Ekspert
08-07-2008, 18:20
Adam to dobry gramofon i chyba warto tam założyć dobrą wkładkę.

2. Może to być wina płyty, zużytej igły albo kiepskiego nagrania. Sprawdź jak zagra płyta na innym gramofonie. Czy na wszystkich płytach jest podobny efekt?

3. Nie! Nie czyść płyt izopropanolem! Żadnym alkoholem.

4. Tutaj jak dla mnie trzeba by było rozebrać gramofon i obadać sprawę. Obejrzeć luty, sprawdzić masę i czy gniazdka są dobrej jakości. W najgorszym wypadku pozostaje ingerencja w elektronikę, ale najpierw sprawdź modyfikacje przy gniazdku.

5. Adam ma napęd bezpaskowy. Napęd jest bezpośrednio z osi silnika. Pływanie obrotów może być po stronie zasilania silnika, jego sterowania albo samego silnika. Do obadania czy zmienia się wartość napięcia zasilającego silnik podczas grania. Ewentualnie do czyszczenia potencjometr od regulacji obrotów. Spryskaj go kontaktem do potencjometrów.

6. Jest to możliwe, ale raczej niespotykane. Nacisk igły nie powinien powodować zmian prędkości.

7. Czy jak ustawisz prędkość pod końcem płyty, bo ta spadła to czy po przełożeniu ramienia na początek płyty prędkość rośnie? Czy zmiana prędkości następuje z początku po włączeniu gramofonu czy ciągle?

Jednak stawiam na silnik - sterowanie silnikiem. Przeczyść potencjometr od reg. obrotów i ewentualnie kontroluj napięcie na silniku. Odpisz co zaobserwowałeś.

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
11-07-2008, 15:35
>> Kuba_P
Ad.1. Grado będzie OK- ale pomyśl o jakimś w miarę przyzwoitym pre.
Ad.2. Szeleszczenie spowodowane jest  i wkładką MF ( ta lubi  ssszzzeleścić - z Grado będzie łagodniej ) i "urodą" przedwzmacniacza- najtańszym antidotum będzie zlutowanie najprostszego   VSPP na OPA604.
ADd. 4. Spróbuj odstawić wzmacniacz jak najdalej od gamofonu, dotknij ramienia- jesli brum zmniejszył się to jest problem z masą. Zamień stronami czincze wejściowe  do wzmaczniacza- jeśli zmieni się kanał w którym brumi- to problem gramofonu, jeśli nie -  to coś nie tak ze wzmacniaczem.
Ad. 5. Mnie, mimo wysiłków, nie udalo się.


Kuba_P

  • 4 / 5771
  • Nowy użytkownik
23-07-2008, 14:56
AWS 303, dzieki za dwa wpisy, ale nic a nic mi nie pomogły.

przemo_sunny i jjurek, bardzo dziekuje za Wasze wypowiedzi.

1. zamowilem juz GRADO PRESTIGE BLACK. czekam na przesylke. jak tylko dojdzie napisze jak moje odczucia.

2. zdam relacje co z syczeniem po zmianie wkladki.

jjurek, gdzie moznaby dostac dokladniejsze na temat tego "najprostszego VSPP na OPA604"? jaki bylby koszt? odczuje roznice do mojego Technicsa A800 MK2?

4. przemo_sunny, z racji mojej nieznajomosci sie na elektronice, ogladanie lutów, gniazdek i ingerencja w eletronika odpadaja. mierzyc napiec rowniez nie potrafie :(

jjurek, Twoja rada jest bardziej na moim poziomie. zmienilem kanaly - brum jest z gramofonu, bo przeszedl do drugiego kanalu. po dotknieciu ramienia i uziemieniu sie brum sie nie zmniejszyl. sprobuje jeszcze oddalic gramofon od wzmacniacza, musze tylko wygospodarowac miejsce.

5. jjurek, jak tego dokonales?

7. przemo_sunny, zmiana predkosci jest ciagla. gdy na poczatku plyty ustawie predkosc, podniose ramie i dam na koniec plyty, trzeba mniejszyc obroty. wyglada to tak, jakby pod koniec plyty sama plyta dawala mniejszy opor igle.

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
23-07-2008, 16:54
=>Kuba_P

Ad. 2. Tu zacznij czytać
http://www.audiostereo.pl/Premp_phono_do_wkladki_Goldring_Electra_21895.html
reszta w goglach.
Ad. 5,7.  Z tym problemem sam nie dasz rady- zanieś do fachowca.

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
23-07-2008, 16:58