Audiohobby.pl

Dolby, PCM, TV... itd.

gutekbull

  • 498 / 5844
  • Zaawansowany użytkownik
15-11-2014, 18:36
Mam  problem z TV Samsun 40F6440 i dekoderem NC+.
Kupiłem głośniki Bose CineMate GS II ,aby w sypialni polepszyć dźwięk.
Bose zaleca Dolby więc w dekoderze NC+ ustawiłem Dolby ,ale TV jakby się nie dogaduje z dekoderem, bo Dolby w nim przy tym połączeniu jest nieaktywne ? ;-(
Muszę wybrać w TV PCM co znacznie obniża jakość dźwięku, no i domyślam się ,że jest stereo w tym połączeniu.
Jeśli do TV podłączymy dysk po USB i odtwarzamy materiał z Dolby to TV wykrywa (trzeba tylko w ustawieniach zaznaczyć Dolby) i jest kolosalna różnica w jakości dźwięku.
TV z Bose mam połączone optykiem ,a NC+ z TV połączone jest po HDMI.
Mam wrażenie jakby subwoofer Bose w ogóle nie pracował w połączeniu Dolby z NC+ ? ;-(
Co zrobić ,aby TV Samsunga dogadywał się z dekoderem NC+ który ma Dolby ?
W ogóle może ktoś mądry rozjaśni ten temat ?

Sim1

  • 1829 / 5858
  • Ekspert
15-11-2014, 20:16
Poszukaj w instrukcji (lub sieci) informacji czy telewizor może przesyłać DD (passthorough). Jeśli nie to stanadardem jest wysyłanie na cyfrowe wyjście tv sygnału zdekodowanego przesyłanego jako PCM (czyli pewnie też stereo).
Pozostaje podłączenie głośników bezpośrednio pod dekoder NC+ i ew. wyjścia analogowego z tv do analogowych gniazd głośników (zależy czego więcej używasz - tv czy filmów z dysku)

gutekbull

  • 498 / 5844
  • Zaawansowany użytkownik
15-11-2014, 22:24
Przy podłączeniu NC+ do TV Samsung 40F6440 ten ostatni ma aktywne tylko PCM i DTS Neo 5:2 (nie ma dźwięku przez to).
Dolby jest, ale nie aktywne ;-(
Zmieniłem TV na Toshiba TL838 i ten się dogaduje w automacie z NC+ tzn. jak program jest w Dolby no to jest Dolby, a jak program jest bez Dolby to automatycznie włącza się PCM (ale przynajmniej słychać subwoofer).
Co ciekawe do Samsunga podłączyłem WD Player i też nie wykrywa Dolby ;-(

Sim1

  • 1829 / 5858
  • Ekspert
15-11-2014, 23:15
Toshiba to taka firma co mało o niej słychać a robi super rzeczy.
Tu w linku jest tabelka z tv i informacją o tym czy przepuszczają na digital out dolby
http://www.cnet.com/news/20-tvs-tested-which-sets-can-pass-surround-sound-to-a-sound-bar/

Sam od paru lat używam HD-DVD Toshiby bo nie dość że całkiem fajny dźwięk audio sam wypuszcza (DACe Wolfsona zastosowane) to jeszcze jako jeden z nielicznych pozwala przeskakiwać wszystkie reklamy na płytach DVD ;).

To skromna firma z jajami ;).

gutekbull

  • 498 / 5844
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2014, 11:32
Ten link praktycznie wszystko wyjaśnia.
Pozostaje tylko wyprowadzenie z dekodera NC+ dźwięku po optyku i nie tylko bo jeśli np. podłącze WD Playera to też Samsung nie przepuści sygnału DD i też trzeba go obejść po optyku ?
Trochę do d............. ;-(
Kupiłem Bose CineMate GS II ,a on ma optyka i analogowe 2 RCA i teraz za każdym razem będę musiał przełączać optyka ;-(