Audiohobby.pl

Rozstawienie głośników

zjazd

  • 24 / 5515
  • Użytkownik
19-01-2014, 23:24

zjazd

  • 24 / 5515
  • Użytkownik
19-01-2014, 23:27
Niedawno przeniosłem głośniki JBL STUDIO 530 do mniejszego pokoju (2.5m x 4.5m) i nie mogę ich sensownie rozstawić. Testowałem wiele opcji, próbowałem http://www.cardas.com/room_setup_horizontal_and_square.php jednak nie mogę osiągnąć zadowalającego brzmienia. Dołączam zarys pokoju w jakim próbuję rozstawić głośniki : http://imgur.com/9XsPUkv . Z góry dzięki za sugestie.

Cypis

  • 2479 / 5030
  • Ekspert
20-01-2014, 09:07
Praktyka pokazuje, ze głośniki lepiej jest ustawiać wzdłuż krótszej ściany.

Gdzie obecnie masz miejsce odsłuchowe? Wydaje mi się, że nawet jakbyś siadł w meblościance narysowanej na rysunku to i tak byłbyś za blisko kolumn by wytworzyć nawet namiastkę dobrej sceny stereo.

Moje doświadczenia pokazują, że najbardziej, moim zdaniem, realna scena dźwiękowa jest wtedy gdy odległości uszu do kolumn są większe niż kolumn między sobą -  trójkąt równoramienny gdzie podstawa jest mniejsza niż ramiona i łączy kolumny.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

aulait

  • 1386 / 5551
  • Ekspert
20-01-2014, 09:20
W takim układzie ustawiłbym kolumny przy samym biurku. Jak rozumiem miejscem odsłuchu jest siedzenie przy biurku? Tak na oko to te JBL średnio pasują do takiego ustawienia, ale nie znam tych głośników. Wiem natomiast, że dobrze by w takim ciasnym ustawieniu monitory miały jak najbliżej głośnik wysoko tonowy i średnio niskotonowy. Te JBL mają dość daleko.

ogorek

  • 855 / 5231
  • Ekspert
20-01-2014, 10:02
Marne szanse na dobre ustawienie. Albo zmienić na monitorki bliskiego pola albo jeszcze można spróbować ten mebel na dłuższej ścianie przesunąć centralnie, ten na krótszej ścianie dosunac do końca tej długiej ściany wzdłuż której jest biurko i ustawić kolmny z tyłu (za tobą) w rogach tego długiego mebla.

Przez kila lat tak słuchałem (mając monitory z tyłu i siedząc w trójkącie). Cypis - Audiophysic zaleca trójkąt rozwarty - nawet 2,5 x 2.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

zjazd

  • 24 / 5515
  • Użytkownik
20-01-2014, 10:51
Rysunek dobrze tego nie oddaję ale siedzę w połowie długości krótkiej ściany, więc ustawienie z tyłu raczej nic nie zmieni. Chciałem głośniki przy biurku z komputerem, ale takie brzmienie jak w tym ustawieniu jest po prostu nie zadawalające. Rozumiem, że najlepszym rozwiązaniem były by moniotrki bliskiego pola? Da się coś kupić rozsądnego w granicach 1000-1500zł?