Audiohobby.pl

Modyfikacja zwrotnic w Renaissance 90

dartman

  • 62 / 5867
  • Użytkownik
29-05-2008, 12:09
Zamierzam przejść na zwrotnice aktywne, nie do końca w pełni bo tylko z jednym podziałem ale podobno pozbycie się właśnie sekcji basowej zwrotnicy podział 200Hz  daje najwięcej a reszta to już kosmetyka.

Proszę o pomoc w kwestii modyfikacji zwrotnic oraz weryfikację tego czego już się wcześniej dowiedziałem.

I tak :

1. zwrotnica średnio-wysoko tonowa
- usunąć kondensator C7 72 mikrofarady
- usunąć cewkę L7 3.0mH

2. zwrotnica basowa
- usunąć cewkę 12.7mH
- usunąć cewkę 6.1mH
- usunąć kondensator 100 mikrofaradów
- usunąć kondensator 280 mikrofaradów

- czy usunąć również kondensator 300 mikrofaradów oraz rezystor 0.5Ohm ?

Moja wiedza techniczna jest żadna więc uprzejmie proszę o wskazówki w zrozumiałym dla mnie języku :-)

Załączam schematy zwrotnic.

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
29-05-2008, 22:16
Zwrotnica aktywna II rzędu, jak rozumiem?

Co do punktu 1 to się zgadzam. Wywaliłbym jeszcze te diody Zenera na wysokotonówce.

W drugim - ja bym usunął 6.1mH i 100uF a co do po pozostałych elementów to mam wątpliwości bo filtrują w niższym zakresie niż wynika z podziału na 200Hz. Ogólnie to zwrotnica jest 5-drożna więc niezły kosmos  jak do układu aktywnego. Lepszy byłby układ 2-3 drożny bo pozostaje tu i tak większość cewek i kondensatorów.

Ciekawe jakim cudem ma to 87 dB efektywności - ja bym nie dał więcaj jak 83.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

dartman

  • 62 / 5867
  • Użytkownik
29-05-2008, 22:57
>> Molibden, 2008-05-29 22:16:54

Elementy do usunięcia podpowiedzial kolega z grupy infinity na yahoo.com. Chciałbym się upewnić bo zbytnio cenię moje kolumny.

To czy mają 87dB efektywności tego też nie jestem pewien. Dopiero dwie Yamahy B-2 w wertykalnym biampingu pokazują na co stać Re90.  Dlatego idąc za ciosem chcę odłączyć zwrotnicę basową

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
29-05-2008, 23:06
Jak usuniesz mniej to nic im nie będzie, ale ja nie mam pewności - zwrotnica aktywna powinna mieć takią samą stromość filtrów jak pasywna, na dole wychodzi IV rząd (??) a u góry tylko II, to jest zbyt skomplikowany układ z tym głośnikiem dwucewkowym i wygląda na kombinację 3 różnych filtrów pasmowo/dolnoprzepustowych.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

dartman

  • 62 / 5867
  • Użytkownik
29-05-2008, 23:19
Tak czułem przez skórę, że z tymi zwrotnicami nie będzie tak łatwo. Ich poziom skomplikowania trochę mnie zniechęca do eksperymentów. Nie chciałbym czegoś nieodwracalnie spieprzyć.

Teraz grają naprawdę niesamowicie. Ktoś mi jednak kiedyś powiedział, że aktywna zwrotnica to jest kamień milowy... Więc skoro mam cztery monobloki to czemu nie...?

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
30-05-2008, 00:18
Idealnie byłoby zamodelować ten układ dla głosnika 2-cewkowego, stworzyć mu zbliżoną ch-kę w układzie aktywnym i przynajmniej jedną cewkę (4ohm) podłączyć pod wzmacniacz bezpośrednio.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

dartman

  • 62 / 5867
  • Użytkownik
30-05-2008, 20:22
hmm liczyłem na parę wpisów ....

dzięki molibden za wysiłek ale dalej nie wiem co robić :-)

EMiL

  • 531 / 5851
  • Ekspert
31-05-2008, 15:49
Dartman, nie chce ingerowac w Twoj zamysl, ale miej na uwadze, ze to nie sa kolumny budzetowe i te czesci w zwrotnicy czemus jednak sluza... Zespol inzynierow sporo sie nameczyl, zeby tak to wymyslec i z pewnoscia wiedzieli co robia.

Jak juz to wymien cewki rdzeniowe w szeregu basowca na toroidalne z polinku, cewki rownolegle na powietrzne(o ile sa rdzeniowe). Zakladam, ze w torze sredniotonowym i wysokotonowym sa powietrzne. Kondensatory bipolarne, tracace z wiekiem pojemnosc, na mkp.

Pozdr.  


dartman

  • 62 / 5867
  • Użytkownik
31-05-2008, 21:45
eMiL,

założyłem wątek dotyczący modyfikacji zwrotnic w Re90 na yahoo.com grupa dyskusyjna Infinity. Tam też wielu kolegów powiedziało dokładnie to samo co Ty, zwrotnice dobrze zaprojektowane i wykonane, świetna kolumna, nie ruszaj nic jak nie musisz. Był tam jeden gość, który napisał, że jeżeli już szukam poprawy znacznej dźwięku to kierunek zwrotnice aktywne. Nabyłem więc drugą Yamaha B-2. Teraz grają w biampingu wertykalnym, jest super ale te zwrotnice aktywne...mnie męczą.... :-)

Nie chcę oczywiście niczego spieprzyć, a że nie jestem fachowcem więc szukam pomocy.

Póki co wychodzi, że lepiej odpuścić... Zaoszczędzę trochę ;-)

pozdr,