Audiohobby.pl

Bitperfekt poszukiwany

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
28-01-2013, 15:12
Posiadając od miesiąca Audiolab M-dac, dziś coś mnie naszło i przeczytałem instrukcję. A tam jest opcja testowania łańcucha cyfrowego. Czyli AUDIOLAB ma zakodowane jakieś fragmenty i może wykonać test. Gramy mu te kawałki z naszego odtwarzacza a on na końcu raportuje, czy nie było przekłamań, czy taktowanie transmisji było prawidłowe.

Całkiem sprytne rozwiązanie. Wygląda to tak:

- mamy 2 pliki 16/44.1 i 24/96
- otwieramy je w odtwarzaczu (w moim przypadku Foobar z WASAPI_
- w AUDIOLABIE wprowadzamy go w tryb "bitperfekt test"
- odtwarzamy nagranie i mamy diagnostykę (OK, lub failed)

Wieczorem zrobię zestawienie ale już są ciekawe wyniki:

Bardziej od kabli i urządzeń zawodzą rodzaje sterowników

Ja powtarzałem za twórcą WASAPI do foobara, ze do urządzeń łaczonych po USB pasuje EVENT a on zawodził w testach. PUSH wypadł idealnie.

Hiface wypadł prawidłowo ale dopiero po wybraniu WASAPI Event.

Więcej detali wieczorem
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

asmagus

  • 4439 / 5435
  • Ekspert
28-01-2013, 15:50
Ciekawe. Sam pomysł takiego testu z "master wzorcem" jest bardzo ciekawy.

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
28-01-2013, 19:53
Chciałem zrobić tabelki ale myslę, że podsumowanie wystarczy:

Sprzęt użyty do testów:
 - bezwiatrakowy PC z dyskiem SSD,
 - pliki na zewnętrznej macierzy dyskowej SYNOLOGY, połączenie z macierzą przewodowe (1GB Ethernet)
 - program Foobar2000 1.1.18
 - komponent WASAPI (3.1) ze strony www.foobar2000.org
 - przetwornik USB-SPDIF Hiface EVO ze specjalnie skrojonym zasilaczem ( z http://www.mains-cables-r-us.co.uk/ )
 - kable cyfrowe NEOTECH-a
 - kabel optyczny WIREWORLD-a SUPERNOVA 5
 - kabelki USB łączące PC z HIFACE i PC z AUDIOAB MDAC to takie niebieskie sznurowadła Furutech-a. David z mains-cables dorzucił do mojego zakupu zasilaczy po 30 GBP (nięxle przycinają na tych kabelkach)

Foobar po zainstalowaniu MDAC-a jak i sterowników do hiface (m2tech.biz) pokazuje ibydwa urządzenia jako:
DS (Direct Streaming)
WASAPI (event)
WASAPI (push)

Wnioski:

Zrozumialem z opisu komponentu WASAPI, że (event) jest lepszy do urządzeń po USB. Niestety w takiej konfiguracji test przechodzi tylko połączenie HIFACE -> COAX -> MDAC. Co więcej mDAC pokazuje 44.099 a nie 44.1

WASAPI (push): wszystkie rodzaje połączeń (w tym zwykłe po USB do mDAC-a) przechodzą test. mDAC pokazuje idealnie dokładnie częstotliwość próbkowania (44.1 lub 96.0)

DS: dla pliku 16/44.1 przechodzi HIFACE -> COAX -> MDAC (ale nie zawsze - 2 na 3 próby). Mimo, że mam wyłączone efekty jak widać DS nie jest bitperfekt

Wygląda na to, ze zamiast inwestować w dodatkowe przetworniki, kable lepiej jest dobrać odpowiednie drivery do urządzenia
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
28-01-2013, 20:15
Mały suplement:

Tam gdzie testy przechodzą przez HiFace EVO (PC -> USB -> HiFace EVO -> kabel cyfrowy -> mDAC) to częstotliwośc nie jest idealna. Przy tym gorszym sterowniku to 44.09, 95.99. Przy WASAPI (push) to 44.099, 95.999

Natomiast przy bezpośrednim połączeniu USB (PC -> USB -> mDAC) zawsze jest idealnie.

Nie zmienia to faktu, że jednak nawet TYLKO po USB jeden test na kilka wymaga powtórzenia (mDAC prosi reply test).

Natomiast przy użyciu HiFace EVO, kabla cyfrowego i WASAPI (push) test przechodzi ZAWSZE. Wygląda to na najlepsze rozwiązanie jednak ....
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
28-01-2013, 20:43
Ostatni suplement:

- słyszałem różnicę pomiędzy WASAPI (event) a WASAPI (push) ale na ucho stwierdziłem kiedyś, że lepiej działa WASAPI (event) - co jak się oazuje wtestach nie jest bitperfect. Jak widać przy cyfrówce to nie ucho a takie testy ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
28-01-2013, 22:21
No i załamka na koniec:

- za żadne skarby nie mogę na PotPlayer-ze uzyskać bitperfect. Co bym nie wybrał i czego bym nie zrobił. Muszę się pogodzić z tym, że koncerty na DVD nie będą oglądane w bitperfect ;)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

kuben

  • 488 / 5297
  • Zaawansowany użytkownik

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
29-01-2013, 12:08
>> kuben, 2013-01-28 22:33:26
http://www.videohelp.com/tools/ReClock-Directshow-Filter
Może to pomoże.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Dzięki - w 24/96 przez USB daje bitperfekt z PotPlayer-a. Nie jestem pewien tylko czy nie zastępuje również MADVR do Video. Aby nie mieć w jednym torze wielu driverów jadę z muzyką po foobar200 przez USB> Hiface (driver plus urządzenie plus coaxialny kabel do mDAC-a).

Dla filmów - czyli PotPlayer skonfigurowałem driver do mDAC (PC->USB->mDAC) i tam używam ReCloc-a

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

W trakcie testów wymyśliłem anegdotę: że mDAC i te testy to idealna zabawa dla audiofili:
- test ma ekstremalną głośność i mimo automatycznego MUTE podczas testów producent zaleca odłączenie urządzeń (amp, słuchawki,...)
- czyli nic nie słychać. Jeden test trwa 5 minut, patrzysz się na ekran mDAC-a i nic nie musisz słuchać ani się martwić jak brzmi ;) Nirwana dla audiofila ;) Masz wyniki ale Passed albo coś nie tak w torze/konfiguracji

Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

kuben

  • 488 / 5297
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2013, 14:08