Audiohobby.pl

Bocznikowanie teflonem

wertop

  • 11 / 4351
  • Nowy użytkownik
15-01-2013, 21:42
Witam serdecznie. W moim wzmacniaczu ( lotów niewysokich - gclone ) na wejściu zainstalowany jest ruski PIO 0.15 uf. Ogólnie jestem zadowolony z tej opcji  choć przyznam że nie miałem okazji porównywać ruska do innnych kondków. Moim zdaniem instrumenty grają prawdziwie . Bas jest o dużej masie i schodzi nisko, zbyt mało jest go natomiast w górnym jego zakresie. Nie za bardzo mi to przeszkadza bo porównójąc z innymi lepszymi wzmacznaczami , różnica jest niewielka. Scena, lokalizacja instrumentów i przestrzeń jak na GC szału nie ma ale te zdarzenia są wyczuwalne. Ale postanowiłem trochę poeksperymentować. Po przeczytaniu  kilku artykułów o  kondensatorach na wejściu podałem równolegle do PIO ruski teflon 0.015uf. Z początku mały horror, okropnie zgrzytały, po tygodniu ogólnie jaśniej, wszystkie dzwięki stały się pełniejsze, bas zdecydowanie schodził niżej, średnie nic, góra zmieniła się najbardziej na plus. Ale pojawiły się także minusy. Brakuje sceny i prestrzeni . Pomimo zapewnień,że będzie lepiej, jest lepiej nie do końca. Być może popeniłem błąd dobierając wartości kondensatorów. Proszę o pomoc ,czy ktoś ma doświadczenie z tymi kondensatorami, ?. Czy może proppozycje innych kondensatorów ?

lancaster

  • Gość
15-01-2013, 21:59
Zorganizuj sobie ruski teflon 0,047....0,1uF. Pocznikowanie szarych metalowych PIO 0,22 ft2 to jeden z lepszych setupów na wyjsciu preampu lampowego. Ostatnio walczyły z miedzianymi V-Cap. V-CAP spokojniejsze, rosyjski mix bezkompleksowy jeśli chodzi o dynamikę, barwa podobała sie bardziej (miedziaki V-CAP ocieplały, co nie musi byc gorzej, ale akurat w danym systemie wypadły jak wypadły). Żadnej degradacji prxzestrzeni itp. Żadnego wrazenia ze coś "siadło".

wertop

  • 11 / 4351
  • Nowy użytkownik
15-01-2013, 22:28
Dzięki za odpowiedż . Ale reasumując - terflon większy, jarzę natomiast PIO obecny- 0.15 może zostać czy także wymienić na większy?

wertop

  • 11 / 4351
  • Nowy użytkownik
16-01-2013, 00:04
Jaki będzie efekt zbyt małego PIO

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 09:11
Nie miałem akurat 0,15. Miałem 0,1 i 0,22, ale myślę ze 0,15 to dobry pomysł :-)
Za mały kondensator na wyjsciu/wejsciu bedzie ciąl bas.

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
16-01-2013, 11:08
0,15u+0,15uF = 0,3uF razem z R (powiedzmy 22k) na wejściu GC daje cięcie w okolicach 24Hz ... za wysoko zdecydowanie. Jak jeszcze w klocku poprzedzającym na wyjściu będzie podobnie mały to będzie katastrofa dźwiękowa.

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 11:14
ahaja, od ilu Hz kolumny przetwarzaja bas w Twoim pomieszczeniu ?

Nikt nie daje 0,15uF dla 22K. Papierowo olejowe ogólnie idą do lamp, a tam impedancje po 100K to norma.

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 11:21
A, sorki, chciałem zapytac jaki wzmacniacz ma kolega, ale doczytałem ze to GC. Proponuję wywalic ten kondensator w ogóle.
Co do preampau lampowego do GC jaki swego czasu uzytkowałem zwiększanie pojemności  wyjsciowej ponad ok. 0,3uF niewiele w temacie bas zmieniało. Za to dźwięk podobał mi sie ogólnie bardziej niż z np. 3,9uF Mundorfem Silver Oil. Gralem wtedy na 22cm Seasie w ok 20m2. Bas w gestych aranzacjach nie zapuszczał sie za daleko poniżej 40Hz.

wertop

  • 11 / 4351
  • Nowy użytkownik
16-01-2013, 15:24
     Lankaster,    kondka nie wywalę, póki co. A tak poważnie;  na początku konda nie było. Dźwięk dobry, precyzyjny, jasny.  Z moimi głośnikami ok. tak lubię. Po pewnym czasie małe eksperymenty, małe poszukiwania nowego. Wrzuciłem PIO. Ponieważ nie zajmuję się elektroniką (aczkolwiek GC składałem sam ) wartość PIO to przypadek, akurat taki był dostępny. PIO zmienił na plus. Dzwięki lepiej wybrzmiwały, miały ładniejszy koloryt, troszkę gęstsze ale nie zmulone. Basu nie przybyło, nie oczekiwałem ale za to ywsokie super. Z większą siłą. A co najważniejsze przestrzeń, dużo powietrza wokół każdego dźwięku. Moim zdaniem dobre posunięcie. I następny ruch, baypas teflonem. Tak jak na początku wątku, dźwięk jeszcze bardźej ok. ale wypuścił powietrze i spłaszczył. Dżwięk nie wychodził poza głośniki. Ale w drodze eksperymentu nie wywalę, przynajmniej na razie, kondka tylko zastosuję się do twojej pierwszej sugestii. Do tego PIO czyli 0.15uF teflon 0.15uF
    Ahaja.  Cenię Twoje wpisy ale wyraziłeś jak do tej pory swoje niezadowolenie na propozycję Lankastera. Pewnie masz do tego prawo ale wolałbym abyś skłonił się do mojej prośby jeśli masz taką wiedzę ; jaka byłaby twoja propozycja wartości pojemności tej pary kondków bez pogorszenia wszelkich wrażeń odsłuchu ?

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
16-01-2013, 15:49
To było stwierdzenie faktu, nie niezadowolenie. Trzeba uważać jak coś się robi, policzyć.
Tu masz sprytny kalkulator: http://www.sengpielaudio.com/calculator-RCpad.htm
Jakie będzie cięcie basu to zależy od tego jaka jest wartość konda w źródle na jego wyjściu. Jak zrobisz jasne brzmienie to będziesz miał powietrze, ale stracisz masę, muzykalność. Lepiej robić tak, by było wszystko.
Brak powietrza to też słaba, zbyt mała filtracja. U mnie kiedyś GC zaczął grać z 1000u przy kościach i baterii takich samych 12mF za mostkami - wszystkie BC Components.

Możesz sobie spróbować jeszcze coś innego:
2 elektrolity np 22-33uF szeregowo, minusami do siebie. Do tego punktu podpinasz od V-  rezystor 100k. Sygnał wchodzi na plus i wychodzi z plusa. Można to wtedy jeszcze zbocznikować MKP (plusy tych elektrolitów) 1-4,7u.
Albo:
wywalić z wejścia kondy a wsadzić 47u za 680R (o ile taki leci z NFB do masy) do masy.

Ja jeśli bym nie musiał to bym nie wsadzał w ogóle. We wzmaku w torze mam tylko w 1 miejscu, ale tam musi być. Nie eksperymentuję z kondami, wolę tą \'parę\' przeznaczyć na ulepszenie konstrukcji.

wertop

  • 11 / 4351
  • Nowy użytkownik
16-01-2013, 16:16
Dzięki serdeczne za zainteresowanie tematem . Czas na dalsze eksperymenty zgodnie z sugestiami. Temat zamykam

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 16:17
ahaja, na razie jedyny fakt jaki mamy to ze po dołożeniu kondensatora 0,15uF jest lepiej a nie tragedia.
Prosty wzór do obliczeń czestotliwosci spadku ch-ki:
f=0,16 / RC
Odnośnie baterii w stylu 20 000 uF (Kendeil) przy mostku tez miałem doświadczenie i zwyczajnie zmuliło.
Po dołozeniu szeregowo do 680ohm kondensatora basu jest wiecej i dxwiek jest pełniejszy na dolnym środku ale znów uśredniony... co kto tam lubi.

Z moich doswiadczeń z GC dobrze robiło ZMNIEJSZENIE pojemnosci przy chipie tak jak kiedys pisal Peter Daniel + pojedyncze kondyw  stylu 2200uF przy diodach.


Za to pomysł z biasem kondensatorów bdb uwazam, sprawdza sie nawet (a moze nawet zwłaszcza) w zwrotnicy kolumn, choć i zrobionyw  ten sposób NOS DAC na 1543 zyskał.  Pojemnosci rzecz jasna nie 30uF tylko 4,7-10 szeregowo.


Ostatnio miałem przyjemnosc z preampem Shindo. Na wyjsciu z tego co pamietam własnie 0,15uF, wykosił basem nowy preamp Nagry za 10KEuro. Nie wiem jak subsoniczne masz kolumny, ale pamietaj ze samo pomieszczenie ma charakterystykę podbijajaca bas (pomijajac mody, strzałki) -3dB dla 24Hz w takich warunkach moze sie okazac nawet zbyt delikatną kompensacją....chyba ze ktoś słucha w bezechowej...

ahaja

  • 513 / 5899
  • Ekspert
16-01-2013, 16:49
Przecież napisałem kiedy taka katastrofa nastąpi.
Wystarczy sobie policzyć jakie wyjdzie C w połączeniu szeregowym 2 kondów: jeden z wyjścia źródła i drugi z wejścia GC ... a potem filtr RC z 22k na wejściu GC.

Ja nie pisałem o Kendeilach klamotach tylko o baterii 10-16 sztuk po 1000u BC za mostkiem. Przy chipie też dawałem po 1000u, nie więcej.

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 17:09
ahaja,  wszystko zalezy od zestawów i pomieszczenia w temacie tragedia. Jak ktoś uzytkuje monitorki ze szczupłym basem rolującym sie od 80Hz to kolejne -3 dla 50Hz nie sa dobrym pomysłem na pewno.

Wszystko do sprawdzenia, znajac pomieszczenie i możliwości zestawów w zakresie basu.
Nie mówię ze wzmak powinien kroić pasmo, ale w wielu przypadkach jest to absolutnie nieodczuwalne lub wrecz korzystne.
http://www.pvconsultants.com/audio/reflection/rrc.htm

tutaj przykladowe pomiary pomieszczeń, do basu ponizej 100Hz dorzucają i po 10dB własnie dla okolic 24Hz ;-)
http://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/27565-my-new-room-response.html#axzz2I9faBrdX

u mnie pod windą 7-ka soft nie chodzi ale ogólny charakter zjawiska widać nawet na przykłądowych screenach.

lancaster

  • Gość
16-01-2013, 22:03
Krzychu tak z ciekawosci, z jakiego wzmaka teraz korzystasz ? 1 kondensator sugeruje hubrydkę.