Audiohobby.pl

Różnice między urządzeniami wyjściowymi

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
11-08-2012, 23:57
Witam,

Ostatnio n-ty raz próbuję rozwiązać zagadkę z różnym brzmieniem urządzeń wyjściowych w Windowsie:
- WaveOut
- DirectSound
- ASIO 64-bit
- ASIO 32-bit
- WASAPI.

Odtwarzacze:
- MPC
- Foobar 1.1.7

Karta Xonar ST, Windows 7 Ultimate 64-bit

Raz słyszę różnicę, a raz wydaje mi się, że jej nie ma, ale różnice zawsze są takie same dla danych trybów.

1. WaveOut używałem do odtwarzania klipów video. Wszystko pięknie. W Foobarze miałem ASIO 64-bit, ale wołałem klipy, bo były naturalniejsze, przyjemniejsze. Nie wnikam dokładnie w to urządzenie.
2. DirectSound. Przełączyłem odtwarzanie filmów, jest inaczej, ale nie porównuję odtwarzacza wideo (MPC). DS jest dostępny w Foobarze. Brzmi ładnie, ale coś czasem zniekształca i rozjaśni czasem.
3. ASIO 64-bit. Używałem kilka ostatnich miesięcy. W porównaniu do WaveOut z odtwarzacza video, to ASIO 64-bit jest szorstkie, wokale nie są precyzyjne, są rozłożone w przestrzeni, większe. Niedawno z tym powalczyłem zwiększając latency. Przy wielkości 8ms lub większej robiło się normalniej. Teraz nie słyszałem tu różnicy w wielkości, zawsze rozwalało w czasie.
4. ASIO 32-bit. Zaskoczenie, chodzi lepiej od 64-bit. Jest łagodniej, ale nie jest źle, jest stabilny.
5. WASAPI. Najbardziej łagodny, jest najwięcej ciszy między dźwiękami. Dźwięk jest trochę stłumiony.

Czy powinny być aż takie różnice, czy mi się wydaje?