Audiohobby.pl

Sansui Au 9900 lub 11000

thegunner

  • 2 / 4293
  • Nowy użytkownik
23-07-2012, 13:28
Mam pytanie ?

Chcę kupić wzmacniacz podany w tytule , szukając wiadomości w internecie zauważyłem , że jedne modele posiadają z tyłu przy gnieździe głośnikowym napis 4 - 8 Ohmów , a inne nie posiadają tego napisu lecz jedne i drugie posiadają tabliczkę znamieniową na której jest napisane 8 Ohmów i więcej . Posiadam kolumny 4 Ohmowe i nie wiem czy muszę szukać wzmacniacza (model podany w tytule) na którym jest 4-8 ?

Czy może ktoś pomóc w tej sprawie ?

Pozdrawiam i dziękuje

Dj

  • 1088 / 4661
  • Ekspert
23-07-2012, 13:45
Być może były 2 wersje wzmacniacza... nie wiem.Raczej powinieneś kupić wzmak z tabliczką od 4ohm.

Haka

  • 2996 / 5174
  • Ekspert
23-07-2012, 15:00
Oba wzmacniacze , to potwory. Raczej nie przestraszą się 4 omowych kolumn, bez względu na to, co mają napisane z tyłu.


Tak przy okazji, co to za kolumny ?

thegunner

  • 2 / 4293
  • Nowy użytkownik
25-07-2012, 11:29
Witam są to audio physik spark 3

Leoncio

  • 8 / 1898
  • Nowy użytkownik
18-04-2019, 17:15
Odświeżam dlatego, że pytanie postawione na początku jest bardzo istotne:

Jaki wzmacniacz do kolumn o impedancji 4 Ohm?

Odp: 
Wzmacniacz zbudowany do sterowania obciążeniami o niskiej impedancji. 
Niska impedancja powinna być opisana (z tyłu wzmacniacza np.: 4 - 8 Ohm).
Należy na to zwracać szczególną uwagę, gdyż stosowanie kolumn o impedancji 4 Ohm może powodować przegrzanie się końcówki mocy, a jej przeciążenie powoduje co najmniej kupę dymu ....

Dlatego uważam, że do napędzania kolumn o niskiej impedancji powinno się stosować wzmacniacze nowsze, co najmniej z końca lat 80 i 90-tych zeszłego wieku, które były budowane do obsługi takich kolumn o niskiej impedancji.

Systemy głośników mają coraz częściej niższą impedancję 6, 4, a nawet 3 Ohm. Podczas odtwarzania muzyki z szerokimi dynamicznymi pofalowaniami powoduje, że rzeczywista impedancja może spadać jeszcze bardziej, znacznie dodatkowo obciążając wzmacniacz. To szczególnie jest zauważalne w przypadku odtwarzania programów cyfrowych, ze względu na ich szeroki zakres dynamiczny i szybką odpowiedź przejściową.
Dlatego wzmacniacz powinien mieć zdolność dostarczania do tranzystorów mocy tyle prądu, ile jest wymagane, natychmiast. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zniekształceń, uniemożliwiając pełne korzystanie z cyfrowego dźwięku. W takich przypadkach wzmacniacz powinien być wyraźnie zaprojektowany do napędzania niskich impedancji.  Jeśli dynamiczna moc znamionowa jest np.110 watów przy 8 omach to powinna mieć ok. 190 watów przy 4 omach i 260 watów przy 2 omach.
Do tego niezbędne są tranzystory wyjściowe o dużej mocy, a zasilacz o dużej pojemności.

Głupio, gdy wzmacniacz nieprzystosowany do 4 Ohm w pewnym momencie wydaje zamiast dżwięku dym i smród!

Leo


« Ostatnia zmiana: 18-04-2019, 17:27 wysłana przez Leoncio »

Haka

  • 2996 / 5174
  • Ekspert
18-04-2019, 18:26
Cytuj
Systemy głośników mają coraz częściej niższą impedancję 6, 4, a nawet 3 Ohm.


Czasem nawet 2 ohmy.
Dlatego mam dwie Yamachy, lżejsza waży 17 kg, druga 30, a że ta druga jest dzielona, to się pochwalę, że pre waży 13 kg.


I tego wszystkim życzę.



P.S.


Wszystko kupione przed ślubem;)

Na dzień dzisiejszy, to nie wiem czego bym słuchał … pewnie tylko gderania Pani z Wenus;)))
« Ostatnia zmiana: 18-04-2019, 18:30 wysłana przez Haka »

Marek-41

  • 391 / 5887
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2019, 20:32
Wzmacniacze przystosowane do pracy z kolumnami o niskiej impedancji np;4 omy,były produkowane już dawno.Mam kilka wzmacniaczy firmy Philips z początku lat 70-dziesiątych i są przystosowane do takich kolumn.Jednak rzeczywiście zasilacze były budowane z dużym zapasem mocy.Objawia się to tym,że nawet podczas głośnego odsłuchu nie przygasają żadne lampki w podświetleniu.Miałem za to nowszy wzmacniacz firmy Grundig z serii Fine -art i tam już był z tym problem.Dodatkowo wzmacniacz dosyć łatwo wchodził w zakres przesterowania.
Marek-41

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
21-04-2019, 17:19
jesli szukasz  sansui  do 4 ohm  kolumn
polecam ci


Sansui AU-X 501

moza warwac za b b  smieszne pieniadze
jest niedoceniany  a gra  ho ho
kiedys kostowal z 1000  dm  mniej wiecej

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
27-05-2019, 01:30
Odświeżam dlatego, że pytanie postawione na początku jest bardzo istotne:

Jaki wzmacniacz do kolumn o impedancji 4 Ohm?

Odp: 
Wzmacniacz zbudowany do sterowania obciążeniami o niskiej impedancji. 
Niska impedancja powinna być opisana (z tyłu wzmacniacza np.: 4 - 8 Ohm).
Należy na to zwracać szczególną uwagę, gdyż stosowanie kolumn o impedancji 4 Ohm może powodować przegrzanie się końcówki mocy, a jej przeciążenie powoduje co najmniej kupę dymu ....

Dlatego uważam, że do napędzania kolumn o niskiej impedancji powinno się stosować wzmacniacze nowsze, co najmniej z końca lat 80 i 90-tych zeszłego wieku, które były budowane do obsługi takich kolumn o niskiej impedancji.

Systemy głośników mają coraz częściej niższą impedancję 6, 4, a nawet 3 Ohm. Podczas odtwarzania muzyki z szerokimi dynamicznymi pofalowaniami powoduje, że rzeczywista impedancja może spadać jeszcze bardziej, znacznie dodatkowo obciążając wzmacniacz. To szczególnie jest zauważalne w przypadku odtwarzania programów cyfrowych, ze względu na ich szeroki zakres dynamiczny i szybką odpowiedź przejściową.
Dlatego wzmacniacz powinien mieć zdolność dostarczania do tranzystorów mocy tyle prądu, ile jest wymagane, natychmiast. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zniekształceń, uniemożliwiając pełne korzystanie z cyfrowego dźwięku. W takich przypadkach wzmacniacz powinien być wyraźnie zaprojektowany do napędzania niskich impedancji.  Jeśli dynamiczna moc znamionowa jest np.110 watów przy 8 omach to powinna mieć ok. 190 watów przy 4 omach i 260 watów przy 2 omach.
Do tego niezbędne są tranzystory wyjściowe o dużej mocy, a zasilacz o dużej pojemności.

Głupio, gdy wzmacniacz nieprzystosowany do 4 Ohm w pewnym momencie wydaje zamiast dżwięku dym i smród!

Leo
Że tak ujmę, co Ty PIe-----sz?
1- moc dynamiczna, co to jest?
2-jaką pojemność powinien mieć zasilacz do 3 ohm'ów?
3-skąd się przepisuje takie głupoty?
ODP.:
1- najnowszym trendem (od ok. 1960roku) określania mocy wzmacniacza jest RMS, a kolumny dźwiękowej AES.
2- pojemność w zasilaczu jest używana do wygładzania pozostałości zmiennego napięcia po prostowniku i obliczana do maksymalnego obciążenia za nim.
3- Leoncio zmień tłumacza, ten Google się nie sprawdza.
Pominąłem wiele innych głupot, no cóż przez te 7 lat od ukazania się ostatniego postu........ coś się chyba zmieniło.
« Ostatnia zmiana: 27-05-2019, 01:32 wysłana przez ArturP »

Leoncio

  • 8 / 1898
  • Nowy użytkownik
20-02-2020, 19:51
Leo
[/quote]

Pominąłem wiele innych głupot, no cóż przez te 7 lat od ukazania się ostatniego postu........ coś się chyba zmieniło.
[/quote]

Fakt zmieniło się. Ale czy na lepsze?
Jak pełno było fake-nevs'ów, tak jest ich tylko jeszcze więcej. Wystarczy włączyć tvn i podobne ...

Do rzeczy.

Co wniosłeś tym przydługawym zadziornym wpisem w temacie?

NIC!!!!
ć

Czy nie warto czytać także to co samemu się pisze, a nie tylko krytykować innych.