Audiohobby.pl

Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
25-04-2012, 13:12
Witam!
To mój pierwszy post u Was.
Chciałbym poradzić się dużo bardziej doświadczonych kolegów.

Stoję przed zakupem kina i będzie to amplituner yamahy rx-v671 oraz zestaw kolumn.

Na kolumny mam 2 pomysły:

1. Kupić Harmana Kardona HKTS 60 - i tu by było po temacie, ale pomyślałem, że może uda się zrobić coś trochę taniej i lepiej - samemu i tak powstał drugi pomysł.

2.Zrobić 4 "monitory" mniej więcej na wzór 3SM na AWX i jakimś SEAS, z czego 2 były by z tyłu w "normalnej" postaci, a 2 przednie wbudowane w ściankę po bokach TV - zlicowane z nią - powierzchnia ściany będzie z MDFu i będzie stanowiła przednią ściankę kolumn frontowych, tylna - tylną, dolna - dolną z wylotem BR, skrajna jedną z bocznych, druga boczna oraz górna wewnątrz ściany dopasowując litraż (tv też będzie "w scianie" a nie na niej - również zlicowany). Szerokość całej ściany to około 200cm, wysokość około 90cm, dolna jej krawędź 60cm nad podłogą, grubość około 15cm. Głośniki umieszczone

Nie chcę centralnej kolumny umieszczonej pod czy nad TV bo raz, że się tam nie zmieści woofer 18cm  (ścianka jest "wisząca" - trzyma się "bokiem" a nie stoi) a dwa, że nie lubię jak dźwięk wyłazi spod telewizora zamiast z niego - kanał centralny wmiksuję w amplitunerze w 2 przednie - znam za i przeciw, słuchałem na innym zestawie i wiem, że tego chcę :).
Subwoofer dokupiłbym używany jeśli 4x18cm woofery okazały by się niewystarczające (a pewnie tak będzie - zwłaszcza na filmach).
Mniejsza o to :-) nie o tym jest temat :-)

Chcę na tym "sprzęcie" głównie oglądać filmy i koncerty z dźwiękiem wielokanałowym (rock, muzyka elektroniczna, trochę szeroko pojętej dzisiejszej muzyki rozrywkowej), stereo NIE słucham, muzyki poważnej też nie - i nie mam zamiaru... Audiofilem nie jestem, ale stawiam na jakość a nie natłok dźwięków ze wszystkich stron, chcę słyszeć smaczki i detale - głównie w filmach...
Nie zależy mi na wiernym odtwarzaniu skrzypiec i możliwości usłyszenia, na której nodze mocniej stoi gitarzysta ;-), lubię ostre, wyraziste "efekciarskie" i nie zlewające szczegółów brzmienie. Tweetery wolę "dzwoniące" jak "syczące".

Chciałbym się dowiedzieć, czy:
1) Lepiej w moim przypadku kupić HKTS 60 czy jednak podłubać coś samemu? (jeśli chodzi o możliwości i umiejętności to jestem pewien, że sobie poradzę... nie jest to mój pierwszy zakręcony projekt)
2) Czy na STX GDN-18-140-4-AWX i SEAS 27tbfc/g lub 27tbc/g lub 29taf/w uzyskam lepsze szczegóły dźwięków filmowych w DTS HD, niż Harman - wszędzie chwalony właśnie za detaliczność i budowanie przestrzeni (D'Apollito, płaskie średniaki 75mm z kevlaru, tweeter metalowo-ceramiczny 25mm)
3) Harman musi mieć ustawiony podział satelit na 150Hz i tak też większość amplitunerów go ustawia przy "kalibracji pokoju" - czy pasmo subwoofera dochodzące do 150Hz nie będzie powodowało dudnienia i kierunkowości basów? Lubię raczej niski i przeszywający bas niż łupanie :)
4) Który z wymienionych w pkt.2 tweeterów zapewni najlepsze efekty i detale w kinie?

W załączeniu pomiar Harmana HKTS 60 (sub i satelity)

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
25-04-2012, 13:52
Dla jasności sytuacji:

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
27-04-2012, 19:19
nie no dzięęęęki za tak wielki odzew, nie spodziewałem się ;-)

asmagus

  • 4439 / 5432
  • Ekspert
27-04-2012, 19:27
Nie ma sprawy !!

Ja z chęcią coś w twoim wątku napiszę... tylko nie znam się na DIY :)

audio_house

  • 149 / 5452
  • Aktywny użytkownik
27-04-2012, 20:11
Mam jedno pytanie: czy interesuje cię tylko Film czy czasami również chcesz posłuchać muzyki w dobrej jakości??

audio_house

  • 149 / 5452
  • Aktywny użytkownik
27-04-2012, 20:16
jest to podstawowe pytanie aby wybrać dla ciebie konfigurację sprzętową...

audio_house

  • 149 / 5452
  • Aktywny użytkownik
27-04-2012, 20:50
Ok. sorki ze nie ma edycji postów... Moim zdaniem jeżeli praktycznie nie zależy ci na muzyce tylko na filmie koniecznie musisz mieć głośnik centralny, nie możesz z niego rezygnować. Możesz spokojnie go zamocować do sufitu nad telewizorem. Wiem że to może kłócić się z koncepcją mieszkaniową ale głośnik dialogowy w kinie domowy to podstawa.  Kolumn głośnikowych , jeżeli nie masz doświadczenia w obliczaniu zwrotnic i zacięcia w stolarce to odpuścić sobie diy, jeżeli komuś to zlecisz będzie drogo. Moim zdaniem po prostu kup pełnowymiarowe kolumny na przód ( nisko-średnio-wysokie) a małe monitory na tył. Najważniejsze w kinie domowym to sub, to podstawa kina i na tym nie możesz oszczędzać. Musi być duży i mocny najlepiej aktywny bo yamaha będzie za słaba ( nie patrz na katalog)  Na początku mocne przody i central, potem tyły możesz zamocować na standach (jak masz miejsce) albo na specjalnych stojakach przykręcanych do ściany. Jako ciekawostkę to powiem ci po wielu latach prób z różnymi systemami głośnikowymi  i mieszania elektroniką do kina domowego... i tak wróciłem do stereo + system słuchawkowy. Kino domowe to ślepa uliczka...

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
28-04-2012, 23:38
Dzięki za odpowiedź.
Muzyka w stereo praktycznie odpada całkowicie... kręcą mnie jednak koncerty z wielokanałowym dźwiękiem. Ale też bez przesady. Głównie filmy.
Jakbym miał montować central pod sufitem tobym go wolał na ściance... Tylko, że ja go nie chce...

Mam "zacięcie" jak najbardziej i pytam co da lepsze efekty a nie czy decydować się na DIY :)

Sub będzie - bez obaw :)

Mój temat sprowadza się w zasadzie do jednego pytania, na które chcę uzyskać odpowiedź...
- Czy w kinie lepiej spisze się zestaw hkts 60 czy 4 monitory na 27tbfc/g + GDN-18-140-8-awx + sub

Reszta to otoczka dająca wskazówki osobom, które zechcą na nie odpowiedzieć.

A odpowiedzi dostaję (tu i na innych forach) ogólne z szeregiem innych pomysłów, całkowicie nie dla mnie...

audio_house

  • 149 / 5452
  • Aktywny użytkownik
29-04-2012, 13:01
Jeżeli chodzi zestaw HKS 60 to jest to w zasadzie to substytut dobrego kina nawet do Filmu. Moim zdaniem przednie kolumny ( satelity są za słabe, za mały głośnik)  Składa się z dwóch średniotonowych przetworników 75mm i 25mm kopułki wysokotonowej. Lepszy wynik osiągniesz przy DIY np.na STX GDN-18-140-4-AWX i SEAS 27tbfc/g lub 27tbc/g lub 29taf/. Warunkiem jest prawidłowa zestrojona obudowa i zwrotnica. Skrzynka oczywiście wzmacniany MDF.
Jeżeli chodzi o STX zamiast niego zastosuj inny głośnik bo STX to raczej tani głośnik i w swoim brzmieniu nie jest wyrafinowany (wiem bo robiłem już zestawy na stx). Natomiast kopułki Seasa są dobre. Jako nisko-średnio tonowy poszukaj coś z głośników polipropylenowych lub po prostu papierowych. Mają najfajniejszy przebieg charakterystyki, w brzmieniu nic nie przeszkadza, po prostu bezpieczna konstrukcja dźwiękowo.Jeżeli chodzi o satelity tylne to nie muszą być tak dobre jak przodu bo w zasadzie są to kolumny efektowe i stosunkowo rzadko je słychać w filmie, częściej w koncertach. Sub najlepiej DIY bo firmowe to droga zabawa  a do takiego pomieszczenia musi mocny 2x 20 cm lub 1x 30 cm... a bedziesz w szoku jak to zagra całościowo.
Podsumowując. Ja jestem za DIY, FRONTY mocne głośniki najlepiej 18-20cm, TYŁY mogą być mniejsze spokojnie 16cm starczą i oczywiście podstawa kina mocny SUB ze wzmacniaczem...

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
30-04-2012, 22:17
Już pisałem: nie chcę mniejszych tyłów :)
Wszystkie kolumienki będą identyczne.
Sub oczywiście być musi bez 2 zdań :)

O HKTS piszesz z doświadczenia/słuchałeś, czy "na czuja" ?

Jak spisuje się SEAS w efektach "filmowych"?

audio_house

  • 149 / 5452
  • Aktywny użytkownik
02-05-2012, 21:44
widzę że nie dasz się przekonać ;) w takim razie zrób sobie wszystkie 4 satelity takie same :) Zestaw HKTS 60 słuchałem w salonie w Wawie i nie zrobił na mnie wrażenia. Nie było tego walnięcia ani z przodu ani z tyłu. Sub coś tam pobuczał. Ogólnie szkoda kasy. Zresztą żeby odsłuch był wiarygodny taki zestaw trzeba było by odsłuchać w konkretnym pomieszczeniu odsłuchowym ( w domu ). Kiedyś dawno temu Lucas założył że do kina domowego kolumna (satelita) musi mieć 100W i tak został zatwierdzony format THX. Jak był  wybuch to czuć to było, jak koncert to musiało grać. Nie do końca audiofilsko bo wszystko ograniczał procesor ale na pewno bardzo efekciarsko. Musiało się to podobać. A teraz firmy robią zestawy pseudo do kina domowego z cyklu Creative tylko ciut lepsze dodają ideologię i dopisują zero do rachunku ;) Ja tego nie kupuję. Albo porządne kolumny albo nic... sorry Jeżeli zdecydujesz się na DIY to zrób to porządnie, głośniki seas, peerless czy scanspeak to dobre głośniki spokojnie  co wybierzesz będzie OK, żadnych stx czy innych wynalazków, szczególnie jeżeli chodzi o głośnik wysokotonowy.

pawelosinski83

  • 6 / 4378
  • Nowy użytkownik
02-05-2012, 22:39
Dzięki za info o harmanie, tego się właśnie obawiałem, a nie mam możliwości posłuchania 60-ki... Widzę po tym co napisałeś, że nie jest dużo lepiej jak w HKTS16... z 75mm cudów nie będzie...

Na 99% pójdę więc w DIY na seasie 27tbfc/g i GDN-18-140-8-AWX - chyba najlepszy stosunek jakości do ceny, niestety niskośredniotonowce lepszych firm są kilka razy droższe... Może kiedyś...
Poczytałem trochę o obudowie typu TL na tym zestawie głośników i może postawię 4 takie podłogówki jednak...
Opisy odsłuchów brzmią zachęcająco porównując BR i TL...

Pozostały 1% to myśli o gotowych monitorkach w cenie około 500-700zł za parę - ale w porównaniu z powyższym chyba nie ma to sensu...