Audiohobby.pl

obudowy Caisson RJ- nieskończona odgroda?

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
24-08-2011, 16:36
Na temat Onkenów w siecie jest sporo informacji.

O wykorzystywanych przez Supravox, nazywanych nie wiedzieć czemu, Caisson RJ- bardzo mało.

Porównywał ktoś ich granie?

Tutaj strona Supravox:

http://www.supravox.fr/kits/bafflescompenses.pdf

A tutaj ciekawy, żródłowy artykuł na temat tych obudów:

http://forums.melaudia.net/attachment.php?aid=1263

lancaster

  • Gość
24-08-2011, 17:31
http://audiohobby.pl/topic/4/6405/2

Opcja w pełni regulowana - 15 cali woofer, jak dla mnie szału na basie nie było.

lancaster

  • Gość
24-08-2011, 17:34
tzn. chciałem napisać, ze jest to oczywiście kwestią gustów i publiczność szalała :-))))

lancaster

  • Gość
24-08-2011, 18:11
jjurek, jeśli zoptymalizować B-R to uważam nie ma co kombinować z różnymi typami obudów tego typu.

Dla mnie  z obudów basowych które słuchałem do tej pory :

1. horn (60Hz więc niepełnopasmowy, ale jeśli poniżej odzywa się podobnie to ideał....niestety rozmiary)
2. Dipol dobrze ustawiony i niestety z odpowiednio mocnym ampem - nie ma już takiego kopa, ale jest klarowność i różnicowanie barwy
2,5. Linia transmisyjna. Tu tez potrafi być różnie, wymaga dostrojenia, niemniej w basie czuć moc i przy tym jest dość klarowny. Takie wrażenia z testów szerokopasmowców w LT vs B-R.
3. Onken/B-R, dla mnie przy dobrze dogranym burczybasie remis. Onken nieco klarowniejszy (ale bez odpowiedniego ampa potrafi rozczarować). B-R (odpowiednio strojony, a wiec dobry impulsowo) całkiem do rzeczy dynamika, nieco bardziej charakterystyczny od Onkena.
3,5 Obudowa zamknięta. W dobrym wydaniu klarownie ale mało ekonomicznie. Ja tam wcale nie mam wrażenia, ze po OZ dobrze zestrojonego B-R nie da się słuchać....za to obie konstrukcje ustępują niestety wielokrotnie większym hornom i odgrodom.
4. Konstrukcja o jakiej mowa tytule wątku...mi osobiście B-R w porównaniu podobał się po prostu bardziej....robiłem próbę tylko z 1 głośnikiem, wiec moje wrażenia mogą być niemiarodajne.

lancaster

  • Gość
24-08-2011, 18:33
Mantra Sound, poprzednie zestawy p. Schmidlina (Audio Consulting).

aleksander109

  • 26 / 5004
  • Użytkownik
24-10-2011, 01:19
Wykonałem takie obudowy i użyłem Supravox 215 Signature + tweeter b.wysoko cięty.
Nie padłem z zachwytu, nie było źle, ale też nie zaskakująco dobrze.
Bas odpowiednio wzmocniony ale bez niskiego zejścia, niezbyt rozdzielczy, ogólnie niesatysfakcjonujący.
Natomiast liczyłem na dobrze wypełniony, czytelny środek pasma, jednak tu też po niżej oczekiwań.
Obecnie włożyłem Supravoxy do monitorów z otworem. Uzyskałem lepszą precyzję sceny, rozdzielczość, barwę,
Oczywiście dodanie basu w tym wariancie było niezbędne. W odgrodzie Eminence alpha 15A.
Muszę wspomnieć, że ten Supravox w odgrodzie z tweeterem B&C 35 i Visatonem 15\' BGS 40 w Onkenie, (wszysko
w Bi-ampingu) grało wprost olśniewająco i dało wszystkim nam mającym okazję posłuchać u Boogiego w Szamotułach niezapomniane wrażenia.