Audiohobby.pl

POMOCY !!! Jakie monitory do CA 540a+c do 14m2 ?

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
25-11-2010, 00:24
Witam Szanownych Kolegów
Dzisiaj debiutuję z wpisem, do tej pory poczytywałem, więc proszę o wyrozumiałość :)

Chciałbym prosić o opinie w kwestii niezmiernie mnie ostatnimi czasy nurtującej, a mianowicie:
Mam odtwarzacz Cambridge Audio Azur 540c v.2, a wkrótce prawdopodobnie zakupię wzmacniacz do kompletu, czyli Cambridge Audio Azur 540a v.2.

Poszukuję do tej parki kolumien podstawkowych do 2 kpln.
Mój „salon” (w bloku) ma 14m2.

Muzyka różna, ale raczej spokojna: trochę jazzu (np. Diana Krall), klasyki (np. Brightman, Bocelli), spokojny rock (np. Dire Straits, The Doors), polskie kapele typu Kult, T.Love, Maleńczuk, Voo Voo, czasem RnB blues, jakieś Depeche Mode czy nawet Faithless. Ogólnie miłe brzmienia dla relaxu, nie zamiast kawy.

Byłem na kilkugodzinnym odsłuchu i do tej pory słuchałem w (jedynym w moim mieście ) salonie audio na moim CD podpiętym pod  CA 650a (to było najbliżej 540a) takich pozycji:
1. Monitor Audio RX1 – piękna i detaliczna góra (czasami zbyt detaliczna) o dobrej rozdzielczości,  dokładna, precyzyjna średnica, dobrze kontrolowany, jednak niezbyt nisko schodzący bas, szeroka ale niezbyt głęboka przestrzeń i coś, co mi się nie podobało, a mianowicie głos Marka Knopflera jakby mocno zakatarzonego i to zza zasłonki : (     (Kable Inakustik White&Black LS602)
2. Focal Chorus 706v – dokładna, noże mniej rozdzielcza góra, ale przyjemniejsza; średnica jak należy i ładny, nisko schodzący basik troszkę mniej kontrolowany niż w MA.
Jednak te kolumny mnie urzekły – dźwięk był bardzo żywy, wręcz cielesny, a Knopfler stał przede mną. Momentami jak na koncercie.
Wszystko byłoby cacy i nie byłoby tematu, gdyby nie były za wysokie o 3 cm :(
Ni byłyby wciśnięte we wnękę, jednak nic z tym zrobić nie mogę, a zdjęć pokoju nie chce mi się wysyłać. Zatem odpadają z wielkim bólem. (Kable srebrne okrągłe na „H” jakieś chyba, podobno dobre do Focali)
3. Focal Chorus 705v – kiszka, pudełkowy bas, mało środka i jakiaś taka nienaturalna góra (kable j.w.)

W przyszłym tygodniu mają mieć (z monitorów w tej cenie) w salonie jeszcze:
1. Acoustic Energy Neo 1 - taniej
2. Dynaudio DM 2/6 lub 2/7
3. Monitor Audio BX2 z tańszych
4. i może Chario Silhouette 200

Proszę o porady, opinie na temat zestawień CA 540a+c z powyższymi głośnikami.
Z całym szacunkiem ale dla zaoszczędzenia czasu i nerwów kilku potencjalnych opiniodawców wolałbym, aby wypowiadali się koledzy, którzy mieli bezpośrednio z takimi parami do czynienia, a nie tacy, którzy gdzieś czytali, słyszeli, ktoś im mówił etc. :)
Jeśli jakieś kolumny niedostępne u mnie będą się powielały w opiniach, mogę skoczyć do stolicy, jednak tam byłoby gorzej zabrać swoje klocki, a tym bardziej pożyczyć do domu.

Z góry dzięki za konstruktywne opinie i zapraszam do wypowiedzi.

P.S. Sorry za przydługi wstep, ale nie chciałem nic pominąć.
A, i wolałbym nie dyskutować zbędnie o tym, jak moje uszy słyszały te 3 pierwsze kolumny :)

  • Gość
25-11-2010, 03:45
Milczący i Merytoryczny Skurwysyn


aby wypowiadali się koledzy, którzy mieli bezpośrednio z takimi parami do czynienia, a nie tacy, którzy gdzieś czytali, słyszeli, ktoś im mówił etc. :)

No więc nie jestem kolegą, ale posłuchaj Usher S-520. Choć na 14 metrach byłbyś pewno zdegustowany basem. Ja Ushery wymieniłem na MA BX i basu mam pod dostatkiem (w granicach normy). Detali takich jak w tych malutkich monitorach, raczej się nie spodziewaj.
To mnie gnębi - dlaczego ten maleńki Usher potrafił tak podać wysokie tony?
Wymieniłem wzmacniacz, ale wrócę do lampy i już nie chodzi o to, co kto ma, ale jakiż to piękny i relaksacyjny dźwięk zafundowała mi EL34 i te małe Usherki.

  • Gość
25-11-2010, 03:54
Milczący i Merytoryczny Skurwysyn


No i rzeczywiście, jak bedziesz miał gdzie to posłuchaj tych reklamowanych przez Miksona "analogowych" Chario Silhouette 200,
tylko mam wrażenie nieodparte, że Mikson jara się tym co akurat ma w swojej stajni.
Niedawno nie było lepszych kolumn jak MA RX :) nie przeczę - to swietne kolumny.
Ale co śmieszniejsze - żadna , najbardziej renomowana skrzynia nie podała mi w tak piękny sposób detali, jak ten mały Usher, a słuchałem i 601 i 718.

  • Gość
25-11-2010, 15:33
No - Lancaster dbaj o kolegę.
Może Leben z kartofelkamy i kapustom?

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
25-11-2010, 21:35
Nikt więcej nie słyszał żadnego z powyższych zestawień ?

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
26-11-2010, 09:48
Ja miałem w domu Usher S 520 i bardzo mi się podobały. Ten brak niskiego basu moze być zaletą w małym pokoju.

Generalnie jestem fanem Dynaudio (testowałem kilka) ale to monitorki do większych pokoi lub takich w których możesz odsunąć je nawet metr od ściany. Widzialem sporo wpisow na gieldzie hifi ze ktos kupil bo nie wierzyl w ten 1m a teraz sprzedaje.

Generalnie wypozycz wspomniane przez @Egon-a Ushery i ew Dynki (podkreslam, ze one potrzebują miejsca)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
26-11-2010, 09:50
Erata -> miałem Ushery -> w sensie wypożyczyłem na testy (na 4 dni) -> jak moje monitorki Mission dusiły się w moim małym gabinecie. Ale w trakcie testów zmieniłem gabinet na większy więc Ushery oddałem.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

kopaczmopa

  • 786 / 5827
  • Ekspert
26-11-2010, 12:21
do CA Ushery ? moze byc ciekawie;P

sam mam Dynki 42 i takie polecam, do pokoju 15m2 idealne (choc faktycznie potrzebuja miejsca bo dmuchaja basem mocno).
ciekawosc brzmienia

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
26-11-2010, 18:26
>> kopaczmopa, 2010-11-26 12:21:47
sam mam Dynki 42 i takie polecam, do pokoju 15m2 idealne

Masz te Dynki pod CA 540?
A co myślicie o Dynaudio DM 2/7 ?

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
26-11-2010, 18:28
U mnie jest problem tego typu, że plecy monitorków będą max. 25-30cm od ściany, dlatego się gryzę :(

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
26-11-2010, 19:29
To jednak wypożycz Ushery ... Dynki tez mozesz wypozyczyc ale na bank będzie przebasowione (w sensie negatywnym). Ale to Ty musisz ocenić. Do Dynków dodają zatyczki możesz jeszcze sprawdzić w takiej konfiguracji
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
26-11-2010, 20:07
Niestety nie mam możliwości odsłuchu usherków, dystrybutor z Lublina nie chce ich ściągnąć.
Najbliżej do Wawy 160km, a to ze swoim zestawem raczej małoprawdopodobne (na bank nie mają CA 540a+c)

To może Dynki DM 2/6 byłyby lepsze w moich 14m2 i bas by nie wariował z BR 30cm od ściany?

ogorek

  • 855 / 5226
  • Ekspert
26-11-2010, 21:47
Ostatnia moja sugestia - KONIECZNIE wypożycz Dynki NIE KUPUJ W CIEMNO.
Ja (Dynkomaniak) zrezygnowałem z zakupu Focus-ów 140 gdyż dusiły się w moich 25m2 (trochę tramwajowaty/podłuzny kształt). W salonie grały przepięknie ale ja nie potrzebowałem kolumn do salonu, tylko gabinetu.

Kupisz/wydasz i nie będziesz zadowolony. Musisz posłuchać w domu. Mam nadzieję, ze Dynki są w stanie sciągnąć na testy ...

Moze napisz e-mail do nautilus-a w W-wie, czy wysyłają kurierem z opcją oddania (jak się nie sprawdzą) ...
Mozesz się równiez zapytac co by polecili w budżecie X do 14m z opcją bliskiej ściany. Tam siedzą rozsądni ludzie.
Raczej na pewno kazdorazowo polecę odsłuchy.

Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

whiter1

  • 20 / 4930
  • Użytkownik
26-11-2010, 23:03
ogórek

Dzięki wielkie za radę. Miałem już pisać do Nautilusa w Wawie, żeby się omówić na odsłuchy usherków, ale niestety nie mają tych monitorów :(
Zapytałem co mi polecają.
A co do zakupu w ciemno, to spoko, nie wchodzi w grę. Dynki wypożyczę pewnie w Lublinie.
Szkoda tylko, że właściciel salonu taki niechętny usherom nie wiedzieć czemu.