Audiohobby.pl

Jakie wygłuszenie kolumny

  • Gość
03-05-2008, 18:16
Robie dla siebie kolumny inspirowane avalonem eidolonem czyli eton 11 i accutony zastanawim sie czym wygłuszyć ,tzn
filcem
matą bitumiczną sam juz niewiem co by była najlepsze
-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

  • Gość
03-05-2008, 19:23
to znaczy co to jest dokładnie gdzie kupic

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

konto_usuniete

  • 56 / 5391
  • Użytkownik
03-05-2008, 19:28
Mata bitumiczna jest dobra ale tylko do tego aby same ścianki nie drgały.

konto_usuniete

  • 56 / 5391
  • Użytkownik
03-05-2008, 19:29
Mata bezpośrednio na dechy ( do kupienia w sklepach a lakierami samochodowymi) a na to dopiero właściwe wytłumienie n.p. owcza wełna.

  • Gość
03-05-2008, 19:34
a co sądzicie o filcu

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

EMiL

  • 531 / 5852
  • Ekspert
03-05-2008, 19:50
Mata bitumiczna a na na to sonic barrier z polinku.
Ten material wytlumiajacy z linku Jacka Zagaji tez wyglada ciekawie, ale jest trudno dostepny w Polsce i drogi.

Bruce

  • 559 / 5864
  • Ekspert
03-05-2008, 19:58
z filcem to jest taki problem, że są filce o różnej gęstości... i taki łatwo dostępny to podobno w kolumnach słabo się sprawdza. Co do owczej wełny, to jest to b. dobry materiał, ale za drogi.

ps. śp. Senicz proponował słomę, no ale teraz jest wiosna więc ze słomą może być kłopot ;-) Nie wiem dlaczego nie wpadł na pomysł wypełnienia kolumny wodą, świetny materiał tłumiący, tani i dociąży kolumnę.
________
mniam...
________
mniam...

Krs47

  • 1037 / 5865
  • Ekspert
03-05-2008, 20:08
Mam obecnie w monitorach 2 warstwy 2mm maty bitumicznej  i Sonic Barrier na wszystkich ściankach oprócz frontu. Na dole, górze i z tyłu zastosowałem SB 25 mm a na bocznych 12mm. Za kilka dni kolumny powinny być gotowe, wtedy zdam relacje jak to się sprawuje.

Btw. wielu ludzi boi się zbyt silnego wytłumiania z obawy o utratę basu, ja natomiast zauważyłem, że sporo projektantów kolumn (między innymi Zaph czy Troels) tłumi mocno. Mam wrażenie, że to kwestia odpowiedniego doboru materiałów tłumiących. Produkty typu Sonic Barrier i inne o podobnych właściwościach mają niską stratność dla basu a wyższą dla środka i góry, więc teoretycznie nie powinny zbytnio "odchudzać" dźwięku. Przy tłumienu należy również pamiętać o silnym wytłymieniu najdłuższej odległości, szczególnie w wysokich kolumnach podłogowych bez przegrody.
Tutaj jest pokane co się dzieje jak tego nie zrobimy (wpis z 27 marca):

http://www.zaphaudio.com/blog.html

Bruce

  • 559 / 5864
  • Ekspert
03-05-2008, 20:09
Uściślijmy, chodzi o wygłuszanie kolum BR czy OZ bo jest różnica :)))
________
mniam...
________
mniam...

konto_usuniete

  • 56 / 5391
  • Użytkownik
03-05-2008, 20:14
Na wytłumienie użyłem kiedyś coś w rodzaju watoliny (do kupienia w sklepach z tekstyliami). Trzeba mocno ścisnąć kilka warstw i przymocować do dech za pomocą zszywacza tapicerskiego. Działa i jest tanie.

EMiL

  • 531 / 5852
  • Ekspert
03-05-2008, 20:16
Co do ilosci wytlumienia to zalezy czym sie wytlumia, wloknina czy welna owcza robi z dzwieku misia- zaciera szczegoly a dodaje powera. Dlatego wloknine stosowalbym tylko na dnie wysokiej kolumny podlogowej BR i to jak najmniej. Z filcem nie ma tego problemu, ale w zaleznosci od jego gestosci moze zdazyc sie tak, ze zabierze objetosc.

Na audiostereo jest taki temat "pytanie o skutki wytlumienia", warto poczytac;)

EMiL

  • 531 / 5852
  • Ekspert
03-05-2008, 20:18
Jak eton czy accuton to pewnie BR;)

OZ tlumi sie materialami objetosciowymi- wloknina.

  • Gość
08-05-2008, 11:20
powiedzmy ze juz znalzłem odrazu z tłumaczeniem :)

http://66.102.9.104/translate_c?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=http://homepage.mac.com/marc.heijligers/audio/milestones/acoustical/filling/filling.html

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

Horst

  • 248 / 5863
  • Aktywny użytkownik
13-05-2008, 11:30
>> eMiL, 2008-05-03 19:50:35
Mata bitumiczna a na na to sonic barrier z polinku.
Ten material wytlumiajacy z linku Jacka Zagaji tez wyglada ciekawie, ale jest trudno dostepny w Polsce i drogi.

przy tej macie bitumicznej mam takie dziwne[?] skojarzenie..

są "farby" przeznaczone do wytłumiania drgań pudeł metalowych (maluje się tym np. wnętrza wagonów kolejowych, gołe pudła), ma to po zaschnięciu konsystencję silikonu i wygląda- że tak powiem- "bitumicznie"

stosowane np. w dawnym Pafawagu do jednostek EN-57

yolaos

  • 605 / 5865
  • Ekspert
13-05-2008, 12:50
Wełna owcza, reszta to półśrodki