Audiohobby.pl

Xonar STX czy DAC?

lux666

  • 8 / 4940
  • Nowy użytkownik
01-11-2010, 17:55
Witam, zamierzam zakupić wzmacniacz w granicy 2-3 tyś, z naciskiem na 2 i za jakiś czas kolumny w granicy max 3-4 tyś. Co do wyboru zostałem już ukierunkowany i wiem, że teraz pozostaje już tylko odsłuch.
Będzie to prawdopodobnie coś w klimaty NAD C326/355 + Phoebe III / MA BR5 czy też wyższe modele / ew podstawki RX2/ lub coś w podobnej klasie, ale to wyjdzie po odsłuchach.

Bardziej interesuje mnie kwestia transportu. Posiadam sporo muzyki muzy w formacie FLAC itd, źródłem jest komputer. Aktualnie mam płytę główną Gigabyte GA-890GPA-UD3H oraz kartę muzyczną Xonar STX. Łączy się ona z mini wieżą z wymienionymi głośnikami (MA BR1), ale to nieistotne. Czy nowy zestaw może być spokojnie połączony kabelkami RCA, czy lepszym rozwiązaniem byłoby sprzedanie karty i podłączenie integry po optyku do DACa (max 1,5k)  ew. chwalony Squeezeboxa Touch (czy jedno zastąpi drugie, a może razem? I tak wyszłoby w granicy ceny adekwatnego CDka) i stąd do wzmacniacza? Na dzień dzisiejszy nie przewiduję CD (korzystałbym z PC), ponieważ do C355 byłaby to kwota rzędu 3k (CD C565), a wolałbym coś bardziej uniwersalnego. Czytałem kilka podobnych wątków, ale nikt nie sprecyzował tego ostatecznie.

asmagus

  • 4439 / 5445
  • Ekspert
02-11-2010, 09:30
Nikt nie sprecyzował ostatecznie albowiem jet to kwestia osobnicza - Xonar nie jest zły (z tego co czytałem, sam styczności nie miałem) ja z powodów techniczno-ideologicznych z PC stosuję zewnętrzny DAC (Stagedac dokładnie) i nie wróciłbym do wnętrza "PC" z konwersją sygnału. Polecam połączenie optykiem.

tommas

  • 21 / 4934
  • Użytkownik
02-11-2010, 21:15
Xonar stx/st napędzi bez problemu ten zestaw.Kwestia tylko czy sie spodoba jakość dzwięku.Najlepiej było by
poexperymentować i wyporzyczyć na odłsuch jakieś daki.Może styleaudio ruby 2 , ale według testów na audiostereo
dobrze sie słucha na nim dobrze zrealizowane płyty.Do nada raczej ciepło grający dac nie pasuje bo mogą być ciepłe kluski.
Xonar nie jest raczej ciepło grający wiec może spasuje sie.

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
03-11-2010, 15:11
Znajdziesz na pewno zwolennikow jednej i drugiej opcji. Ja np. wole nie wychodzic w przeciwienstwie do Asmagusa z konwersja poza PC, gdyz majac dobrze zaprjektowana karte taka jak Essence nie widze kompletnie takiej potrzeby. Co wiecej - audiofilskich smieci i problemow mozna narobic sobie wiecej wypuszczajac sygnal z PC do osobnego DACa niz robiac to w jego wnetrzu. Bardzo malo jest urzadzen (DACow) majacych dobrze zrealizowane USB, nawet separacja galwaniczna nie jest standardem. Z reguly robi sie to tak, ze sygnal i tak jest pozniej puszczany do odbiornika SPDIF i dopiero wtedy podawany do konwertera. Czasem stosuje sie uklady ktore od razu podaja sygnal do konwertera via I2S. Tak czy siak urzadzen, ktore pracuja w sensownym trybie transmisji USB - asynchronous jest tyle co kot naplakal wiec czesto bardziej oplaca sie wyjsc od razu via coaxial lub optyk.

Nikt za Ciebie na pewno nie odpowie jednoznacznie - jedyna opcja to przekonac sie samemu. Uzywanie karty jest oczywiscie strasznie nieaudiofilskim rozwiazaniem. Uzywanie DACa juz bardziej, jednak audiofile chyba zapominaja jak malo audiofilskie jest podawania danych z komputera do niego (przy dzisiejszych popularnych rozwiazaniach).

Mysle, ze znacznie wazniejsza kwestia niz te dywagacje nt. czy lepiej wyjsc z konwersja poza PC czy w nim zostac i wykwintne sposoby audiofislkiej transmisji jest po prostu to czy brzmieniowo Essence bedzie Ci pasowac czy chcesz poszukac czegos grajacego w inny sposob. Szlif brzmieniu tej karty mozesz tez nadac wymieniajac konwertery I/V oraz bufor. Wszystko jest w podstawkach DIP8.

lux666

  • 8 / 4940
  • Nowy użytkownik
03-11-2010, 16:42
Dziękuję za propozycje i odpowiedzi. W takim razie postaram się pozbierać na coś pokroju NAD C355 (wiem, że można trafić na nówki w granicy 2k) a z głośników myślałem nad MA RX2, z tym, że NADa nigdy nie słyszałem także ciężko mi się wypowiedzieć, czy mi podejdzie. Szczerze, nie zależy mi na mianie audiofila, ale na tym, żebym czuł przyjemność słuchając skomponowanego pod siebie zestawu. Najprawdopodobniej podłączę to pod Xonara i jeśli będę czuł jakiś niedosyt to pomyślę nad DACem.

ogorek

  • 855 / 5235
  • Ekspert
03-11-2010, 17:07
Jak już koledzy wspomnieli: tyle opinni ile osób.

Ja finalnie rezygnuję z CD-ek-a dopiero po podzłączeniu transportu USB-SPDIF hiface EVO.
A to juz budżet twojego DAC-a.

Jak wspomniał @fallow, DAC-ów z dobrze zrobionym USB jest mało.
Nawet w moim Audionemesis VLE,mimo, ze na rysunku wszedzie pisze "asynchronicznie" to jednak przepływ danych przez USB jest taktowany źródłem (przyznał to sam konstruktor).

Nie są to jakies zabojcze roznice ale mnie irytowaly (nieliniowosci na basie i niedoskonalosci przy glosniejszym słuchaniu - takie leciutkie rozmycie i zmiekczenie, przez wiele osob traktowane jako ciekawe i przestrzenne brzmienie)

Nie wiem jak grają DAC-i hiface (m2tech.biz) ale na pewno mają dobrze zrobiony transport i nie potrzebują żadnej karty muzyczne (mozesz wogole nie miec zadnej karty na pokladzie)

W podanym budzecie chyba bym poradzil sie @fallowa nad jakąś dobrą kartą muzyczną, moze nawet z wbudowanym ampem słuchawkowym.

Jest to wbrew moim doswiadczeniom ale szanuję tez zdanie innych (i czasem podzielam)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

lux666

  • 8 / 4940
  • Nowy użytkownik
03-11-2010, 17:24
STX ma wzmacniacz słuchawkowy i raczej jest wysoko w hierarchii kart dźwiękowych także mam nadzieję, że mi wystarczy.

lux666

  • 8 / 4940
  • Nowy użytkownik
07-11-2010, 21:30
Pozwolę sobie odświeżyć wątek. W środę jadę przesłuchać NADa, przy okazji otrzymałem propozycję: w cenie 3500zł mogę mieć C355 i acoustic energy aelite 2. Wszystko nówki na gwarancji. Czy jest to sensowne rozwiązanie w tej cenie? Szczególnie chodzi mi o kolumny (1500zł). Jeśli tak, to jakie kable głośnikowe do tego w granicy max 250zł za 2x2m (bi wiring jak widzę po zdjęciach AE) biorąc pod uwagę ofertę allegro?

tommas

  • 21 / 4934
  • Użytkownik
08-11-2010, 00:39
Mi sie wydaje że lepiej kupić droższe kolumny np dynaudio dm 2/7 i jakiś używany wzmacniacz.Ja mam qe evo one i nie są to jakieś rewelacyjne kolumny
chodź w tej cenie 800zł z allegro to dobry wybór.Kiedyś miałem nada z tymi kolumnami i grało fajnie taki ciepły dźwięk z dobrą przestrzenią.Kabelki
może jakieś klotz np ly225t w sumie nie musi być bi wiring ale może usłyszysz różnice.

lux666

  • 8 / 4940
  • Nowy użytkownik
08-11-2010, 06:28
No właśnie mam Klotze, myślałem, że jak w głośnikach są 4 wejścia to trzeba kupować takie kable.